Riba ribi grize rep : Zavjera protiv Sulejmana Tihića
Borba je slična onoj na vaterpolo utakmicama – na površini vode vide se samo glave, a ispod vode pljušte bolni udarci. Tako nekako bi se moglo opisati ono što se sada događa u SDA.Riječ je o tome da jedna grupa visokopozicioniranih članova ove stranke na sve načine nastoji srušiti predsjednika SDA Sulejmana Tihića. Osim što mu se preko nekih medija šalju šifrovane poruke, Tihić se nastoji istjerati s predsjedničkog položaja i raznoraznim lobiranjima i sastancima u četiri oka. Prema onome što saznaje „San“, Abdulharis Šeta, predsjednik sarajevske kantonalne organizacije SDA, po dogovoru sa ekipom koja smatra da Tihić više ne može biti predsjednik, obilazi stranačke kantonalne odbore i njihove predsjednike pokušava privoliti da se pridruže akciji na rušenju Tihića. Izvori našeg lista kažu da su u Tuzli odmah odbili takvu ponudu, da u Zenici o tome uopće nisu htjeli razgovarati, da će na isti i još žešči način „zavjerenička ekipa“ biti dočekana i u Bihaću… Iz svih tih i drugih kantonalnih odbora SDA poručili su da daju punu podršku Sulejmanu Tihiću, politici koju vodi i stavovima koje zastupa.Sve to nije dovoljno da se urota protiv aktuelnog predsjednika SDA zaustavi – njeni scenaristi strategiju posljednjih dana dopunjuju novim detaljima, zauzimajući nove položaje i taktiku.Oni s kojima su već vođeni razgovori o učešću u smjenjivanju Tihića kažu nam da su im ponuđena i gotova rješenja: Bakir Izetbegović – novi predsjednik, Šefik Džaferović – zamjenik predsjednika, Abdulharis Šeta – predsjednik Glavnog odbora SDA. Pri tome su im pominjane i mogućnosti da će, ako se pridruže, odmah nakon lokalnih izbora, napredovati i dobiti značajne funkcije u kantonalnim i federalnim organima vlasti!
Širenje ekipe
„Zavjerenička grupa“ je raširila svoje pipke pa su joj se pridružili i pojedinci koji nisu članovi SDA, a zahvaljujući jednom, mora se priznati, finansijski moćnom vaninstitucionalnom centru moći koji već dugo djeluje u Sarajevu. Tako, primjera radi, Naser Orić javno napada Tihića zbog Srebrenice pitajući da li ga je stid srebreničkog naroda, što je i među samim Srebreničanima okvalifikano, blago rečeno, neukusnim i smiješnim. Sefer Halilović, za kojeg se priča da ima ambiciju da bude prvi u Bošnjaka, također pokušava dijeliti lekcije. Ne treba zaboraviti ni sveprisutnog federalnog premijera Nedžada Brankovića kojem Tihić odavno smeta, mora se pomenuti i reis Mustafa Cerić utoliko više što je javna tajna da je on žestoki protivnik Sulejmana Tihića i da bi najradije na funkciji predsjednika SDA vidio Bakira Izetbegovića.Šta je grijeh Sulejmana Tihića? U najkraćem, nije po mjeri, volji i ličnim potrebama pripadnika „zavjereničke grupe“ jer ne pristaje na interne dogovore, insistira na javnosti i otvorenosti u radu i odlukama utemeljenim na zakonu. Zamjeraju mu i što ne učestvuje u tajnim dogovorima koji u konačnici uvijek imaju sumnjivo osobno bogaćenje pojedinaca i uništavanje svih koji neće da rade i misle njihovom glavom i po njihovim nalozima.Pojednostavljeno, svojim stavovima Tihić im remeti planove i akcije. Sada su mu posebno zamjerili zbog toga što je srušio planiranu privatnu prodaju kompanije BH Telekom čime su im iz džepova izbijene desetine miliona maraka, pa su ga preko nekih svojih medija čak proglasili najvećim kočničarem ekonomskog razvoja Federacije BiH. Ne odgovara im ni njegovo uporno zalaganje za ustavne reforme i novo unutrašnje uređenje BiH po principu ekonomskih regija, a ne entiteta i kantona.
Rezervni scenario
Zašto ne reći da osporavajući takvo rješenje oni direktno idu na ruku Miloradu Dodiku i njegovim stavovima. Kada se to pažljivije analizira, dođe se do zaključka da pojedinim Bošnjacima na visokim funkcijama odgovara sadašnje uređenje BiH i održavanje statusa kvo, jer znaju da bi svaka ustavna promjena dovela i do promjena u FBiH, a to bi značilo da ostaju bez kontrole nad kantonima i njihovim budžetima!
Zamjerke tog kruga na račun Sulejmana Tihića idu i dotle da previše kritikuje visokog predstavnika Miroslava Lajčaka pošto im njegovo olako prelaženje preko nacionalističkih igara i njegovo zakivanje sadašnje situacije ide na ruku dok ne pozavršavaju poslove na prodaji BH Telekoma i nekih prirodnih resursa. Također im nisu po volji ni Tihićevi stalni javni istupi protiv antifašizma, niti njegovo podržavanje nekih stavova Zlatka Lagumdžije, predsjednika SDP-a, kojeg, inače, smatraju najcrnjim neprijateljem. Moglo bi se navesti još dosta primjera zbog čega Tihić smeta tim krugovima. Vjerovatno i detalj da su neki od članova SDA, koji u toj stranci imaju visoke funkcije, pred izbore 2006. lobirali kod birača da glasaju za Harisa Silajdžića, a ne Sulejmana Tihića, dovoljno govori sam za sebe.U svakom slučaju, na sceni je ispipavanje pulsa na terenu, vješto tempirano pred lokalne izbore. Izvori „Sana“ kažu da je sarajevski vaninstitucionalni centar moći, a priča se da s njim upravlja Bakir Izetbegović, spreman učiniti sve da SDA izgubi vlast u nekim općinama kako bi već u oktobru imali dokaz da Sulejman Tihić ne može biti predsjednik stranke. Spremili su i rezervnu varijantu – u slučaju da SDA dobro prođe na izborima, javnosti će lansirati priču da je to isključivo zasluga stranke, a nikako Tihića i kao dokaz uzimati činjenicu da je on lično izgubio na izborima 2006. godine. (Kliker.info-San)
Komentari