Premijer liga BiH : Čeliku derbi, visoke pobjede Modriče i Sarajeva , remi u Vrapčićima

29 Septembra
23:59 2007

Osmo kolo Premijer lige nam je donijelo mnogo uzbuđenja i nastavak serije odličnih rezultata Modriče i Čelika koji su se novim pobjedama izdvojili na vrhu premijerligaške tabele. Nakon šest prvenstvenih utakmica bez poraza i velike rezultatske krize na domaćem terenu je pobjedu slavila i ekipa Sarajeva koja je sa 3:0 savladala Žepča, a četvrti domaćin koji je slavio pobjedu su Laktaši koji su sa 3:2 bili bolji od Zrinjskog. Remijem je u Mostaru završen dvoboj između Veleža i Širokog Brijega, a bez pobjednika su također završeni dvoboji između Orašja i Slobode, te Jedinstva i Leotara.Derbi osmog kola Premijer lige se igrao na Bilinom polju u Zenici gdje je Čelik ugostio ekipu Željezničara. Iako se očekivalo da bi tim sa Grbavice mogao drugoplasiranoj ekipi prvenstva pružiti veći otpor to se ipak nije desilo te su Zeničani u odličnoj atmosferi koju je stvorilo nekih 13 000 gledalaca rezultatom 3:0 slavili vrlo ubjedljivu pobjedu koja ih ostavlja u vrhu tabele.Do prvog pogotka su nogometaši Čelika došli već u 6. minuti kada je precizan sa bijele tačke iz opravdano dosuđenog jedanaesterca bio Josip Lukačević. Iako su Zeničani u prethodnih sedam kola postigli tek osam pogodaka to ih nije spriječilo da u 37. minuti pogotkom Emira Hadžića povedu sa 2:0, a isti igrač u 60. minuti svojim drugim pogotkom postavlja konačnih 3:0. Od prilika Željezničara vrijedi izdvojiti tek prečku Bubakaara Dialibe u prvom poluvremenu, a nakon ovog kola tim sa Grbavice je pred gradski derbi sa Sarajevom pao na devetu poziciju. Upravo pred gradski derbi sa Željezničarom na Grbavci je iz velike krize izašla ekipa Sarajeva koja je, ovaj put bez Husrefa Musemića na klupi, danas sa 3:0 deklasirala Žepča i tako nakon punih šest kola slavila tek drugu ovosezonsku pobjedu što joj je bilo dovoljno da se probije na 10. poziciju sa isto toliko osvojenih bodova. Što se Žepča tiče ono se još jednom istaklo kao glavni kandidat za ispadanje u niži rang takmičenja.Iako u poprilično lošoj atmosferi pred tek nekih hiljadu gledalaca na Koševu, Sarajevo je do prvog pogotka došlo već u 13. minuti kada nakon izvedenog kornera iz poprilično sumnjive situacije pogodak postiže Almir Turković, a veliki protesti gostujućih igrača su izazvali to da njihov golman Nikola Trogrlić u vro kratkom vremenskom intrevalu zaradi dva žuta kartona i tako već nakon 14 minuta igre ostavi svoju ekipu sa igračem manje u terenu. Nogometaši Sarajeva su to iskoristili na najbolji mogući način i pobjedu potvrdili pogotcima Muamera Kurte u 36. i 54. minuti susreta.Prvu poziciju na premijerlgaškoj tablii je i nakon ovog kola zadržala odlična Modriča koja je do 18. boda i već 24. postignutog pogotka došla deklasiravši na svom terenu vrlo lošeg Posušja sa 4:1. Nakon velike pobjede u zaostaloj utakmici nad Sarajevom i pred gostovanje kod Žepča u narednom kolu, Modriča je protiv Posušja povela već u 15. minuti pogotkom Rafaela Pereire a do kraja prvog poluvremena sa dva pogotka, od čega je jedan bio sa bijele tačke, na visokih 3:0 povisuje Đorđe Savić. I dok sa bijele tačke u 50. minuti na 3:1 smanjuje Ivan Krstanović, svojim drugim današnjim pogotkom Pereira u 87. minuti postavlja konačnih 4:1.Pored onog u Zenici, drugi derbi ovog kola se igrao u Vrapčićima gdje je Velež ugostio ekipu Širokog Brijega. Sam susret je donio dobre intervale igre oba tima tako da je možda i najpravednije što je završen neriješno i to pogotcima u sudijskim nadoknadama. Prvo je u poslednjim trenucima prvog poluvremena Velež u vodstvo doveo Nedžad Serdarević, da bi u poslednjim trenucima susreta razočarenje domaćim gledaocima priredio Marko Božić koji je postavio konačnih 1:1 i široko-briježanima donio bod koji ih je pred susret sa Slavijom zadržao na prvom mjestu.Što se pojedinaca tiče igrač ovog kola je bez ikakve sumnje Dragan Gošić koji je današnjom odličnom partijom i svojim het-trikom Laktašima donio vrlo bitnu pobjedu od 3:2 nad ekipom Zrinjskog. Gošić je svoje pogotke postigao u 29., 39. i 56. minuti i tako svojoj ekipi donio nedostižno vodstvo od 3:0. Mostarci su poraz ipak uspjeli ublažiti u poslednjih desetak minuta igre kada pogotke postižu Marijo Ivanković u 80. i Admir Joldić u 89. minuti susreta. I dok su nogometaši Zrinjskog i nakon ovg poraza ostali plasirani na četvrtoj poziciji, Laktaši su se sa ovom pobjedom pred gostovanje kod Slobode probili na visoko šesto mjesto.Preostala dva današnja susreta osmog kola Premijer lige su nam donijela dva remija u kojima su postignuta četiri pogotka. Sva četiri su postgnta u Orašju gdje su rezultatom 2:2 u vrlo uzbudljivom meču bodove podijeli Orašje i Sloboda, a s obzirom da su zbog isključenja Darka Aleksića od 25. minute igrali sa igračem manje ovaj remi na kraju predstavlja i uspjeh za domaće nogometaše. Remi bez golova su u Bihaću odigrali Jedinstvo i Leotar koji se sada nalazi na 14. mjestu sa isto bodova kao i 15-plasirana Slavija koja će u poslednjem susretu ovog kola sutra od 15:30 ugostiti ekipu trećeplasiranog Travnika. (Kliker.info-Sportin.ba)