Nesretni Čileanci : Sretne Karioke i sjajni Kolumbijci za polufinale

29 Juna
03:22 2014

Brazil's Luiz celebrates his goal against Chile during their 2014 World Cup round of 16 game at the Mineirao stadium in Belo HorizonteBrazil je tek nakon boljeg izvođenja penala savladao Čile 3:2 (1:1) i plasirao se u četvrtfinale SP-a. Junak je bio golman karioka Julio Cesar, koji je odbranio dva penala, a posljednji je završio na stativi. Inače, Brazil i Čile u regularnih 90 minuta odigrali su odličnu utakmicu. Oba tima su imali svoje prilike za pobjedu, ali Cesar  i Bravo su dopustili samo po jedan gol u svojim mrežama.

Pogodak Luiza

Prvci su u vodstvo stigli Brazilci, za koje je pogodio stoper David Luiz, nakon ubačaja Tiago Silve. Imale su karioke i nakon toga nekoliko pokušaja, ali bez uspjeha, da bi u 32. minuti, nakon pogrešnog dodavanja Hulka, postigli gol za izjednačenje. Alexsis Sanchez pratio je akciju, uzeo loptu i sjajno pogodio za 1:1.Brazil  je u drugom poluvremenu postigao i pogodak za vodstvo, ali sudija je poništio Hulkov gol zbog igranja rukom, pa se otišlo u produžetke, u kojima ponovo nije bilo golova, a najbliže tome bio je Pinilla, koji je u posljednjoj minuti meča pogodio prečku. Međutim, ostalo je 1:1, pa se pristupilo izvođenju penala u kojima je više sreće imala ekipa Brazila, koja se tako plasirala u četvrtfinale.

Odbrane Cesara

U prvoj seriji, Luiz je uspio pogoditi sa bijele tačke, a Cesar je odbranio udarac Pinille, da bi u drugoj seriji Willian promašio cijeli gol, a golman Brazila odbranio novi udarac, ovaj put Sancheza. U trećoj seriji i Marcelo i Aranguiz su pogodili, da bi u četvrtom navratu Bravo  odbranio udarac Hulka, a Diaz golom vratio stvari na početak.Loptu je potom na bijelu tačku stavio Neymar i sigurno pogodio, da bi tragičar za Čile bio Jara, koji je pogodio stativu za prolaz Brazila.

Colombia's Rodriguez celebrates with his teammates after scoring a goal against Uruguay during their 2014 World Cup round of 16 game at the Maracana stadium in Rio de JaneiroReprezentacija Kolumbije drugi je učenik četvrtfinala Svjetskog prvenstva. Na Maracani su Kolumbijci golovima Jamesa Rodrigueza savladali Urugvaj sa 2:0 i zakazali meč sa Brazilcima 4. jula. Kolumbiji je ovo bila četvrta uzastopna pobjeda na SP-u.Prvi put je Fernanda Musleru na spektakularan način mladi Rodriguez savladao u 28. minuti kada je loptu primio na prsa i sa preko 20 metara iz voleja je poslao pod prečku. Bio je to jedan od najljepših pogodaka dosadašnjeg dijela Mundijala.Konačnih 2:0 isti igrač postavio je u 58. minuti čime je došao do brojke od pet  pogodaka i trenutno je najbolji strijelac na Mundijalu.Urugvaj, koji je nastupio bez kažnjenog Luisa Suareza, večeras nije ozbiljnije zaprijetio golu Davida Ospine.Sutra  su na programu još dvije utakmice osmine finala. Od 18 sati  igraju Holandija – Meksiko, dok se od 22 sata sastaju Kostarika – Grčka.