Nermin Nikšić : Branković kupuje vrijeme da bi prodao telekome i struju!
Ponašanje federalnog premijera Nedžada Brankovića, koji se skoro pa zakleo da će podnijeti ostavku ako ne ispuni zahtjeve radnika u FBiH, a onda se poslije predomislio i rekao da neće podnijeti ostavku, nije nikakvo iznenađenje.Tako barem za "San" tvrdi federalni poslanik i generalni sekretar SDP-a Nermin Nikšić, koji je uvjeren da je Branković ostavku najavio samo da bi se kupilo dodatno vrijeme da bi se okončao posao oko privatizacije telekoma i energetskog sektora.
– U trenutku kada je najavio ostavku, ako ne ispuni ona tri famozna obećanja, nama je bilo jasno da ne može ispuniti ni jedno. Prvo je obećao da će uvesti nultu stopu PDV-a, što nije u njegovoj, već u nadležnosti Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH. U međuvremenu se na sva zvona najavljuje povećanje stope PDV-a. Obećanje da će uvezati radni staž radnicima je bilo apsolutno nerealno, jer znamo da se priča o tome da je federalni budžet u manjku za nekih 290 miliona KM. A ni to što neće podnijeti ostavku nije ništa iznenađujuće, mada smo za promjenu očekivali da bar jednom ispune dato obećanje.
Svima je jasno da u Federaciji duže vremena ne funkcionira vladajuća koalicija, posebno na relaciji SDA i SBiH, a zbog niza problema pala je i Vlada u BPK. Može li u ovoj situaciji opozicija nešto uraditi da se situacija u FBiH popravi?
– Kada samo SDA i SBiH imaju natpolovičnu većinu u Parlamentu FBiH, teško je iz pozicije nekog opozicionog djelovanja uticati na odnose i ponašanje Vlade. To što se desilo u BPK je samo normalan slijed događaja. Koji god kanton pogledate, vidite da vlast ne funkcioniše. Uzmite primjer HNK u kojem se više od četiri mjeseca nije sastala kantonalna Skupština, a Vlada se sastane svaka dva, tri mjeseca i zvučno najavi dnevni red. Čim dođe do nekog političkog pitanja, sjednica se prekida jer se ne mogu ni oko čega dogovoriti. Pucanje koalicije nije ništa neobično, jer na taj način odvlače pažnju građana od ključnih stvari koje su kao vlast dužni da urade. Ako koalicija ne funkcioniše, onda Vlada podnese ostavku. Tako je svugdje u svijetu.
Ali, kod nas to očito nije slučaj, jer osim što neće da podnesu ostavke, federalni premijer i pojedini ministari su pod opsežnom istragom koju vodi Kantonalno tužilaštvo?
– U pojedinim kantonima imate premijere protiv kojih su izrečene zatvorske kazne zbog zloupotrebe položaja, pa nikom ništa. Kada dođete u situaciju da očekujete od takve vlasti da učini nešto moralno, onda nakon određenog vremena shvatite da ni sami sa sobom niste načisto, jer je od takvih ljudi teško očekivati da učine nešto moralno prema građanima.
Ipak, kako bi pokazali da pokušavaju rješavati probleme, u posljednje vrijeme se stranački lideri koji čine koaliciju u FBiH sastaju po principu "dva na dva" ili "jedan na jedan". Mislite li da se na taj način mogu dogovoriti?
– To je vaninstitucionalno dogovaranje, bilo da se radi o dogovaranju po principu "dva na dva", "jedan na jedan" ili o famoznoj šestorki. Sve što je vaninstitucionalno ne može donijeti dobro ovoj državi i građanima. Uvijek se tu postavlja pitanje ko je s kim napravio dil, ko je protiv koga nešto uradio…
Postoji niz pitanja oko kojih se mjesecima ne mogu dogovoriti SDA i SBiH, a jedno od njih je i pitanje imenovanja direktora u kompanijama "Energoinvest" i "Hidrogradnja". Vjerujete li da će ove kompanije uskoro dobiti čelne ljude?
– Ne želim da budem ptica zloslutnica, ali dok se ne riješi pitanje interesnih zona i ne postigne konačan dogovor na nivou vladajućih stranaka o raspodjeli izbornog plijena, neće doći ni do imenovanja tih direktora. Jedini razlog zašto do toga ne dođe je tjeranje kaprica i inata, odnosno želja da im pripadne ono što oni misle da im pripada prema izbornom rezultatu kao izborni plijen u ostvarivanju
uticaja u određenim oblastima. (Kliker.info-San)
Komentari