hamburger-icon

Kliker.info

Stratfor prognozira : EU se dijeli oko Rusije, u Bosni “zasad ostaje sukob niskog intenziteta”

Stratfor prognozira : EU se dijeli oko Rusije, u Bosni “zasad ostaje sukob niskog intenziteta”

14 Oktobra
16:42 2016

stratfor12unija, SAD i Rusija će idućih mjeseci i dalje iskazivati interes za razvoj na Balkanu, a u Bosni “zasad ostaje sukob niskog intenziteta”.To navodi američki institut za strategijske prognoze Stratfor u procjeni zbivanja u svijetu u posljednjem tromjesečju ove godine.

“Posle kontroverznog referenduma u Republici Srpskoj koji je Ustavni sud BiH doveo u pitanje”, dodaje Stratfor, “pripreme za dalje poteze bosanskih Srba u cilju jačanja njihove autonomije na uštrb federalnih ustanova će izazvati zategnutosti među etničkim grupama te zemlje”.

“To će zasad ostati sukob niskog intenziteta, ali će odbrana srpskog stava od strane Moskve i moguća etnička trvenja”, smatra američki institut, “Rusiji otvoriti novi manevarski prostor u njenim pregovorima s Amerikancima i Evropljanima”.

Stratfor navodi da Evropska unija kreće u temeljitu raspravu o svojoj polici prema Rusiji, “što će odslikati unutrašnje podjele unutar EU” oko odnosa s Moskvom i izazvati oštre rasprave oko toga šta uraditi kad je riječ o sankcijama Rusiji. Svjetska ekonomija ostaje slabašna, dodaje se u analizi i kaže i da će “SAD, i dalje jedina svjetska super-ila, izabrati novog predsjednika na izborima koji će više nego ikad oblikovati spoljnu politiku SAD”.

“Razlog je što u pristupu dvoje kandidata postoje oštre razlike, a oba kandidata su saglasni da SAD moraju očuvati svoju hegemoniju, mada se ne slažu oko toga kako to postići”, objašnjava Stratfor.

Jedan kandidat, dodaje se, “smatra da SAD moraju igrati onu ulogu u svijetu kakvu su naslijedile od kraja Dugog svetskog rata i to onu kojom su efikasnije sprovodile svoju moć kroz savezništva, povezanost u svjetskoj trgovini i selektivne intervencije”.

Drugi kandidat, ističe američki institut, podržava “oslanjanje na sopstvene stvari u odnosu na globalizam, uz stav da SAD i njihovi saveznici moraju da brane sopstvene interese umjesto da nepotrebno sebi vezuju ruke bezbjednosnim ‘kišobranima’ i svjetskim trgovinskim paktovima”.

Za svjetske igrače, poput Rusije, navodi se u analizi, “preostali mjeseci ove godine će biti iskorišćeni za pripremu pregovora s budućim američkim predsjednikom”.

“Ruske vođe shvataju da s Obamom, koji se sprema da ode, ima malo izgleda za nagodbu u posljednji čas oko Ukrajine ili Sirije”, primjećuje Stratfor i dodaje da će Rusija u Ukrajini djelovati na smanjivanje sukoba na istoku i nastojati da od EU izdejstvuje smanjivanje sankcija.

“Moskva za uzvrat očekuje da Ukrajina učini ustupke, mada Kijev nije pod dovoljno snažnim pritiskom da tu kapitulira, pregovori će se nastaviti”, navodi Stratfor.

U Institutu smatraju da će se “Rusija u Siriji više oslanjati na vojnu nego na diplomatsku taktiku nastojanju da ojača pregovaračke pozicije”.

“Rusija će usredsrediti napore da ojača ofanzivu Damaska na Alep i ojača njegove snage na terenu čime će osnažiti i polazišta za pregovore s budućim američkim predsjednikom”.

“A pošto će SAD ojačati sunitske pobunjenike u Siriji i staviti u drugi plan dijalog s Moskvom, mogućnost sukoba će rasti idućih mjeseci”, ukazuje se u prognozi.

Stratfor ocjenjuje i da će u Evropskoj uniji “kombinacija političkog rasparčavanja, predizbornih kalkulacija i odbojnost prema sporazumima o slobodnoj trgovini u mnogim članicama EU i dalje narušavati tekuće pregovore Unije o sporazumima o slobodnoj trgovini”, pa će “na ledu” do kraja godine ostati i nastojanja da se sklopi sporazum EU-SAD o slobodnoj trgovini i garantovanju investicija.

“Ključni politički i ekonomski igrači u EU, Njemačka i Francuska, ulaze u pripreme za izbore 2017, što smanjuje opseg pitanja o kojima Berlin i Pariz mogu da se dogovore, pa će otud evropski klub ostati bez povezujućeg političkog vođstva i ovog tromjesečja i potom.”

Podijeljeni vladajući francuski socijalisti će biti bitku za opstanak na vlasti, a u glavnoj opozicionoj partiji Republikanaca takođe ima neslaganja posebno oko imigracije, iako će oni biti ključni protivnik kranje desnim snagama koje traži napuštanje EU, ističe Stratfor.

I kako dodaje, u Njemačkoj je uočljiva podjela u vladajućim strankama “i pošto se njemački nacionalni interesi utvrđuju kroz Evropsku uniju, Njemačka neće biti u mogućnosti da podnese krupnije planove za integraciju EU”.

“Migranti i bezbjednost će snažno uticati na političke programe u Njemačkoj zbog zabrinutosti oko imigracije i terorizma, a vlada u Berlinu će se suočiti s unutrašnjim pritiscima – od strane opozicije, ali i nekih sektora u vladajućoj koaliciji – da se zaume oštrija politika prema migrantima i zavedu dodatne mjere za osujećivanje terorizma.”

(Kliker.info-B92)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku