Pobjeda BiH protiv Gibraltara uz poraz Grčke: Zmajevima se ukazala nova šansa za baraž (Video)

03 Septembra
23:06 2017

Utakmicu protiv Gibraltara selektor Baždarević je počeo sa pet promjena u odnosu na susret sa Kiprom, a prvo poluvrijeme nije bilo naročito dobro, osim posljednih 15-ak minuta u kojim smo postigli gol i stvorili nekoliko dobrih šansi.

Prvi pokušaj vidjeli smo u 5. minuti, ali udarac Hadžića iz slobodnog udarca otišao je visoko preko gola. Na novo uzbuđenje čekalo se sve do 19. minute kada je Višća pokušao lukavim udarcem sa distance, ali lopta je prohujala pored gola. Vrlo lijepu akciju izveli smo u 21. minuti, ali nakon povratne lopte Lulića, Džeko sa desetak metara nije uspio da najbolje reaguje.

Konačno, u 35. minuti uspjeli smo postići vodeći gol. Hadžić je ubacio iz kornera sa desne strane, a Džeko je majstorski glavom pogodio za 0:1. Nakon toga zaigrali smo mnogo bolje i do kraja prvog dijela mogli smo postići još nekoliko golova.

Novu dobru šansu imao je Višća u 39. minuti, ali njegov pokušaj iskosa sa desne strane odbranio je Ibrahim. Džeko je tri minute poslije nakon povratne lopte Višće šutirao sa nekoliko metara, ali ponovo je dobro reagovao golman domaćih.

Tri velike šanse smo imali u posljednjoj minuti. Prvo je šut Višće u korner poslao Ibrahim, nakon kojeg je Džeko pogodio prečku, a odbijenu loptu i udarac Cocalića, još jednom je izvanredno odbranio golman Gibraltara i na odmor se otišlo rezultatom 0:1.

Drugo poluvrijeme je opet do samog finiša bilo prilično nesadržajno, naš tim je sigurno kontrolisao igru, ali ipak vidjeli smo čak tri gola. Višća je u 65. minuti vrlo lijepo ubacio sa desne strane, a Kodro je u svom trećem nastupu za Zmajeve, lijepim udarcem glavom, postigao prvijenac za 0:2.

Veliku šansu imali smo u 77. minuti kada je Kolašinac nakon jedne dubinske lopte glavom prebacio istrčalog Ibrahima, ali lopta je otišla pored gola.  Ipak, sedam minuta prije kraja Zmajevi su postigli i treći gol. Miličević je ubacio nakon prekida sa lijeve strane, a usamljenom Luliću nije bilo teško da pogodi. Samo dvije minute nakon toga, poslije auta, odbrana Gibraltara je zaspala, a Džeko je uz malo sreće postavio konačnih 0:4.

Zmajevi su ovom pobjedom preskočili Grčku koja je na svom terenu poražena od Belgije sa 0:2 i do kraja kvalifikacija imamo realne šanse da se domognemo druge pozicije koja vodi u baraž.

Gibraltar – Bosna i Hercegovina 0:4

Stadion: Algarve. Sudija: T. Arnason (Island). Strijelci: 0:1 Džeko 35’, 0:2 Kodro 65’, 0:3 Lulić 83’, 0:4 Džeko 85’. Žuti kartoni: Zukanović (BiH).

Gibraltar: Gibraltar: Ibrahim, Garcia, Chipolina, Bardon, R. Chipolina, Casciaro (od 86. Coombes), Walker, Olivero, Pons(od 67. Pusey), Hernandez, Green (od 80. Duarte).

Bosna i Hercegovina: Begović, Cocalić (od 86. Đumić), Kolašinac, Vranješ, Džeko, Lulić, Zukanović, Kodro (od 80. Bajić), Višća, Hadžić (od 67. Miličević), Jajalo.