Stockholm : Sušićevi zmajevi isprašeni u Švedskoj

29 Maja
20:31 2010
Martin Olsson, 3-1 (83’) Martin Olsson, 3-2 (90’) Ermin Zec, 4-2 (92’) Marcus Berg.
Švedska: 1 Andreas Isaksson – 7 Sebastian Larsson, 3 Olof Mellberg, 4 Daniel Majstorović, 5 Behrang Safari – 16 Pontus Wernbloom, 8 Anders Svensson – 21 Christian Wilhelmsson (od 75’ Mikael Lustig), 9 Kim Källström (od 75’ Marcus Berg), 20 Emir Bajrami (od 66’ Martin Olsson) – 11 Ola
Toivonen.
BiH: 12 Asmir Begović – 20 Boris Pandža (od 46’ Mehmed Alispahić), 21 Adnan Mravac, 4 Emir Spahić (od 67’ Sanel Jahić), 15 Sejad Salihović, 8 Miralem Pjanić, 5 Samir Muratović (od 46’ Safet Nadarević), 10 Zvjezdan Misimović, 18 Haris Medunjanin (od 77’ Senijad Ibričić) – 11 Edin Džeko (od 81’ Ermin Zec), 9 Zlatan Muslimović (od 65’ Vedad Ibišević).
Šveđani su tokom svih 90 minuta bili bolja ekipa na terenu i na kraju i više nego zasluženo slavili pobjedu. Izabranici Safeta Sušića djelovali su bezidejno na terenu, ponajbolji igrači poput Džeke i Misimovića večeras su u potpunosti zakazali a ni ostatak tima nije bio mnogo bolji, nakon ovako loše partije naših reprezentativaca, poraz je bio neminovan.Prvu priliku n utakmici imao je naš tim koji zaprijetio golu Isaksona već u 38. sekundi susreta kada se Džeko probio po lijevoj strani, pokušao uposliti Muslimovića ali je lopta za napadača PAOK-a bila prebrza. Nakon toga, igra se uglavnom odvijala na sredini terena s tim što treba izdvojiti nekoliko opasnijih napada Švedske i to najviše preko Bajramija koji nam je mnogo problema pravio na lijevoj strani gdje se nalazio Boris Pandža.Dobru priliku za našu reprezentaciju bilježimo u 14. minuti kada je u glavnoj ulozi ponovo bio Edin Džeko koji se sjurio sa liijeve strane, fino centrirao ali odbrana Šveđana na vrijeme otklonila opasnost. Nedugo zatim, Švedska ponovo prijeti preko večeras izuzetno neugodnoj Bajramija koji je lijepom fintom izbacio Pandžu a zatim se odlučio na diretktan šut ali je Begović bio siguran i nije se dao prevariti.Igra je u narednih 10-tak minuta splasnula pa su gledaoci na Rasunda stadionu gledali poprilično lošu utakmicu bez većih prilika ali u 28. minuti bude nas naši reprezentativci. Muslimović se izborio za loptu na desnoj strani šesnaesterca, sjajno uposlio Pjanića koji loptu ubacuje u srce kaznenog prostora ali Šveđani opet pravovoremeno reaguju.U 36. minuti, Pandža je lukavo pobjegao Švedskoj odbrani, primio loptu od Pjanića, ušao u kazneni prostor, pokušao uposliti nekoga od naših igrača na drugoj strani ali je njegov pas presjekao golman Isakson.Pet minuta prije kraja prvog poluvremena, Pjanić je fauliran na ivici šesnaesterca. Sa desne strane za direktan šut prema golu odlučio se Salihović, dobro šutirao ali je njegov šut zaustavio večeras poprilično dobri Isakson.
Pred sam kraj prvog dijela, u 44. minuti Šveđani dolaze u vodstvo. Safari je sa lijeve strane na kojoj je večeras bilo mnogo vjetrovito, dobro centirao a najviši u skoku u našem kaznenom prostoru bio je Taivonen koji udarcem glavom matira Asmira Begovića.Nakon što su na poluvrijeme otišli sa golom zaostatka u odnosu na domaću reprezentaciju, našim momcima nije bilo potrebno mnogo vremena da stvari vrate na početak.U 47. minuti Sejad Salihović iz sjajno izvedenog slobodnog udarca na prelijep način pogađa mrežu golmana Isaksona i poravnava rezultat na 1-1.Međutim, umjesto da izjednačujući pogodak našim igračima da krila, u nastavku su izabranici Safeta Sušića stali te inicijativu prepustili Šveđanima. Dobru priliku imala je domaća reprezentacija u 58. minuti kada sa lijeve strane centrira Kalstrom a na drugoj stativi preko gola, glavom šutira Taivonen.Dominaciju Švedske gledali smo i u nastavku susreta a u 66. minuti Taivonon sa pet metara dobro šutira ali još bolje brani Asmir Begović. Svoju Dominaciju na terenu, domaća reprezentacija krunisala je golom u 69. minuti kada Martin Olson iz očigledno nedozvoljene situacija pogađa za 2-1.Bolju igru, domaći sastav prikazao je i nakon postignutogh gola. Naši reprezentativci kao da su bili izgubljeni, ponajbolji igrači su zakazali, Džeko je bio gotovo neprimjetan, Misimović je zakazao, pokušao je Sušić nešto promjeniti uvođenjem Ibričića i Jahića no ni to nam nije mnogo pomoglo.Naprotiv, Šveđani su u 82. minuti nakon dobro odigranog kontranapada povećali svoje vodstvo, Berg je fino prošao po desnoj strani pored uspavanog Mravca, dobrim pasom pronašao Olsona koji po drugi put večeras matira Asmira Begovića te vodstvo svog tima povećava na 3-1.U igru je nekoliko minuta prije kraja utakmice ušao Ermin Zec koji je nekoliko trenutaka kasnije uspio i zatresti mrežu švedskog golmana Isaksona, nakon što ga je fino uposlio Sanel Jahić.Poraz od 3-2 bio bi koliko toliko podnošljiv no do kraja utakmice, naša reprezentacija uspjela je još jednom kapitulirati. Berg je iskoristio katastrofalnu grešku naše odbrane te pogodio za visoku i pomalo neočekivanu pobjedu Švedske od 4-2.Na kraju se može konstatovati da su nas Šveđani nadigrali u svakom segmentu igre a razloge poraza, selektor Sušić mogao bi tražiti u svojim pomalo nepromišljenim potezima kao što je vađenje Spahića u trenutku kada smo gubili sa 2-1, nakon njegovog izlaska naša odbrana se potpuno raspala.Iskreno se nadamo da će Pape posložiti kockice do narednog susreta u Njemačkoj jer ako protiv Švaba ponovimo večerašnju partiju, crno nam se piše. (Kliker.info-Sportin)