Titula nakon 40 godina : Golden State Warriorsi iz Oaklanda su NBA prvaci!

17 Juna
08:36 2015

The Golden State Warriors celebrate with the Larry O'Brien Trophy. Mandatory Credit: Bob Donnan-USA TODAY Sports

Košarkaši Golden State Warriorsa novi su prvaci NBA lige. Tim iz Oaklanda sinoć je u šestoj utakmici finala savladao kao gost Cleveland Cavalierse 105:97, te je s ukupnih 4:2 seriji stigao do četvrtog naslova prvaka u povijesti.

Nakon izjednačenog uvoda u meč prvu ozbiljniju prednost na utakmicu ima Golden State. Otišli su na plus osam na dvije minute prije kraja prve četvrtine i trojkom Andrea Iguodale (23:15).

Cavaliersi nisu dvije i po minute uspjeli poentirati. Iskoristio je to tim iz Oaklanda, koji je nakon prve dionice imali sjajnih 13 poena prednosti, 28:15.Cleveland je bolje ušao u drugu dionicu. LeBron James je ponovo igrao sve, Cavsi su dopustili samo šest poena Warriorsima u šest minuta igre, te su domaći košarkaši došli na minus pet, 34:29.

Međutim, Cavaliersi nisu mogli napraviti potpuni preokret. Gosti su održavali prednost, da bi međutim u samoj završnici Cleveland predvođen LBJ-om došao do samo minus dva na poluvremenu, 45:43.Nešto bolje su Cavsi otvorili drugo poluvrijeme. Nakon dugo vremena su i poveli, 47:45, ali su gosti trojkama Barnesa i Greena, te kucanjem Iguodale ponovo otišli na šest poena prednosti, nakon četiri minute igre u nastavku. 53:47.

Iguodala je briljirao u tim trenucima. Na pet minuta do kraja treće četvrtine odveo je svoj tim ponovo na dvocifrenu prednost, 61:51, a nakon fantastičnog kucanja večeras odličnog Festusa Ezelija otišli su i na 14 poena razlike tri minute do kraja trećeg perioda, 69:55.Centar Warriorsa je u finišu održavao prednost Golden Statea, koji su u posljednjih 12 minuta ove sezone NBA lige ušli sa 13 poena prednosti, 73:61.Serijom od 7:2 Cavsi se vraćaju u meč početkom posljednje četvrtine (75:68), ali zatim Stephen Curry trojkom vraća dvocifrenu razliku. Curry je potom ponovo pogodio za tri, Iguodala također, pa su Warriorsi konstantno odbacivali napade Jamesa i društva.

Nije Cleveland više mogao da se vrati. Warriorsi su pogađali kada je  najviše trebalo, pa su do kraja zadržali prednost. Tako su stigli do četvrtog naslova NBA prvaka u povijesti, a prvog nakon 1975. godine.Stephen Curry je predvodio Golden State sa 25 poena u ovom meču, Andre Iguodala je dodao također 25, a Draymond Green je susret završio sa triple-double učinkom od 16 poena, 11 skokova i 10 asistencija.Na drugoj strani Clevelendu je nedovoljan bio LeBron James. Kralje je meč završio sa 32 poena, 18 skokova i devet asistencija.