Ismail ef. Smailović, novoimenovani banjalučki muftija : Moja obaveza je biti podrška muslimanima, ali i graditi dobre odnose sa svima
Ismail ef. Smailović, novoimenovani muftija Muftijstva Banjalučkog, u današnjem razgovoru za Politicki.ba priznao je da je pomalo iznenađen „svim silnim pozivima i čestitkama na imenovanju“ koji mu od jučer stižu.
Oni koji poznaju Ismail ef. Smajilovića znaju da se radi o izuzetno obrazovanom alimu, čovjeku od reda i zakona, tihe naravi, ali i čvrsta karaktera.
Završio je Fakultet islamskih nauka, govori engleski i arapski jezik.
Potiče iz poznate imamske porodice iz Glumine kod Zvornika koja je kroz vrijeme dala oko 20 imama koji su službovali diljem Bosne i Hercegovine.
U razgovoru za Politicki.ba kazao je da mu„novi ambijent“ u kome će obavljati dužnnost muftije banjalučkog nije nepoznat.
„Banja Luku poznajem još iz mladalačkih dana kada su moje amidže bili imami u ovome gradu.
Često sam u mladosti dolazio u ovaj grad gdje sam živio život muslimana u ovom području.
U postratnom vremenu, možda sam među prvim od vjerskim autoritetima koji je došao na lokaciju Ferhadije i proučio dovu.
Bilo je to 2000. godine kada sam u programu jedne međunarodne misije, kao vojni muftija, boravio u Banjoj Luci.Tada mi je zvaničnik Vlade Rs ponudio da prošetamo Banjom Lukom i ja sam to, na iznenađenje pojedinih, objeručke prihvatio.
Prošetali smo do Ferhadije čiji su temelji tada bili ograđeni. Tako sam dobio priliku da na tom mjestu proučim dovu“, prisjetio se muftija Smajilović.
Kazao nam je da ga raduje „što vjerski život u Banjoj Luci ide uzlaznom putanjom“, te da mu je želja da taj trend zadrži i da on kao muftija da svoj doprinos u tome.
„Što se tiče mog fizičkog boravka u Banja Luci, kažem svima: ja sam tamo gdje posla ima.
Po rođenju sam Podrinjac i osoba koja nosi iskustva života sa pravoslavcima.
Po misiji u kojoj sam dugo, susretao sam se sa nemuslimanima – kršćanima svih denominacija i, konačno kroz rad u Vojnom muftijstvu nužno sam se doticao, kako našeg domaćeg iskustva, tako i međunarodnog.
Vjerovatno su i to neki razlozi zbog čega me je reisul-ulema zadužio da ponesem tu obavezu muftije banjalučkog.
Naša muslimanska tradicija, naša vrijednost je gradnja dobrih odnosa. Meni kao vjerskom autoritetu odgovornom za određeno područje obaveza je biti podrška muslimanima na tom području.
Istovremeno to je i obaveza stvaranja saradnju sa svima onima koji su od značaja za progres“, navodi muftija Smajilović.
Ističe da ga je još jučer nazvao nadbiskup vrhbosanski Tomo Vukšić, vojni biskup još uvijek, inače njegov nekadašnji kolega, kako bi mu čestitao na imenovanju, ali i podijelio sa njim informaciju „da je u Banjoj Luci imenovan novi biskup”, inače njegov kolega iz Hercegovine.
„Vidjet ću ko je od pravoslavnih vjerskih autoriteta zadužen za to područje i nadam se da ćemo imati međusobnu saradnju i poštovanje, a sve u gradnji mira i dobra za sve ljude“.
Almasa Hadžić (Politički.ba)
Komentari