Andrej Nikolaidis : Miris nacionalizma širi se sa deponije
Počelo je tako što je sada već bivša gradska vlast u Beranama smeće odlagala tako da je trovalo stanovnike Beransela. O tome sam pisao za Al Jazeeru:“Žitelji sela kraj Berana, koje se sasvim prigodno zove Beranselo, blokirali su gradsku deponiju na Vasovim vodama, pa je gradsko smeće moralo ostati u gradu. Beranseljani se pitaju: Šta će deponija na izvorima?
Piše : Andrej Nikolaidis(Aljazeera)
Zašto smeće truje njihovu vodu i zemlju? Pita li neko ljude čije su kuće najbliže deponiji kako je gledati djecu dok se igraju na smeću, jer drugog igrališta nemaju? Kako već biva u filmovima, pokušali su se boriti kroz “institucije sistema”. Kada su uvidjeli da sistem ne haje za njih, odlučili su se za “tradicionalni” način borbe: prsa u prsa sa policijom i komunalnim službama”.
Pitanje odlaganja beranskog smeća bilo je jedna od centralnih tema kampanje za nedavno održane opštinske izbore. Đukanovićev DPS je za jedan mandat izgubio u Beranama: vlast u tom gradu sada drži koalicija Demokratskog fronta (političke skupine okupljene oko Nove srpske demokratije, čiji je lider četnički vojvoda Andrija Mandić) i Socijalističke narodne partije, najodanijih saveznika Slobodana Miloševića. To što pominjem njihov politički background nije stvar moje zle namjere – podatak je bitan za nastavak naše priče i bolje razumijevanje likova.
Nova beranska vlast je obećala da će riješiti pitanje odlaganja smeća i deponiju ukloniti sa Vasovih voda, pa su se bacili na ispunjenje obećanja. Smeće će ubuduće, najavili su, odlagati na lokaciji Lokve, na terenu planine Cmiljevice. Ima tu samo jedan problem: protiv takvog rješenja bune se žitelji Rožaja, kojima nije jasno zašto bi beransko smeće ubuduće trebalo trovati njih.
Potpisana peticija
U Rožajama je stoga održana vanredna sjednica lokalnog Parlamenta. Odbornici su jednoglasno usvojili zaključak: traže da nadležni državni organi zaustave sve aktivnosti lokalne uprave Berane o donošenju odluke za odlaganje čvrstog otpada na lokalitetu planine Cmiljevice.Nakon završetka vanredne sjednice odbornici svih parlamentarnih partija, na čelu sa predsjednikom Opštine Nusretom Kalačem i Safetom Felećem, predsjednikom Skupštine opštine, prošetali su se do gradskog trga, gdje su potpisali peticiju kojom se traži zaustavljanje gradnje privremne deponije na Cmiljevici.Odbornik Bošnjačke stranke Zejnel Klimenta, čitamo u novinama, naglasio je da Opština Berane nema saglasnost nadležnih državnih organa za otvaranje deponije na Cmiljevici. “Vlast u Beranama došla je na vlast pod sloganom ‘Zdravo Berane’, ovakvim projektom mogu slodobodno da dodaju – bolesno Rožaje”, rekao je Klimenta.
Idriz Nurković iz Socijaldemokratske partije podsjetio je da je teren na kojem beranska vlast namjerava odlagati smeće pripadao Rožajama, dok nije pripojen Beranama. On tvrdi da pitanje deponije na Cmiljevici “zaslužuje posebnu pažnju u ekološkom, ekonomskom i u političkom smislu”.Nije trebalo dugo čekati na odgovor iz Berana. Odbornik SNP-a Savo Vučetić veli da “lokacija „Šemovac” može da smeta samo zlim i pakosnim ljudima”. Na najavu iz komšiluka da će, zatreba li, tristo Rožajaca svojim tijelima spriječiti formiranje deponije, kaže: “Ako je to tačno, onda ćemo mi dovesti pet hiljada Beranaca koji će nam pomoći da na tom mjestu istovaramo smeće”. Iako može zvučati prijeteće, Vučetićeva izjava je, zapravo, bila smjerna, jer sa Rusima ih, kao što znamo, ima ne pet hiljada, nego trista miliona. Takva sila smeće istovara gdje im se ćefne.“No ja, ipak, mislim da se ovo pitanje mora riješiti mirnim putem”, dodaje miroljubivi Vučetić.
Ma jok, najbolje bi bilo da zaratite zbog deponije.
Nacionalni i vjerski podtekst
Radojica Živković iz Demokratskog fronta u priču sa deponijom uspio je da uvuče – Tursku.
“Očekujem da se do kraja večeri javi i turski predsjednik Erdogan i da kaže kako je veoma zabrinut što će se smeće odlagati iza tunela Lokve. Takođe, očekujem da će DPS svim silama nastojati da preko diplomatske mreže uključi republiku Tursku da ospori lokaciju koju smo mi predložili”, kaže Živković, koji je očito promašio karijeru. Umjesto “small-time” političar, mogao je biti stand-up komičar, pa recimo zabavljati zatvorenike u Hagu. Ratku Mladiću bi se, siguran sam, dopala njegova pošalica sa Erdoganom.
Živkovićev stranački kolega Jovan Vučurović kaže kako protesti Rožajaca “nemaju nikakve veze sa ekologijom, već je njihov jedini cilj da se naprave problemi novoj opštinskoj vlasti u Beranama“.Tako je: kada se protiv deponije bune stanovnici Berana, to je zbog ekologije. Kada se protiv deponije bune Rožajci, to “nema nikakve veze sa ekologijom”. Deponija, zaista, ugrožava zdravlje žitelja Berana, dok Rožajci izmišljaju da ih smeće truje. Nove vlasti u Beranama, izgleda, drže da je jedno te isto smeće otrovno za Berance, ali ne i za Rožajce.
Ili kako je to mudro i lapidarno saopštio Radojica Živković: “To nema nikakve veze sa opštinom Rožaje.”Ali, nažalost, još kako ima veze sa starim, dobrim nacionalizmom. Da je u pitanju sukob u vezi s deponijama druga dva crnogorska grada, a ne jednog “muslimanskog” i jednog ”pravoslavnog”, ne bi ova priča ni izbliza bila tako žustra, pa ni medijima tako zanimljiva. Niko ne pominje nacionalno i vjersko – svi smo se naučili političkoj korektnosti. Jer tranzicija od fašista do demokrata tek je jedna od tekovina naše sveopšte tranzicije. Fašisti su brutalni govor mržnje zamijenili govorom punim fraza o Evropi i demokratiji.
Sve zalud. Svi znaju da je nacionalni i vjerski podtekst priče tu, da lebdi u vazduhu, gotovo opipljiv. Možda ga ne možemo vidjeti, ali ga, svakako, možemo namirisati. Jer nacionalizam uvijek bazdi – baš kao deponija koja gori.
Jedan komentar