Švicarci i Amerikanci idu kući : Argentinci i Belgijanci slavili u produžecima

02 Jula
03:43 2014

Belgium's Romelu Lukaku celebrates with Kevin De Bruyne after scoring a goal during extra time in the 2014 World Cup round of 16 game between Belgium and the U.S. at the Fonte Nova arenaVečeras su svoj susret osmine finala na Mundijalu u Brazilu odigrale Belgija i Sjedinjene Američke Države.Sjajan meč završen je tek nakon 120 minuta a uspješniji su bili Belgijanci koji su slavili sa 2:1.U prvom poluvremenu obje reprezentacije su imale po nekoliko izglednih prilika.Već u prvoj minuti Origi je imao sjajnu priliku ali je Howard odbrano njegov udarac. Nakon toga pokušao je i Zusi ali golman Belgije nije imao problema.Dempsy je u 21. minuti sjajno šutirao ali je Courtoais odbranio njegov udarac, da bi odmah u narednom napadu De Bruyne sjajno šutirao ali lopta odlazi za malo pored gola.U 26. minuti pokušao je i Witsel nakon sjajnog solo prodora ali su Amerikanci blokirali njegov udarac i lopta je otišla u korner.

Do kraja prvog poluvremena ponovo je pokušao De Bruyne ali je Howard ponovo nbio na mjestu i odbrano njegov udarac, tako da se na odmor otišlo sa početnim rezultatom 0:0.Igrači Belgije su u 56. i 57. minuti imali dvije sjajne prilike. Prvo je Origi šutirao ali je njegova lopta pogodila prečku. Nakon toga pokušao je i Jan Vertonghen ali je Howard ponovo bio na mjestu.Mertens je u 60. minuti sjajno primio jednu loptu u kaznenom prostoru Amerike, ali je šutirao pored gola iz izgledne situacije. Nakon toga pokušao je i Witsel ali je ponovo večeras sjajni Howard bio na mjestu.Eden Hazard je šutirao u 79. minuti ali je ponovo golman Amerike bio na mjestu i odbranio njegov udarac. Belgijanci su u posljednjih deset minuta imali totalnu terensku incijativu. Hazar, Origi, Fellaini i Kompany su pokušavali da zatresu mrežu Sjedinjenih Američkih Država ali je Tim Howard pokazao da se radi o sjajnom čuvaru mreže, i svaki put je branio njihove udarce.

U 92. minuti Hazard je prošao nekoliko igrača Amerike dodao do Kompanya koji šutira sa nekih pet metara ali je Howard to odbranio.I onda u 94. minuti u jeku napada Belgije sjajna šansa za Amerikance. Jones je spustio jednu dubinsku loptu a Wondolowski sa svega tri metra šalje loptu pored gola.U trećoj minuti prvog produžetka Belgija dolazi u vodstvo. Sjajno je po desnoj strani prošao Lukaku dodao loptu do De Bruynea koji pogađa za 1:0.I pored vodstva Belgija je nastavila sa napadima Tim Howard je pokazao da se zaista radi o sjajnom čuvaru mreže. U 105. minuti De Bruyne i Lukaku su zamijenili uloge. Strijelac prvog pogotka asistirao je za Lukakua koji majstorski postiže svoj prvi gol na Mundijalu u Brazilu za vodstvo Belgije od 2:0.Samo što je počeo drugi produžetak Amerikanci su uspjeli da smanje vodstvo. Green je fenomenalno prihvatio jednu loptu u kaznenom prostoru Belgije i majstorski poslao u mrežu za 2:1.U 114. minuti Dempsy izlazi sam pred golmana Belgije ali puca ravno u njega tako da je ova prilika otišla u nepovrat. Nakon toga AMerikanci su imali još dvije izgledne prilike ali nisu uspjeli zatresti mrežu Belgijanaca, pa su ”Crveni đavoli” otišli u četvrtfinale gdje će se sastati sa Argentinom.

Argentina's Di Maria celebrates scoring against Switzerland during extra time in their 2014 World Cup round of 16 game in Sao PauloSjajan meč odigrali suArgentina  i Švicarska danas u Sao Paolu.Susret je obilovao prilikama na obje strane, ali je regularnih 90 minuta završeno bez golova, a na kraju su slavili Argentinci rezultatom 1:0, golom Di Marije u 118. minuti.Nakon početnog isitivanja snaga prvu veliku priliku imali su Švicarci. Xhaka je sjajno primio loptu u šesnaestercu Argentne, majstorski šutirao ali je Romero bio siguran.Samo  minut nakon toga Lavezzi je u šansi ali se rezultat nije mijenjao.  Sahaqiri je u 35. minuti odlično šutirao iz slobodnjaka ali je Romero ponovo bio na mjestu.Najbolju priliku u prvom poluvremenu propustio je Josip Drmić kada je izasšao sam pred Romera ali je loše šutirao pa je golman Argentine bez problema odbranio njegov udarac.

U 51. minuti Shaqiri je odlično šutirao iz slobodnog udarca i gađao lijeve rašlje ali je Romero ponovo bi na mjestu. Nakon toga  probao je i Rodriguez ali bez većih opasnosti po gol Argentine.U 78. minuti Leo Messi je bio u sjajnom solo prodoru. Prošao je nekoliko igrača Švicarske i šutirao ali je Begnalio obranio njegov udarac. Ponovo je Messi u 90. minuti imao sjajan solo prodor dodao do Palacija, ali je Behrami loptu izbacio u korner.U prvom produžetku nije bilo nekih izglednih prilika, a treba istaći da su Švicarci igrali bolje posebno pred kraj produžetka kada su skoro dvije minute kombinovali na sredini terena i nisu dozvolili Špancima da dođu do lopte.Argentinci su u nastavku igrali malo bolje a činilo se kako obje reprezentacije više pažnje posvetile čuvanju svoga gola. U 111. minuti Messi je nakon solo prodora pokušao uposliti Palacija ali je švicarska odbrana izbacila loptu u polje.U 188. minuti veliko slavlje igrača i navijača Argentine. Leo Messi je sjajno prošao po sredini terene i nesebično dodao do Anglea Di Marije koji pogađa za 1:0 i prolazak Argentine u četvrtfinale.Odmah nakon toga Dzemaili šutira glavom ali pogađa stativu iako je Romero bio savladan.(Kliker.info-SC)