Težak poraz reprezentacije BiH na kraju Lige nacija: Rumuni zasluženo slavili

27 Septembra
00:52 2022

U okviru šestog kola Lige nacije nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Bukureštu poražena od selekcije Rumunije.

Utakmica, rezultatski beznačajna za naš tim budući da smo ranije ovjerili prvo mjesto u grupi i plasman u Ligu A Lige nacija, okončana je rezultatom – 4:1. Strijelci za domaće bili su Man, Ratiu te Puscas u dva navrata, dok je počasni gol za bh. selekciju postigao rezervista Džeko.

Treba kazati i da je selektor Ivaylo Petev izmiješao “karte” u odnosu na utakmicu iz Zenice protiv Crne Gore pa je glavne zvijezde ostavio na klupi te tako pružio priliku igračima koji ne igraju ili imaju manju minutažu. Krenimo redom.

Prvo poluvrijeme

Samo što su igrači krenuli sa centra utakmica je nakratko bila prekinuta. Iako još uvijek nema službenih izvještaja, sumnja da je došlo do bliskog kontakta domaćih navijača i BH Fanaticosa. Intervenirali su i tamošnji policajci te je utakmica nastavljena.

U prvih desetak minuta lopta je bila više u nogama Zmajeva, nakon čega Rumuni preuzimaju posjed lopte. U 13. minuti Alibec, koji nam je večeras pravio dosta problema, zaustavljen je u posljednjem trenutku.

Selektor Ivaylo Petev već je u 24. minuti morao mijenjati. Kovačevića, koji zbog povrede nije mogao nastaviti meč, mijenja Saničanin. Pet minuta poslije Šerbečić nakon prekida puca glavom, ali lopta odlazi pored gola. U 33. minuti možda i najbolja prilika za naš tim. Šutirao je Šarić, ali ravno u golmana domaćih. To je ujedno bio jedini šut u okvir gola u prvom dijelu, a ujedno i sve što smo konkretno napravili u napadu.

Nakon toga igra našeg tima kao da se raspala. Bezbroj izgubljenih lopti, u čemu su prednjačili Šarić i Cimirot, skupo su nas koštali. U 37. minuti Rumuni dolaze do vodstva. Domaći su iskoristili smušenost u našoj odbrani. Strijelac je Man. Gol se provjeravao i VAR tehnikom, ali sve je bilo čisto. Veliko slavlje domaćih navijača.

Kao da ni primljen gol nije bila dovoljna opomena, pa smo nastavili griješiti i možemo slobodno reći da možemo i biti zadovoljni što nam je samo jedna lopta završila u mreži.

Drugo poluvrijeme

Petev je na poluvremenu napravio dvostruku izmjenu. Umjesto Miličevića i Cimirota ulaze Duljević i Danilović. U tim trenucima imali smo nešto veći posjed lopte, ali izuzev pokušaja Duljevića, ništa nije bilo vrijedno pažnje.

Ono što nismo napravili u prvih 59 minuta utakmice, uradili smo u samo minut. Prevljak sjajno šutira, ali brani golman domaćih. Potom Gojak iz kornera sjajno ubacuje, a Saničanin glavom šalje loptu pored gola.

U 61. minuti u igri ulazi i Kolašinac, umjesto Čivića. Petev je pokušao i sa ulaskom Džeke, koji mijenja indisponiranog Šarića, ali bezuspješno.

Sve je praktično bilo riješeno već u 73. minuti kada rezervista Puscas pogađa za 2:0.

Džeko je još jednom potvrdio svoju klasu te je već u 77. minuti postigao gol. Nažalost, naše slavlje je trajalo svega dvije minute, jer pogađa Ratiu. Vasilj nas je spasio bruke u 83., kada sjajno brani šut Puscasa. Istog igrača nije uspio zaustaviti u 86. minuti. Bilo je 4:1, što je i konačan rezultat ove utakmice.

Petevu je, istini za volju, ova utakmica mogla dobro poslužiti da zna na koga može računati, ali i pokazati koliko za naš tim znače standardni i iskusni nogometaši. Iz ovog poraza treba izvući pouke i spremiti se za naredne akcije Zmajeva.