Prvorazredna senzacija: Švicarci bacili na koljena europske prvake(VIDEO)

16 Juna
16:54 2010

Europskim naslovom Španjolske nimalo impresionirana švicarska nogometna reprezentacija svladala je "furiju" 1-0 u utakmici prvoga kola Mundijalove skupine H. Momčad Vicentea del Bosquea stigla je u Južnoafričku Republiku sa statusom favorita turnira i premda su bili dominantnija reprezentacija utakmice igrane na Moses Mabhida stadionu u Durbanu, travnjak su napustili pognute glave.Pobrinuo se za takav rasplet i najveću senzaciju dosadašnjeg dijela Svjetskoga prvenstva Gelson Fernandes, 23-godišnji vezni nogometaš francuskog St-Etiennea, pogotkom iz 52. minute utakmice.ikovao je mat engleskim akcijama, pa je tako ispucavanje golmana Diega Benaglija dohvatio Eren Derdiyok, sjurio se u prema vratima Ikera Casillasa koji je klizećim startom pokušao raščistiti situaciju. Lopta se pritom odbila tek do Fernandesa koji ju je iz blizine ugurao iza leđa golmana madridskog Reala.

Ukupno gledajući Španjolska je imala kudikamo više šansi (udarci po golu 25-8, u okvir 8-3) u šokantnom porazu na startu turnira, no niti jedna od njih nije urodila plodom. Najbliže golu bio je Xabi Alonso čiji je siloviti udarac u 70. minuti s dvadesetak metara odsjeo na gredi već svladanog Benaglija. Ispriječio se okvir gola i Švicarcima svega tri minute kasnije. Udarac je uputio Derdiyok.Španjolska je do ove utakmice slavila pobjedu u 27 od posljednjih 28 odigranih utakmica. Također, jedini poraz u nizu od 48 utakmica na Konfederacijskom kupu nanijela im je momčad Sjedinjenih Država. Impresivnih podataka do Fernandesovog gola bilo je još. Do ogleda protiv Švicarske, Španjolci su ostali neporaženi u posljednjih 37 utakmica protiv europskih suparnika, od čega su ih 19 posljednjih završili pobjedom. Od poraza protiv Rumunjske u studenom 2006. godine, ostvarili su omjer od 34 pobjede i tri remija.Sve su te brojke u srijedu pale u vodu, baš kao i podatak da Švicarska do sada nikada nije slavila protiv "furije". Ukupno su odigrali 18 utakmica, a sve čime su se Švicarci mogli pohvaliti bila su tri remija. Do Fernandesova udarca iz 52. minute. Dodajmo da se na utakmici ozlijedio Andres Iniesta. Koliko ozbiljno, tek će se saznati.  (Kliker.info-Jutarnji list)