Nakon drame penala : Italija je novi prvak Evrope (VIDEO)

12 Jula
04:17 2021

Fudbaleri Italije novi su prvaci Starog kontinenta nakon što su u velikom finalu na Wembleyju poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca bili bolji od selekcije Engleske. Rezultat nakon 120 minuta igre glasio je 1-1.

Englezi su poveli već u drugoj minuti susreta preko Luka Shawa. Kieran Trippier je sa desne strane uputio sjajan centaršut, lopta dolazi do beka Manchester Uniteda koji preciznim udarcem pogađa za veliko slavlje engleskih navijača u Londonu.

Pogodak Shawa za vodstvo Engleske bio je najbrži u historiji Evropskih fudbalskih prvenstava.

Šokantan početak susreta ostavio je velike posljedice na Azzure, a iako su imali loptu u nogama Talijani nisu uspjeli napraviti šansu sve do 35 minute susreta. Odlično je loptu povukao Federico Chiesa, snažno šutirao sa nekih 20 metara od gola Pickforda, međutim njegova lopta je za malo otišla pored gola.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo ozbiljnijih šansi pa je Bjorn Kuipers poslao ekipe na odmor.

Talijani prvi prijete u drugom poluvremenu, Insigne se lijepo namjestio na desnu nogu, ali je njegov udarac otišao daleko pored gola.

U 56. minuti prilika za Engleze. Shaw je izveo slobodan udarac, uposlio je Maguirea koji glavom šutira preko gola Donnarumme.

Federico Chiesa je napravio sjajan solo prodor u 62. minuti susreta. Poigrao se sa odbranom Gordi Albiona snažno šutirao, ali je njegov udarac sjajno zaustavio Pickford.

Azzuri su nastavili sa napadima i do poravnanja stigli u 66. minuti susreta. Strijelac je nakon kornera Lorenza Insignea bio Leonardo Bonucci.

Sedam minuta kasnije Chiellini šalje odličnu loptu za Berardija, ali fudbaler Sassuola šutira preko gola.

Do kraja regularnog dijela uslijedio je mirniji period igre, pa se bez uzbuđenja došlo do produžetaka.

Za Italiju je veliki hendikep predstavljala povresa najboljeg igrača na ovom susretu Federica Chiese.

PRODUŽECI:

Engleska je prva zaprijetila prva u produžecima. Lopta se odbila do Philliosa koji je nakon prijema šutirao iz koljena, ali je udarac otišao pored gola.

Azzuri su imali veliku priliku u 103. minuti. Emerson je na sjajan način izbacio Walkera, oštro centrirao, Bernardeschi je kasnio, a Pickford loptu izbacio uz dosta muke.

U drugom produžetku selekcije su smjenjivale inicijativu i posjed lopte, ali bez prilika i sa jedne i sa druge strane pa se pristupilo izvođenju penala.

PENALI:

Prvi su izvođenju pristupili Talijani, a loptu je na bijelu tačku postavio Domenico Berardi. Fudbaler Sassuola je hladnokrvno šutirao i pogodio gol Pickforda.

Harry Kane je izveo prvi penal za Englesku i snažnim udarcem pogodio malu mrežu gola Donnarumme.

Drugi izvođač za Italiju bio je Belotti, a njegov udarac je odbranio Jordan Pickford.

Maguire je bio drugi izvođač za Englesku, a silovitim udarcem pogodio je rašlje gola Donnarumme.

Treći Talijan koji je izveo penal bio je Bonucci, a njegov udarac uz malo sreće završava u golu Pickforda.

Rashford je šutirao treći za Englesku i pogodio stativu gola Italije.

Bernaedeachi je otvorio četvrtu seriju, šutirao po sredini gola i pogodio.

Četvrti izvođač za Engleze bio je Sancho, a njegov udarac je odbranio Donnarumma.

Azzurima je pobjedu propustio donijeti Jorginho, njegov udarac je skinuo Pickford, ali je to učinio Donnarumma koji je odbranio šut Sake.