Zmajevi na pragu Francuske : Meša ponovo pogodio sa rokadama i izmjenama, Medunjanin i Đurić odveli Zmajeve u baraž (Video)

13 Oktobra
23:46 2015

Djuricc77U posljednjem 10. kolu grupe B kvalifikacija za EP 2016. godine u Francuskoj, fudbalska reprezentacija BiH pobijedila je u odlučujućem meču u Nikoziji selekciju Kipra sa 2:3 i tako je potvrdila plasman u baraž.

Selektor Mehmed Bažadarević je u odnosu na meč sa Velsom izvršio dvije promjene u početnom sastavu, pa je Ognjen Vranješ zamijenio Anela Hadžića, a Haris Medunjanin je zaigrao umjesto Sejada Salihovića. U početnih desetak minuta igralo se mirno i bez pravih šansi, a u 13. minuti naš tim je izveo lijepu i tečnu akciju da bi nakon povratne lopte Zukanovića sa lijeve strane, Haris Medunjanin fenomenalnim udarcem sa preko 20 metara matirao Girgallidesa za veliko slavlje naših igrača i navijača.

Rani gol kao da je šokirao domaće, pa su Zmajevi već u 23. minuti mogli duplirati vodstvo. Višća je sjajno probio po desnoj strani, ali je odbrana Kipra intervenisala u veoma opasnoj situaciji, da bi već u narednom napadu Pjanić proigrao Ibiševića koji se našao sam ispred kiparskog golmana, ali je iz čiste situacije pogodio samo stativu. Kazna za veliki promašaj mogla je uslijediti tri minute kasnije. Begoviću je nakon nesigurne intervencije ispala lopta, do nje je došao Mytidis, ali se naš golman iskupio i fenomenalnim refleksom odbranio je njegov šut iz neposredne blizine.

U 28. minuti Višća je ponovo dobro prošao i centrirao, ali je Lulić malo zakasnio. Ipak, u 32. minuti nakon jednog auta na našoj polovini odbrana bh. tima je veoma loše reagovala, lopta je došla do Efrema koji je šutirao, a ni Begović nije najbolje reagovao, pa je Charalambidis poslije odbijene lopte pospremio loptu u praznu mrežu za 1:1.

Naša odbrana je djelovala prilično nesigurno, a nakon lijepe akcije domaćih u 41. minuti Nestor Mytidis se ”ušunjao” između naših defanzivaca i nakon ubačaja pogodio je za preokret i vodstvo Kipra 2:1. Na svu sreću na odgovor se nije čekalo dugo. Agilni Edin Višća se u 44. minuti sjajno oslobodio svog čuvara i našao se u gol šansi, ali je u posljednji trenutak izblokiran. Lopta je u nastavku akcije došla do Lulića na lijevoj strani, koji je sjajnim centaršutem pronašao Medunjanina, a veznjak Deportiva se odlično kretao i ispratio ubačaj na drugoj strani, te je zakucao loptu i svojim drugim golom poravnao na 2:2 nakon prvog dijela igre.

U tom trenutku imali smo rezultat koji nas je vodio u baraž, s obzirom da u duelu Belgija-Izrael nije bilo golova, pa je uvodnih 15-ak minuta nastavka donijelo mirniju igru, bez velikih uzbuđenja.

Prvu ozbiljniju situaciju vidijeli smo u 66. minuti kada je Višća pronašao Ibiševića, ali je njegov udarac zaustavio Girgallides. Već u narednom napadu Zmajevi su došli do trećeg gola. Pjanić je uposlio Lulića, a fudbaler Lazija je ponovo fenomenalno centrirao, da bi rezervista Milan Đurić odlično reagovao i lijepim golom glavom doveo je naš tim u vodstvo od 2:3. Efrem se u 70. minuti iznenada našao u velikoj šansi nakon nove loše reakcije zadnje linije BiH, ali je Šunjić požrtvovanim startom spasio naš gol.

Do kraja nije bilo mnogo prilika, Zmajevi su ipak prilično rutinski sačuvali vodstvo, te su sa tri boda sa Kipra potvrdili plasman u baraž.