NBA : Finale Bostona i Lakersa nakon 21 godine

31 Maja
20:31 2008
Nakon što su u finalu Zapada LA Lakersi pobijedili San Antonio 4-1, rezultatom 4-2 su košarkaši Bostona osvojili Istok nakon pobjede protiv Detroita. U petak je Boston pobijedio na gostovanju u Detroitu 89-81 i došao do četvrte pobjede u finalu Istoka. Isto tako, u prva dva kruga doigravanja, Boston nije imao pobjede u gostima (u šest utakmica), no protiv najtežeg suparnika su dobili dvije od tri na njihovom parketu. Detroit je imao otvoreni put prema sedmoj utakmici budući su početkom posljednje četvrtine vodili 70-60. No, tada je Boston napravio strašnu seriju 19-4 za vodstvo 79-74. Nakon toga Detroit više nije dolazio u priliku pobijediti. U posljednjoj četvrtini Detroit je postigao samo 13 poena i taj dio utakmice je odredio pobjednika. Sjajno je kod Bostona igrao Paul Pierce koji je na cijeloj utakmici promašio samo sedam lopti. Za dva poena je gađao 7-9, za tri poena 1-3 i sa linije slobodnih bacanja 10-13. Ukupno je postigao 27 poena, a imao je i osam skokova i tri asistencije. Kevin Garnett je dodao 16, a Ray Allen 17 od čega je čak 10 postigao u prvoj četvrtini. Kod domaćina je odličan bio Chauncey Billups sa 29 poena uz po šest skokova i asistencija. Dvoznamenkasti broj poena još je postigao Richard Hamilton 20, te Tayshaun Prince 10. "Ovo nije normalno. Još nisam svjestan što smo učinili, da smo u Finalu, ali nakon četiri neprospavane noći nije ni čudo. Tek ćemo shvatiti što smo napravili. Ovo je veliki uspjeh, ali nije gotovo. Čekaju nas Lakersi i Kobe u velikom finalu", rekao je KG.Boston će tako igrati NBA finale prvi put nakon 1987. godine. Tada su poraženi od LA Lakersa, kluba s kojim će ove sezone igrati veliki finale. Prednost domaćeg terena ima Boston. Bit će to 11. međusobni finale Celticsa i Lakersa, a dosadašnji omjer u završnim okršajima je 8-2 za Boston. No, posljednji finalni okršaj ova dva sastava bio je već spomenute davne 1987. kada su slavili Lakersi. Celticsi i Lakersi do sada su zajedno osvojili 30 od 61 naslova prvaka NBA lige, tako da će se ove godine, bez obzira tko bude prvak, izjednačiti s ostatkom lige po broju trofeja. Celticsima će ovo biti 20. nastup u finalu, a Lakersima 24. (Kliker.info-JL)