Pejo Gašparević : Referendum je rizična igra koja bi Dodika mogla koštati političke budućnosti
U slučaju da referendum bude održan, kao što to predsjednik RS Milorad Dodik najavljuje, ne mora značiti da će to imati efekte po međunarodni status BiH. Iz sadašnjih poruka predstavnika međunarodne zajednice može se vidjeti da oni taj referendum unaprijed ne priznaju, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba politički analitičar Pejo Gašparević.
VIJESTI.BA: Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić sastao se sa evropskim zvaničnicima Federikom Mogerini i Johanesom Hanom u Briselu, sa kojima je razgovarao o evropskom putu BiH. Sasvim je izvjesno da će BiH dobiti pozitivan odgovor na aplikaciju za članstvo. Kako tumačite poruke koje su uputili evropski zvaničnici? Jesu li one ohrabrujuće za BiH?
GAŠPAREVIĆ: Najnovije poruke iz Brisela dobra su vijest za BiH i treba ih shvatiti vrlo ozbiljno. Te poruke treba gledati kao instrument vođstva EU da se spriječi bilo kakva nestabilnost u BiH. Nije slučajno što te poruke dolaze u jeku zaoštrenih političkih prilika u BiH u vezi sa najavom održavanja referenduma 25. septembra. Vođstvo EU želi smiriti situaciju u BiH, spustiti loptu na zemlju.
Osim toga, time se odašilje jasna poruka da je priča o referendumu 25. septembra postala internacionalna stvar, makar indirektno. Na ovaj se način želi suzbiti potencijalna nova konfliktnost u BiH, koja bi se mogla preliti i na druge zemlje u regiji, što bi svakako izazvalo nove nestabilnosti, koje u ovom trenutku, čini se, nikom ne odgovaraju.
VIJESTI.BA: Komesar Han je pozvao vlast u RS da još jednom razmisli o najavljenom referendumu, jasno poručivši da se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati. Postoji li opasnost da bi referendum o Danu RS mogao ugroziti evropski put BiH?
GAŠPAREVIĆ: Ne dijelim pesimizam da bi održavanje referenduma moglo ugroziti evropski put BiH. U slučaju da referendum bude održan, kao što to predsjednik RS Milorad Dodik najavljuje, ne mora značiti da će to imati efekte po međunarodni status BiH. Iz sadašnjih poruka predstavnika međunarodne zajednice može se vidjeti da oni taj referendum unaprijed ne priznaju. Dakle, ukoliko referendum bude održan, on će biti nepriznat od EU i međunarodnih struktura. Podsjećam vas da je u istoriji bilo slučajeva da su propadale i države koje nisu bile priznate od međunarodne zajednice. Stoga, ne vidim mogućnost da referendum može ugroziti evropsku putanju BiH.
Referendum samo može do neke mjere zakomplikovati situaciju. Vidim da iz poruka evropskih diplomata isijava jedna želja da se na miran način vođstvo RS povuče od namjere održavanja referenduma. To je ujedno i test za evropsku diplomatiju – hoće li rukovodstvo RS ozbiljno shvatiti poruke EU ili će ih, uslovno rečeno, potcijeniti i istrajavati na održavanju referenduma.
Moja je procjena ipak da bi do eventualnog otkazivanja referenduma moglo doći tek u onoj situaciji ako bi postojali vidljivi ili nevidljivi signali iz Rusije. Ta će se priča rješavati na mnogo većem globalnom nivou. Evropski glas, o kojem sada govorimo, jedan je od diplomatskih glasova koji želi podstaknuti najveće diplomatske sile da se uključe u ovu priču, ne bi li spriječili održavanje referenduma, koji u sadašnjim okolnostima samo kvari atmosferu u BiH i na Balkanu.
VIJESTI.BA: O referendumu najavljenom za 25. septembar u dijelu javnosti možemo čuti da on predstavlja probni balon i uvertiru u referendum o otcjepljenju RS. Kakav je Vaš stav o ovom pitanju?
GAŠPAREVIĆ: Kada se uzme u obzir Deklaracija koju je na svom saboru prošle godine usvojio SNSD o samostalnosti RS, te kada se u obzir uzme ovaj referendum, to nas vodi do zaključka da je referendum najavljen za 25. septembar jedna vrsta treninga za referendum 2018. koji bi značio osamostaljenje, odnosno razdruživanje RS.
Dakle, ja shvatam sadašnji referendum kao jednu vrstu uvertire u priču koja bi mogla uslijediti 2018. godine. Ujedno, referendum u septembru služi vođstvu RS da opipa do koje mjere može testirati međunarodnu zajednicu, do koje mjere međunarodna zajednica može tolerisati da joj se prkosi. Vođstvo RS igra vrlo rizičnu igru koja jako skupo može koštati Dodika, čak i njegove političke budućnosti, ako ustraje prkositi međunarodnoj zajednici.
Vidimo da on za referendum nije dobio otvorenu podršku ni od državnog vođstva Srbije. Njegovu ambiciju nije podržala ni EU, ni SAD. Rusija za sada nije podržala zaključke PIC-a o referendumu. To je jasan signal da Rusija u ovoj situaciji stoji iza RS, a to je opet jedna mnogo šira priča i dokazuje da se problemi u BiH i na Balkanu rješavaju na mnogo višim adresama, nego što to na prvi pogled možemo zaključiti.
VIJESTI.BA: Nije li paradoksalna situacija u kojoj RS računa na podršku za referendum od Rusije, a istovremeno vođstvo ovog bh. entiteta podržava, barem deklarativno, evropsku put RS i BiH? Očito se vodi politika na dva kolosijeka?
GAŠPAREVIĆ: Situaciju o kojoj govorite treba posmatrati iznijansirano. Slažem se sa terminologijom politika na dva kolosijeka. U ovoj situaciji treba vidjeti dva nivoa igre vođstva RS. Naime, vođstvo RS u svojim ambicijama za učlanjenjem u EU slijedi političke i diplomatske orijentacije susjedne Srbije.
Međutim, problemi nastaju kada se BiH treba uključiti u NATO. Tu postoji protivljenje vođstva RS da se sada uđe u NATO i slična atmosfera jei u Srbiji, mada je malo mekša s obzirom na glasove koji govore da se Srbija treba uključiti u NATO savez.
Ulazak u NATO savez znači izlazak iz ruske geopolitičke interesne sfere. Zato i ruski ambasador u BiH interveniše kako interveniše. To je prije svega geopolitička priča, koja se ne tiče EU. Iz izjava ruskih diplomata može se razumjeti da ova zemlja nema ništa protiv da Srbija i RS, koja je u BiH, budu dio EU, ali se ne slaže da budu članice NATO-a.
Tu dolazimo na teren geopolitike. Mišljenja sam da ovu priliku sa referendumom žele iskoristiti i ruska diplomatija i vođstvo RS da podignu svoju geopolitičku cijenu. Dodik je ne tako davno izjavio da RS mora voditi računa i o evroazijskoj uniji, a ona je suprotnost EU i evroatlantskim integracijama. To je otvoreno svrstavanje u ruski geopolitički bubanj, koji je u ovom trenutku u vrlo hladnim odnosima sa evroatlantskim integracijama.
Nevena Šarenac (Vijesti)
Komentari