Svečano otvoren Pelješki most : Spojen jug Hrvatske s ostatkom države
Svečano je otvoren Pelješki most kojim će biti spojen jug Hrvatske s ostatkom države, uz prisustvo državnoga vrha, ministara, saborskih zastupnika, drugih uzvanika i brojnih građana na odmorištu Komarna u utorak navečer 26. jula .
Nakon što se obave tehničke pripreme – oko ponoći bit će pušten i u redovni promet.
“Projekt smo realizirali na temelju ključnog načela Europske unije – solidarnosti. Dio smo kluba najrazvijenijih zemalja i to trebamo i znamo cijeniti. Ovaj projekt nas je na fascinantan način povezao s Kinom”, poručio je na otvorenju hrvatski premijer Andrej Plenković. “Uspjeli smo zajedno”, kazao je i zahvalio na doprinosu u izgradnji ovog mosta svim hrvatskim vladama.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović kazao je kako je most izgrađen u interesu Hrvatske, “ali nikome na inat i na štetu, naročito ne Bosni i Hercegovini”.
Od početka dvijehiljaditih vlasti u Sarajevu tvrde da Hrvatska izgradnjom mosta Bosni i Hercegovini zatvara prolaz prema otvorenom moru i da prvo treba utvrditi granicu između dviju država. Također, inzistiralo se da se podigne visina mosta, pa je od prvotnih 30 metara most došao na 55 metara visine.
Prvo su Pelješkim mostom prošla dva automobila hrvatske proizvodnje – Rimčeva Nevera te automobil koji “gradi” proslavljeni automobilistički as Niko Pulić.
Tokom sat i pol programa, koji je na odmorištu Komarna počeo skladbom “Fanfare 304” skladatelja Mateja Meštrovića, nastupili su brojni izvođači.
Nazočnima se, kao izaslanica predsjednice Europske komisije, obratila potpredsjednica EK Dubravka Šuica, video porukom kineski premijer Li Keqiang, a potom i državni vrh – premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković te predsjednik Republike Zoran Milanović.
Kineski premijer Li Keqiang je ocijenio da će Pelješki most – ta “šarena duga”, kako ju je nazvao – učvrstiti prijateljstvo naroda Kine i Hrvatske. Most je odraz dobre suradnje Kine i EU, jer je kineska kompanija CBRC projekt dobila na javnom natječaju, a u izgradnji Pelješkog mosta uz nju sudjelovalo je i oko 100 tvrtki iz EU, podsjetio je Li Keqiang, koji je i osobno zajedno s Plenkovićem posjetio gradilište Pelješkog mosta 2019. godine.
Svečanosti uz brojne građane nazočili su i gotovo svi ministri u Vladi, brojni župani, saborski zastupnici, načelnici i gradonačelnici iz Dubrovačko-neretvanske županije, bivši visoki dužnosnici i političari te predstavnici gospodarske i akademske zajednice.
Dvije decenije od prvih projekata
Pelješki most između Komarne na jadranskoj obali i Brijeste na poluotoku Pelješac otvara se 28 godina nakon što se ideja o prometnom povezivanju Dubrovnika s maticom zemljom pojavila i dvije decenije kako se krenulo sa prvim projektima.
Most je projektirao slovenski ekspert sa svjetskim referencama Marjan Pipenbaher, dug je 2.404 metra i visok 55 metara, a gradila ga je kineska kompanija CRBC (China Road And Bridge Corporation). Izgradnja mosta stajala je 402 milijuna eura, od čega je 357 milijuna eura (85 posto) bilo bespovratnih sredstava Europske unije.
Izgradnju mosta pratili su unutarnjepolitički prijepori, raskid prvog ugovora, problemi s financiranjem riješeni odobravanjem europskih sredstava i protivljenje službenog Sarajeva izgradnji mosta.
Most je integralne hibridne konstrukcije s 13 raspona, od kojih je pet glavnih (centralnih) raspona duljine 285 metara, šest centralno postavljenih armiranobetonskih pilona visine 33 metra, te dvije trake zajedno sa zaustavnom trakom koja će služiti za održavanja mosta.
Prelazi preko morskog tjesnaca širine 2.140 metara, dug je 2.404 metra, s plovidbenim profilom ispod mosta 200 puta 55 metara, a glavni i odgovorni projektant mu je slovenski projektant Marjan Pipenbaher.
Značaj Pelješkog mosta
Redovan promet Pelješkim mostom krenut će u ponoć.
