hamburger-icon

Kliker.info

Tijelima spriječili prolazak teških mašina : Građani još jednom blokirali početak izgradnje hidroelektrana na Neretvici (Video)

Tijelima spriječili prolazak teških mašina : Građani još jednom blokirali početak izgradnje hidroelektrana na Neretvici (Video)

14 Juna
14:06 2021

Više stotina građana Konjica, Mostara, Jablanice i okolnih mjesta, okupilo se danas u Goranskom Polju, općina Konjic, kako bi zaustavili izgradnju malih hidroelektrana na rijeci Neretvici. U tome su danas uspjeli, jer mašinama nisu dozvolili prolaz. Nakon što se izvođač radova povukao, građani su se počeli razilaziti.

“Ovo je moj rodni kraj, moja rodna gruda. Dišem punim plućima kada prolazim ovuda. Ništa mi nije teško raditi za rijeku Neretvicu. Borit ćemo se do posljednjeg dana”, rekla je za Glas Amerike Ferida Ćosić iz Mostara.

Povod okupljanja građana Doline Neretvice je najava dolaska mašina konzorcija Amitea Mostar i GPI Konjic, koji danas žele početi radove na izgradnji dvije male hidroelektrane.

Planirana je izgradnja ukupno 15 malih hidroelektrana na slivu rijeke Neretvice.

Safet Sarajlić iz Udruženja Neretva – Pusti me da tečem, rekao je da su se građani danas primarno okupili jer je Elektroprivreda BiH, kao investitor, poslala zahtjev Općini Konjic i Mjesnoj zajednici Buturović Polje, da će s teškim mašinama ući u korito Neretvice.

“Mi ćemo na svaki njihov zahtjev odgovoriti protestima. Nijedna mašina ne može ući u korito Neretvice. Svojim životima ćemo braniti našu rijeku”, rekao je Sarajlić.

Predsjednik Udruženja Neretva – Pusti me da tečem Ibrahim Turak ističe da već dugo traje borba za Neretvicu.

“Svima ćemo dokazati da mini hidroelektrane na Neretvici nisu poželjne jer lokalno stanovništvo ne želi da rijeka bude devastirana. Zakleli smo se i obećali da ćemo istrajati u ovoj borbi”, izjavio je Turak.

Firma GPI iz Konjica, koja je izvođač radova, povukla se danas s lokaliteta Buturović Polja, zbog nemogućnosti prolaska.

“Mi smo potpisali ugovor s JP Elektroprivreda d.d. Sarajevo za izvođenje radova na mini hidrocentralama. Lokalno stanovništvo se organizovalo i ne dozvoljava nam prolazak do gradilišta. Nemamo šta danas tražiti ovdje. Sva dalja prava ćemo tražiti putem Elektroprivrede. Mi smo potpisali ugovor 15. januara 2020. godine vrijednosti 11 miliona KM. Ovo je već drugi put da izlazimo na teren, ljudi nam ne dozvoljavaju da radimo i nemamo više namjeru pokušavati na ovakav način”, rekao je Džemal Novalić, direktor firme GPI iz Konjica.

Građanima se na protestima pridružio i bend Dubioza kolektiv, koji je pjesmom poslao poruku o zaustavljanju gradnje mini hidroelektrana na ovom području.

Mještani ovog dijela Hercegovačko-neretvanskog kantona smatraju da bi gradnja mini hidroelektrana uništila floru i faunu Hercegovine. Još uvijek nema pravnog okvira koji bi zaustavio gradnju mini hidroelektrana u BiH.

Udruženje Neretva – Pusti me da tečem pokrenuo je pravni postupak pred Kantonalnim sudom u Sarajevu kako bi se osporilo izdavanje okolišnih dozvola za gradnju.

Općina Konjic je 2009. godine potpisala Ugovor s Elektroprivredom BiH o dodjeli koncesije za izgradnju 15 mini hidroelektrana na rijeci Neretvici.

Prema riječima Anesa Podića iz Udruženja Eko-akcija, u BiH je do sada izgrađeno 106 mini hidroelektrana. Aktivisti za zaštitu rijeka i prirodnih ljepota ističu da “nicanje” novih hidroelektrana ne predstavlja nikakvu korist za građane, te da se od ugovora za njihovu gradnju okoriste isključivo investitori, odnosno potpisnici ugovora.

Isti problem imaju i mještani naselja Kruščica, u blizini Viteza. I na ovom lokalitetu investitori, kompanija Geneaa d.o.o. iz Viteza, ne odustaju od izgradnje mini hidorelektrane na rijeci Kruščici. Stanovnici ovoga mjesta su tokom 2017. i 2018. godine, osim organiziranja protesta, započeli i pravni procesa.

Amina Bjelonja (Glas Amerike)

 

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku