US OPEN : Del Potro ponizio Nadala, Federer bolji od Đokovića

13 Septembra
19:06 2009

Juan Martin Del Potro plasirao se u svoje prvo Grand Slam  finale. Uradio je to na zaista nesvakidašnji način, rastavivši na proste faktore, velikog suparnika i favorita u ovom meću, Rafaela Nadala. Za 21- godišnjeg Argentinca, uvjerljiva pobjeda u tri seta i plasman u finale US Opena znači najbolji rezultat u karijeri a za Nadala predstavlja najteži poraz u karijeri na velikim turnirima .Krajnji rezultat, 6:2, 6:2 i ponovo 6:2, sam po  sebi  za Nadala izgleda strašno i deprimirajuće ali je po prikazanoj igri u meču kojni je trajao samo 140 minuta ,mogao biti još i gori jer Argentinac od prvog pa do zadnjeg momenta odavao utisak mnogo jačeg i spremnijeg igrača. Del Potra u sutrašnjem  finalu očekuje teška zadaća a Nadala prijeko potrebni oporavak od učestalih povreda te teškog poraza koji će bez svake sumnje ostaviti teške posljedice.

U drugom polufinalu su snage odmjerili Švicarac Roger Federer i Srbijanac Novak Đoković koji je  na kraju morao pružiti desnicu boljem i sretnijem igraču koji neprikosnoveno zauzima čelnu poziciju u svjetskom tenisu. Federer je do devete pobjede nad Đokovićem u njihovom 13. meču stigao za 155 minuta, a rezultat  je po  setovima  na kraju glasio 7:6 (3), 7:5, 7:5 čime je Švajcarac  potvrdio da je u vrhunskoj formi, onoj koja mu je donijela epitet "kralja tenisa". Đoković je imao  znatno bolji procenat ubačenog prvog servisa (68-58), ali je njegov protivnik imao mnogo više direktnih poena (49:31). U neiznuđenim greškama su bili izjednačeni, napravili su ih po 33.Ipak, Federer je u sva tri seta bio za malo bolji… Za malo, ali dovoljno da dobije meč. (Kliker.info))