Mali zeleni preživio : Argentina bunkerom izborila put u Južnu Afriku

15 Oktobra
05:10 2009

Fudbaleri Argentine plasirali su se direktno na Mundijal u Južnoj Africi, dok će Urugvaj imati popravni u baražu.Argentina je u Montevideu golom Bolatija u 84. minutu pobjedila sa 1:0 i tako zauzela četvrto mjesto u grupi, pridruživši se Brazilu, Čileu i Paragvaju.Utakmica na rasprodatom stadionu "Sentenario", na kome je Urugvaj 1930. stigao do prve titule svjetskog prvaka, bila je veoma tvrda bez prilika. Maradona se opredjelio za defanzivu sa Otamendijem, De Mikelisom, Skijavijem i Hajnceom pozadi. Iako je igra gostiju bila na momente dekadentna, konačni cilj je ispunjen.

Domaći su pokušavali nekako da dodju do gola Romera, ali su Suares i Forlan, koji su predvodili napade Urugvajaca, uglavnom stizali do šesnaesterca. Gol odluke postignut je šest minuta pre kraja utakmice. Nakon faula nad Gutierezom, Kaseres je dobio drugi žuti karton. Mesi je kratko dodao loptu do Verona, ovaj šutirao ka golu domaćina, odbrana Urugvaja je uspjela da ga izblokira, ali je odbijenu loptu Bolati poslao u donji lijevi ugao. Poslije pobjede Čilea nad Ekvadorom u Santjagu od 1:0 (čiji je jedini gol burno proslavljen u Montevideu), Ekvador, koji je uoči ovog kola zaostajao dva boda u odnosu na Argentinu, a samo jedan u odnosu na Urugvaj, definitivno se oprostio od Mundijala. Urugvaj će šansu potražiti u baražu sredinom novembra, a rival će mu biti Honduras ili Kostarika. Prethodno je Peru dobio Boliviju sa 1:0, dok su Brazil i Venecuela igrali bez golova. (Kliker.info-B92)