Premijer liga BiH : Velež ostvario važnu pobjedu i pobjegao sa dna tabele

14 Marta
19:21 2009

ImageU prvih sedam susreta 19. kola Premijer lige je čak šest pobjeda pripalo domaćim ekipama iako je samo par trenutaka za pozitivne rezultate nedostajalo nogometašima Željezničara i Slavije. Sreća je danas i više nego bila uz nogometaše Modriče i Slobode koji su veoma bitne pobjede slavili golovima u poslednjim minutama sudijskih nadoknada čime su nanijeli veliku tugu nogometašima Željezničara i Slavije. I dok su do boda na kraju uspjeli doći jedino Laktaši kod Travnika, domaće pobjede su još slavile ekipe Sarajeva, Travnika, Veleža i Borca.Ekipa Slavije još nikada nije neporažena napustila gostovanje u Tuzli, a da tako bude i ovaj put pobrinila se peta minuta sudijske nadoknade kada Slobodi veliku pobjedu i plasman na drugo mjesto donosi Nikola Mikelini. Sam meč je i bio produžen pet minuta, a s obzirom na apsolutnu dominaciju u poslednjih dvadesetak minuta moglo bi se reći da su domaći zasluženo došli do gola odluke.

Još veću tragediju od Slavije je danas pretrpila ekipa Željezničara koja je novi gostujući poraz pretrpila na gostovanju kod Modriče koja je u konačnici sa 3:2 došla do tri boda ključna u borbi za opstanak. No domaći su daleko od pobjede bili nakon prvih 45 minuta jer je tim sa Grbavice golom Mirsada Bešlije još od 21. minute vodio sa 1:0.Ipak, aktuelnom prvaku je trebalo tek sedam minuta nastavka da golovima Mladena Bojića i Joce Stokića dođe do potpunog preokreta, a već u 59. minuti je Damir Rovčanin poravnao na 2:2. Kada je u 64. minuti Modriča ostala bez isključenog Bojana Pupčevića činilo se da Željo može do novog gola, ali on ne da nije do njega došao već je Bojić u trećoj minuti sudijske nadoknade zatresao njegovu mrežu za konačnih 3:2.Za razliku od Modriče, sa igračem manje na terenu do gola nije uspjela doći ekipa Čelika koja je sa minimalnih 1:0 pretrpila poraz na gostovanju kod lokalnog rivala Travnika. Zenični su već u 4. minuti ostali bez isključenog Adnana Zahirovića, a njihova mreža se jedini put zatresla u 42. minuti kada Feđa Dudić ekipi Travnika donosi vrlo bitna tri boda u borbi za opstanak.

Tim Veleža je još u 3. kolu pao na poslednje mjesto prvenstvene tabele i tamo se nalazio sve do danas kada je pobjedom od 2:1 poziciju fenjeraša konačno prepustio savladanom Posušju. Iako su gosti krajem prvog poluvremena poveli pogotkom Marija Ljubića, Velež ipak u nastavku meča uspjeva doći do velikog preokreta koji mu golovima donose Nermin Kadić u 49. i Adis Obad u 78. minuti.Prilično opušteno odigran meč na kraju ipak nije koštao nogometaše Sarajeva koji su na Koševu sa konačnih 2:0 bili bolji od danas solidnog Orašja koje ipak nije uspjelo iskoristiti svoje prilike. Prvi gol Sarajeva je i jedan od najljepših ovosezonskih jer ga je u 36. minuti sjajnim škaricama postigao Emir Janjoš, da bi u 89. minuti konačnih 2:0 postavio Almir Pliska.Pobjedu od 2:0 je danas slavila i ekipa Borca koja je savladavši na svom terenu Leotara obezbijedila potpuno miran nastavak sezone. Ovaj meč je odlučen već u prvih pola sata, tačnije u 26. i 29. minuti, kada prvo mrežu tima iz Trebinja zatresa Bojan Puzigaća, a samo tri minute nakon njega na 2:0 za miran ostatak meča povećava Darko Ljubojević.Bez obzira na to što se činilo da će ovo kolo u konačnici obilježiti dobri nastupi gostiju, na kraju je neporažena uspjela ostati jedino ekipa Laktaša koja je bod osvojil remijen kod Zvijezde. Ovaj meč je završen bez pogodaka i bio je to ujedno jedini meč koji nije doprinjeo konačnom skoru od današnjih 14 postignutih golova ili u prosjeku postotku od tačno dva postignuta gola po meču.

Zvijezda – Laktaši 0:0
Modriča – Željezničar 3:2
Velež – Posušje 2:1
Sloboda – Slavija 1:0
Travnik – Čelik 1:0
Sarajevo – Orašje 2:0
Borac – Leotar 2:0

Susret Široki Brijeg – Zrinjski počinje u 20.00 sati.