Zmajevi bez krila i ideja : Grci došli po bod i odnijeli ga zasluženo kući (Video)

09 Juna
23:00 2017

U okviru šestog kola evropskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju 2018. godine, fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je remizirala sa Grčkom rezultatom 0:0 na Bilinom Polju.

Utakmica je otvorena grubom igrom, pretežno na sredini terena, što se i očekivalo. Nekoliko grubih startova na početku utakmice, a onda i prva velika prilika na utakmici. Vedad Ibišević je u 12. minuti divno uposlio Edina Višću koji je istrčao sam pred Karnezisa, no grčki golman je pravovremeno istrčao i u posljednjem trenutku spasio pogodak za našu selekciju.

Četiri minute kasnije dogodio se sudar glavama na sredini terena, a deblji kraj je izvukao naš Senad Lulić koji je morao napustiti igru već u 20. minuti. Zamijenio ga je fudbaler Osasune Kenan Kodro.

U svom prvom dodiru sa loptom, Kodro je mogao do gola. U 24. minuti lopta se sretno odbila do fudbalera Osasune, a on je vrlo dobro šutirao, no Karnezis ponovo divno brani. Prvu ozbiljniju priliku gosti su imali u 27. minuti kada je Zeca šutirao silovito, ali preko gola.

U 34. minuti odlično je šutirao Miralem Pjanić iz slobodnog udarca, ali je lopta otišla preko gola. Do kraja poluvremena naši momci su odigrali nešto aktivnije u fazi napada, ali bez velikih prilika.

Drugo poluvrijeme je otvoreno baš onako kako su Grci i željeli. Igralo se grubo i tvrdo na sredini terena, a prilika nije ni bilo. Redali su se žuti kartoni na obje strane.

Očekivano, Grci su prijetili iz kontri. Dvije takve je u posljednjem trenutku spasio Ognjen Vranješ. Prvo je glavom presjekao loptu Zece u posljednjem trenutku, a onda je zaustavio i Mitroglua u napadu.

Najbolju priliku u drugom dijelu za naš tim je imao Edin Džeko koji je šutirao nakon povratne lopte sa ruba šesnaesterca, ali je lopta bila spora i Karnezis je intervenisao. U istoj minuti Grčka je izvela kontru, a Mitroglu je kasnio par stotinki kako bi pretvorio šansu u pogodak.

U 83. minuti Mantalos je promašio najbolju priliku na utakmici, pošto je u situaciji jedan na jedan prebacio Begovića, ali i gol. Dvije minute kasnije najbolji naleti naše selekcije. Prvo je Džeko šutirao tik pored stative, a nakon kornera Višća je divno uposlio Bičakčića koji brani ponovo vrhovima prstiju.

U 91. minuti Džeko je imao dobru priliku, ali je centaršut bio nešto viši, pa nije uspio adekvatno zahvatiti loptu glavom.

Bosna i Hercegovina – Grčka 0:0

Stadion: Bilino Polje. Gledalaca: 13.000. Sudija: Nicola Rizzoli (Italija). Žuti kartoni: Zukanović, Bičakčić, Jajalo (BiH) / Sokratis, Manolas, Donis (Grčka).

BiH: Begović, Vranješ, Bičakčić, Šunjić (od 69. minute Đumić), Zukanović, Višća, Pjanić, Jajalo, Lulić (od 19. minute Kodro (od 77. minute Bešić)), Džeko, Ibišević.

Grčka: Karnezis, Manolas, Tziolis, Zeca, Fortounis, Mitroglou, Bakasetas (od 50. minute Donis), Torosidis, Papastathopoulos, Mantalos, Stayflidis.