Početak nove utrke u nuklearnom naoružanju : Rusija signalizirala namjeru brzog opoziva ratifikacije sporazuma o zabrani nuklearnih testova
Rusija je u petak navijestila da se brzo kreće prema opozivu svoje ratifikacije Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova (CTBT) nakon što je predsjednik Vladimir Putin istaknuo mogućnost nastavka nuklearnih testova, javlja Reuters.
Putin je u četvrtak izjavio da rusku nuklearnu doktrinu – koja postavlja uvjete pod kojima bi on pritisnuo nuklearno dugme – nije potrebno ažurirati, ali da još nije spreman reći treba li Moskva nastaviti nuklearne testove.
Putin je poručio da bi Rusija mogla razmotriti opoziv ratifikacije CTBT-a jer su ga Sjedinjene Države potpisale, ali ga nisu ratificirale. Glavni ruski zakonodavac, Vjačeslav Volodin, tada je rekao da će donji dom parlamenta Državne dume brzo razmotriti postoji li potreba za opozivom ruske ratifikacije ugovora.
Komentari Putina i Volodina sugeriraju da Rusija ozbiljno razmišlja o opozivu ratifikacije sporazuma, koji zabranjuje nuklearne eksplozije svima i posvuda.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi poanta bila postići “zajednički nazivnik” između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država. “Ovo ne predstavlja izjavu o namjeri provođenja nuklearnih testova”, rekao je novinarima.
Međutim, Putin je nagovijestio tu mogućnost u svojim komentarima u četvrtak . “U pravilu, kažu stručnjaci, s novim oružjem – morate biti sigurni da će posebna bojeva glava raditi bez kvarova”, rekao je Putin.
Obnavljanje nuklearnih testova od strane Rusije, Sjedinjenih Država ili Kine moglo bi značiti početak nove utrke u nuklearnom naoružanju između velikih sila koje su zaustavile nuklearne testove u godinama nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Za neke znanstvenike i aktiviste, mnoštva testiranja nuklearnih bombi tokom Hladnog rata ukazala su na ludost nuklearnog napada koji bi u konačnici mogao uništiti čovječanstvo i kontaminirati planet stotinama hiljada godina.
No rat u Ukrajini podigao je napetosti između Moskve i Washingtona na najvišu razinu od Kubanske raketne krize 1962. baš u trenutku kada Kina nastoji ojačati svoj nuklearni arsenal kako bi bila u skladu sa svojim statusom supersile u nastajanju.
Rusija trenutno ima oko 5.889 nuklearnih bojevih glava, u usporedbi s 5.244 u Sjedinjenim Državama, prema Federaciji američkih znanstvenika. Kina ima 410 bojevih glava, Francuska 290, a Ujedinjeno Kraljevstvo 225.
Nuklearno testiranje
Između 1945. i Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova iz 1996., navode Ujedinjeni narodi, izvršeno je više od 2000 nuklearnih testova- 1032 od strane Sjedinjenih Država i 715 od strane Sovjetskog Saveza.
Sovjetski Savez posljednji je put testirao 1990., a Sjedinjene Države 1992. No pojavili su se znakovi da bi se testiranja mogla nastaviti.
Godine 2020. Washington Post izvijestio je da je tadašnja Trumpova administracija raspravljala hoće li provesti nuklearni test.
Putin je u četvrtak rekao da je Rusija uspješno testirala krstareću raketu na nuklearni pogon i sposobnu za nošenje nuklearnog oružja- Burevestnik – čije je sposobnosti nazvao neusporedivim.
Kina gradi stotine silosa za interkontinentalne balističke rakete, prema Godišnjoj procjeni prijetnje za 2023. koju je provela američka obavještajna zajednica.
CNN je ovog mjeseca izvijestio da satelitske slike pokazuju sve veću aktivnost na poligonima za nuklearna ispitivanja u Rusiji, Kini i SAD-u.
Washington tvrdi da Kina preorijentira svoje nuklearno stajalište za strateško suparništvo sa Sjedinjenim Američkim Državama i da nije zainteresirana ni za kakve sporazume o kontroli naoružanja koji ograničavaju nuklearnu dominaciju SAD-a ili Rusije.
“Kina i Rusija nastoje osigurati stratešku stabilnost sa Sjedinjenim Državama kroz rast i razvoj niza oružanih sposobnosti, uključujući netradicionalno oružje namijenjeno uništavanju ili izbjegavanju američke proturaketne obrane”, navodi se u američkoj procjeni prijetnje.
“Slijedom toga, ove nove tehnologije vjerojatno će dovesti u pitanje način na koji države razmišljaju o kontroli naoružanja i očekujemo da će biti teško postići dogovor o novim definicijama oružja ili mjerama verifikacije, posebno na multilateralnoj razini.”
(Kliker.info-Geopolitika)
Komentari