Superkup : Zenit bolji od Manchester Uniteda

30 Augusta
04:20 2008

Utakmica kojom pobjednik Lige prvaka i Kupa UEFA žele izboriti titulu najbolje europske momčadi pripao je ruskom Zenitu koji je rezultatom 2:1 bacio na koljena Manchester United koji, mora se priznati, bez Cristiana Ronalda nije ni sjena momčadi koja je prošle sezone ulijevala strah i trepet u kosti svojim protivnicima.Iako utakmica europskog Superkupa nema niti približno natjecateljski karakter poput finala Lige prvaka ili Kupa UEFA, ovaj trofej ima izuzetnu vrijednost i obično najavljuje uspješnu sezonu momčadi u čijim vitrinama završi.Prateći put Zenita do titule osvajača Kupa UEFA (preko Leverkusena, Marseilla, Bayerna i na kraju Glasgow Rangersa) onda ovakav rezultat protiv Manchester Uniteda i ne predstavlja preveliko iznenađenje pogotovo uzmemo li u obzir da je rusko prvenstvo u punom jeku u odnosu na Premiership u kojem su odigrana tek dva kola.Andrei Arshavin, koji je već dva mjeseca puni redove sportskog tiska svojim nastojanjem da ode u Tottenham ni večeras nije pronašao mjesto među prvih 11, u igru je ušao tek na poluvremenu kao zamjena za Domingueza. Čini se da je ključ svega predstavljao izostanak ozlijeđenog Cristiana Ronalda što znatno otupljuje ofenzivne aktivnosti engleskog prvaka.Ruski prvak je svoju dominaciju kapitalizirao krajem prvog dijela kada je Pavel Pogrebnyak uspio zatresti mrežu Edwina van der Sara. Na 2:0 nakon 15 minuta drugog poluvremena povisio je Danny, inače skupo plaćena pridošlica iz moskovskog Dinama. Poraz europskim prvacima uspio je ublažiti Nemanja Vidić svojim pogotkom u 73. minuti susreta. Spomenimo i da je engleski prvak utakmicu okončao sa igračem manjka nakon što je igru u 90. minuti zbog crvenog kartona napustio iskusni Paul Scholes.Ime Manchester ostaće zlatnim slovima upisano u povijest Zenita. Rusi su do titule pobjednika Kupa UEFA stigli pobjedom nad Glasgow Rangersom u finalu odigranom u Manchesteru, dok je Manchester United momčad protiv koje su stigli do svoje prve pobjede pobjednika europskog Superkupa.Madridski Real i Juventus, s kojima Zenit dijeli skupinu H Lige prvaka, imaju razloga za brigu nakon što su se još jednom uvjerili da je ruski prvak kadar se ravnopravno nositi sa najboljim svjetskim momčadima.  (Kliker.info/sportin)