Gospodarski je iznimno značajan za cijelu državu, ponajprije Dubrovačko-neretvansku županiju. Njegovim otvaranjem dokinut će se teritorijalni disokuntinuitet nastao prije više od 300 godina kada je tadašnja Dubrovačka republika prepustila dio obale Otomanskom carstvu, kako bi imala “tampon-zonu” prema posjedima Venecijanske republike, koja je željela osvojiti Dubrovačku republiku.
Ekonomski učinci izgradnje Pelješkog mosta su u boljoj povezanosti južne Dalmacije sa maticom zemljom, bržem protoku ljudi i roba, oživljavanju života na poluotoku Pelješac i dodatnom oživljavanju Korčule.
U Hrvatskoj turističkoj zajednici ocjenjuju kako će on smanjiti ovisnost južnog dijela Hrvatske i njegovog turizma o zračnom prometu.
“Iako su za Dubrovačko-neretvansku županiju među najvažnijim turističkim tržištima Velika Britanija i SAD, jako su važna i tržišta Njemačke, Poljske, Francuske i Slovenije, kao i domaće tržište, pa se očekuje i izravan utjecaj mosta na jaču potražnju i posjećenost i s tih tržišta”, kazao je medijima predsjednik Hrvatske turističke zajednice Kristijan Staničić.
U pripremanje projekta izgradnje Pelješkog mosta krenulo se kada je HDZ u kampanji za parlamentarne izbore krajem 2003. obećao njegovu izgradnju. Novi premijer Ivo Sanader u studenom 2005. otvara radove iako u tom trenutku nije postojao ni projekt mosta, ni građevinska dozvola i izvođači radova, niti je bilo poznato kako će se financirati.
U lipnju 2007. objavljen prvi natječaj za izgradnju mosta, na kojem je za izvođača izabran hrvatski konzorcij. U listopadu te godine Sanader još jednom otvara radove.
Zbog nedostatka novca već u oktobru 2009 radovi se usporavaju, a u junu 2010. potpuno prekidaju. U dvije godine napravljeno je samo tri posto radova. Ugovor je raskinut 2012. godine.
U siječnju 2018. objavljeno da je na novom natječaju pobijedio kineski CRBC po cijeni od 2,08 milijardi kuna bez PDV-a. Radovi na izgradnji mosta su počeli 31. jula 2018 i trajali 1.277 dana.
Godine 2007., kada je odabran prvi izvođač za gradnju mosta, Predsjedništvo BiH usvaja zaključak kojim i službeno od Hrvatske traži da zaustavi gradnju Pelješkog mosta dok se ne riješi otvoreno pitanje vezano uz identifikaciju morske granične crte i pristupa BiH otvorenom moru. Hrvatska Vlada zahtjev odbija.
Nakon što je Europska komisija odobrila sufinaciranje mosta, i kada su tekle zadnje pripreme za početak njegove izgradnje, iz Sarajeva stiže najava tužbe protiv Hrvatske Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu. Glavni je argument bošnjačkih lidera da će Pelješki most spriječiti ulazak većih plovila u akvatorij Neumskog zaljeva, ali i ugroziti pristup BiH otvorenom moru.
Iz Hrvatske odgovaraju kako se gradnjom mosta ne krše prava BiH o neškodljivom prolazu te da se most gradi na hrvatskom teritoriju, 500 metara od privremene crte razgraničenja koja se primjenjuje.
Probosanske pokrenule su inicijativu u Domu naroda Parlamenta BiH o zaustavljanju radova na Pelješkom mostu dok se ne riješi pitanje morske granice kod Neuma. Službeni Zagreb ponudio je Republici Srpskoj u BiH ubrzani postupak i sufinanciranje izgradnje mosta preko Save kod Gradiške, pa zastupnici Stranke nezavisnih demokrata (SNSD) Milorada Dodika nisu podržali inicijativu o blokadi radova.
Nakon toga novi saziv Predsjedništva BiH u kojem je i Dodik u martu 2019. godine na dnevnom redu ima i prijedlog zaključka kojim se Hrvatska poziva da zaustavi gradnju Pelješkog mosta te da se razgovorom riješe sva otvorena pitanja, U suprotnom BiH će pokrenuti postupak mirenja, a bude li to potrebno, i postupak pred Međunarodnim sudom za pravo mora.
Zaključak mora biti jednoglasno usvojen, međutim Dodik je glasao protiv, pozivajući se na pitanje nacionalnog interesa. On je od Narodne skupštine Republike Srpske zatražio da dvotrećinskom većinom podrži njegov stav, što je skupština učinila, i na taj način je tada spriječena posljednja mogućnost da BiH pravnim putem zaustavi gradnju Pelješkog mosta.
(Kliker.info-agencije)
Komentari