Ponovo na tronu svijeta : Đoković osvojio Australian Open i izjednačio se s Nadalom po broju grand slam titula

29 Januara
15:45 2023

Novak Đoković je osvojio Australian Open. Po rekordni, deseti put.

U finalu je savladao Stefanosa Tsitsipasa, sve je bilo gotovo u tri seta. Pet godina nepobjedivosti srbijanskog igrača u Melburnu se nastavlja…

U prvom setu je Đoković rutinski došao do 6:3, u drugom je uslijedio mnogo veći otpor grčkog tenisera. Kod rezultata 5:5 imao je Tsitsipas prvu break loptu na meču, ali nije ju iskoristio. Uslijedio je tie-break, u kojem je jače živce pokazao Srbijanac (7:4).

Odlično je Tsitsipas otvorio treći set, napravio break, ali već u sljedećem gemu, na svoj servis izgubio i dozvolio Đokoviću da vrati stvari na početak i izjednači na 1:1.

Zatim su obojica osvajala “svoje” gemove, uslijedio je novi tie-break. Ponovo je Đoković pokazao više vještine i smirenosti, nadigrao Grka (7:5) te osvojio i treći set za konačno slavlje na terenu Rod Laver Arene.

S novim trijumfom na Australian Openu, Novak Doković se izjednačio s Rafaelom Nadalom po broju grand slamu titula (22), što je rekord u svijetu tenisa. S druge strane, Stefanos Tsitsipas će još morati da sačeka na svoj prvi grand slam naslov.