Nakon drame na Poljudu : Hrvatska izborila nastup na Svjetskom prvenstvu!

14 Novembra
17:27 2021
U terminu od 15 sati odigrane su sve tri utakmice zadnjeg kola kvalifikacija u grupi H, a reprezentacija Hrvatske je pobjedom protiv Rusije od 1:0 izborila prvo mjesto i plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine.

Vatreni su bili dosta bolji od Rusije i na kraju su zasluženo slavili. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, a velike šanse za Hrvatsku imali su Andrej Kramarić i Marcelo Brozović, dok Rusije nije uspjela uputiti nijedan udarac. Čak ni van okvira gola.

Na startu drugog dijela Hrvatska je imala veliku šansu preko Marija Pašalića, ali zaustavio je udarac Matvey Safonov. Vatreni su napadali po teškom terenu, a onda je u 81. minuti Fedor Kudryashov postigao autogol, koji je na kraju presudio.

Hrvatima je odgovarao samo trijumf za direktan plasman na Mundijal, dok su Rusi to mogli izboriti i remijem. Ipak, sada se Rusija mora zadovoljiti drugim mjestom i pokušati preko baraža izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo.

U drugom meču Slovačka je savlaala Maltu sa 0:6. Duda j postigao hat-trick, dok je Rusnak dodao dva gola, a jedan De Marco. Slovenija je bila bolja od Kipra sa 2:1. Zajc i Gnezda Cerin su pogađali za domaće, a Kakoulis za goste.

Selektor Zlatko Dalić je uspio tako Hrvatsku odvesti na treće veliko takmičenje i nakon utakmice završio je u suzama.