Protest logoraša u Sarajevu: Tri decenije bez definisanog statusa
Savez logoraša BiH danas je ispred zgrade Vlade FBiH održao proteste, jer nije izrađen prednacrt zakona o logorašima u Federaciji Bosne i Hercegovine kojim bi se zaštitile žrtve ratne torture.
Predsjednik Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini Seid Omerović rekao je da danas očekuju konkretne aktivnosti Vlade FBiH i resornih ministara u kontekstu rada interresorne radne grupe koja je formirana prošle godine u novembru.
Podsjetio je na obećanje premijera FBiH Nermina Nikšića koji je rekao da će šest mjeseci rada radne grupe rezultirati prednacrtom nacrta zakona o logorašima. Ovaj zakon je, dodaje, jedan od prioriteta BiH ka EU.
Istakao je da Savez logoraša nastoji uspostaviti kvalitetnu saradnju sa premijerom i ministrima, ali i da im oni čak i ne odgovaraju na dopise i upite.
“Preko 20 puta smo pokušavali, od tih 20 puta nismo dobili šansu da sjednemo i konkretnije porazgovaramo. Čak je i nastanak interresorne radne grupe diskutabilan, izabrane su tri osobe, a preskočena je institucija Saveza logoraša”, objasnio je.
Poručuje da su logoraši enciklopedijska socijalna kategorija, a prema procjenama njih 95 posto ne ostvaruje nikakva prava.
Kaže i da je njihov prvi zahtjev usvajanje zakona o zaštiti žrtava ratne torture, odnosno zakona o logorašima na nivou FBiH.
U pismu upućenom premijeru FBiH Nerminu Nikšiću i članovima Vlade FBiH, logoraši navode da su na organizaciju protesta upozorenja prisiljeni kako bi ukazali na nepravdu koja nikada nije ispravljena prema ovoj kategoriji bh. društva.
Navode da do danas nisu dobili davno zaslužen status, niti ikakva konkretna prava i priznanje žrtve.
“Samo napomene radi, ova marginalna društvena grupa je dala jedan od najvećih doprinosa u borbi za dokazivanje istine svjedočenjima protiv zločinaca na sudovima u Hagu, Americi, širom Evrop, te sudstvu i tužilaštvu u Bosni i Hercegovini. Ova marginalna grupa je dala ogroman doprinos u širenju istine o BiH kroz izradu brojnih knjiga, filmova, emisija, učešća u međunarodnim i domaćim seminarima o miru i istinskoj demokratiji širom planete, u kontinuiranom 28-godišnjem obilježavanju zločina nad nedužnima u logorima i masovnim grobnicama svake godine na preko 50 lokacija širom države, digitalizaciji dokaza o dešavanjima u logorima, iz prve ruke, saradnji i širenju istine o BiH sa brojnim istraživačima, univerzitetima i institucijama”, navodi se u upućenom pismu.
(Kliker.info-BHRT)
Komentari