Povratak u realnost : Zmajevi poraženi u Bratislavi

27 Marta
00:32 2023

Reprezentacija Slovačke večeras je savladala Bosnu i Hercegovinu u susretu drugog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Može se reći i da je selektor domaćih Francesco Calzona očitao svojevrsnu lekciju Faruku Hadžibegiću, taktikom je u potpunosti nadmudrio bh. stručnjaka, pogotovo u prvom poluvremenu…

Slovaci su na Nacionalnom stadionu u Bratislavi poveli u 13. minuti, iz prvog udarca prema golu. Robertu Maku se otvorio prostor za šut sa ruba šesnaesterca, nogometaš australijskog Sydneya se lijepo namjestio i pogodio donji kut Šehićeve mreže. Šok za Zmajeve na otvaranju meča.

Dedić je zatim napravio slalom kroz odbranu Slovačke u 22. minuti, ali zaustavljen je u trenutku kada se spremao da uputi loptu prema golu protivnika.

Polievka se našao u dobroj situaciji pred našim golom u 30. minuti, ali je šutirao nebu pod oblake. Kucka je potom nakon centaršuta s strane udario loptu uklizavajući, ali lak je to bio plijen za Šehića.

Slovaci su udvostručili prednost u 40. minuti. Lukaš Haraslin je prošao između nekoliko čuvara, istrčao pred bh. golmana i rutinski ga matirao – 2:0.

Nekoliko minuta kasnije zamalo smo primili novi gol, ali nesporazum u dodavanju Miličevića i Šehića ipak nas nije koštao. S rezultatom 2:0 ekipe su otišle na odmor.

Početkom drugog poluvremena uputili smo prvi udarac prema golu. Prilika se ukazala Prevljaku, koji se namjestio za šut sa 12 metara između nekoliko slovačkih defanzivaca, ali mlako pucao pravo u dobro postavljenog Dubravku.

Duda je zatim šutirao oštro s ruba kaznenog prostora, ali poslao je loptu iznad gola BiH.

Nakon što nismo uspjeli ozbiljnije ugroziti protivnika, selektor Hadžibegić je bio primoran u 62. minuti uvesti Edina Džeku. Dijamant je zamijenio Prevljaka.

Dobru akciju Zmajevi su izveli u 66. minuti. Dedić je probio stranu i odlično ubacio, ali Demirović glavom loptu šalje pored gola Slovačke.

Pekarik je uputio snažan udarac u 73. minuti sa 18 metara, ali Šehić je dobro reagovao. Tri minute kasnije Suslov je propustio šansu utakmice, sa dva metra je promašio praznu mrežu.

Do kraja meča nije više bilo uzbuđenja, Slovačka je potpuno zasluženo upisala tri boda.

Što se našeg nacionalnog tima tiče, isto kao što nije bilo potrebe za euforijom nakon trijumfa nad Islandom, također ni sada ne treba proglašavati smak svijeta. Kvalifikacije su tek počele, dovoljno je vremena da se radi na greškama.

Slovačka – BiH 2:0 (Mak 13’, Haraslin 40’)

Nacionalni stadion u Bratislavi. Glavni sudija: Marco Di Bello (Italija).

SLOVAČKA: Dubravka, Pekarik, Vavro, Gyomber, Hancko, Kucka, Lobotka (Hrošovsky), Duda (Benes), Mak (Suslov), Haraslin (Bero), Polievka (Zrelak).

BiH: Šehić, Dedić, Saničanin, Ahmedhodžić, Miličević (Cimirot), Gazibegović, Tahirović (Stevanović), Hadžiahmetović (Prcić), Krunić, Demirović, Prevljak (Džeko).