Ulični rat u Los Angelesu: Zašto je Trump izveo vojsku na ulice i što hoće demostranti ? (VIDEO)
Američki predsjednik Donald Trump u noći sa subote na nedjelju naredio je da se najmanje 2000 pripadnika Nacionalne garde rasporedi u okrugu Los Angeles kako bi pomogli u suzbijanju dvodnevnih prosvjeda protiv racija u kojima FBI traži imigrante bez dokumenata.
‘Svaki protest koji ometa službenike Ureda za imigraciju smatrao bi se oblikom pobune’, rekao je Donald Trump , na što je guverner Kalifornije Gavin Newsom rekao da je u pitanju ‘namjerno zapaljiv potez’ zbog kojega će napetosti eskalirati
Protesti su se tokom noći primirili, a pripadnici Nacionalne garde od tada nisu viđeni na terenu. Tokom dana bi se mogli nastaviti – u a dok pišemo ovaj tekst, u Kaliforniji je 5 sati ujutro. New York Times Zork sažeo je ključne događaje koji su doveli do eskalacije te donio pogled u mogući rasplet situacije.
Zašto racije?
Čini se da su racije dio nove faze Trumpove administracije u obračunu s imigracijom, a dužnosnici kažu da će se sve više usredotočiti na radna mjesta. Službenici američke imigracijske i carinske službe uhapsile su u petak 121 imigranta diljem Los Angelesa, prema riječima dužnosnika Ministarstva domovinske sigurnosti koji je govorio pod uvjetom anonimnosti.
Policija je ranije tokom dana izjavila da su demonstracije u gradu bile mirne. Neki od protesta u drugim područjima u subotu, održani u Paramountu, gradu 0ko 25 kilometara južno od centra Los Angelesa u kojemu živi veliki broj Latinoamerikanaca, doveli su do žestokih sukoba.
Protestanti su bacali kamenje na policajce, koji su odgovorili gumenim mecima i šok-bombama. Iz ureda šerifa Los Angelesa kažu da je intervencija bila nužna jer su protesti postali nasilni. Nekoliko protestanata je i pritvoreno.
Nacionalna garda jedina je grana američke vojske koju mogu rasporediti i guverneri saveznih država i predsjednik. Djeluje slično kao i rezervne snage vojske, a njezini pripadnici redovito pohađaju obuke. Mogu biti pozvani u punu aktivnu službu, ali obično obavljaju i druge poslove.
Nacionalna garda se često koristi tokom ekstremnih vremenskih uslova , poput uragana i požara. Posljednji put ju je predsjednik pozvao kao odgovor na poznate građanske proteste u Los Angelesu 1992. godine koji su izbili nakon što su četiri policajca bijelca snimljena kako tuku Rodneyja Kinga, pripadnika crnačke zajednice.
Američki ministar obrane Pete Hegseth rekao je u subotu navečer po američkom vremenu da će garda stići u Kaliforniju u roku od 24 sata. Priprijetio je i slanjem marinaca na protestante .
Što kažu dužnosnici?
Dužnosnici Trumpove administracije kritizirali su političko vodstvo Kalifornije, u kojoj su na vlasti demokrati, zbog protesta , dok su kalifornijski demokratski zakonodavci osudili predsjednikovu naredbu kao neprimjerenu upotrebu moći.
Stephen Miller, zamjenik šefa osoblja Bijele kuće, proteste je opisao kao ‘pobunu’.
Iako dio protesta jest bio nasilan, lokalne vlasti u okrugu Los Angeles u subotu nisu naznačile da im je potrebna savezna pomoć.
Kalifornijski guverner Gavin Newsom, demokrat, odmah je kritizirao(Kliker.info-agencije) Trumpovu odluku i rekao da predsjednik želi spektakl.
Komentari