Lisabon : Minimalan poraz zmajeva u portugalu (VIDEO)

15 Novembra
07:22 2009

Nakon prve utakmice baraža u Lisabonu, Portugal ima minimalnu prednost od 1-0. Od samog početka utakmice Portugalci su agresivno krenuli na gol naše reprezentacije pokušavajući što prije doći do vodstva, ipak naši igrači su na svaki napad Portugalaca pravovremeno reagovali i nisu dopuštali da ozbiljnije ugroze naš gol.Veliku priliku u 16. minuti za Portugal propustio je Bruno Alves kada šutira pored gola Kenana Hasagića.Nakon toga nekoliko puta su opasnije našem golu zaprijetili Simao iz slobodnog udarca te Raul Meireles.Bruno Alves se u 31. minuti nakon što je ostao iza leđa Ibričića iskupio za promašaj nekoliko minuta ranije te na ubačaj Nanija sa desne strane dobro reagovao i glavom pogodio gol Kenana Hasagića.Naši igrači nakon primljenog pogodka nisu pali nego sasvim suprotno, otvorili su iniijativu na gol Eduarda koji je večeras imao i više nego sretnu noć.

Zvjezdan Misimović ubacio je iz kornera a najviši u skoku bio je Senijad Ibričić koji nažalost pogađa samo prečku te ostaje 1-0 za Portugal. Nakon toga sjajnu priliku propušta i Sejad Salihović koji je sa lijeve strane snažno šutirao ali na mjestu je bio Eduardo.Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 1-0 za Portugal, treba istaći da je u prvom poluvremenu žuti karton zaradio veznjak naše reprezentacije, Samir Muratović zbog čega nažalost neće igrati u Zenici.Silovito su Portugalci nastavili u drugom poluvremenu, redale su se akcije, obruč oko našeg gola bio je sve uži i početak drugog dijela nije bio preporučljiv za gledanje navijačima Bosne i Hercegovine sa srčanim prblemima.

Još jedan veliki peh za našu reprezentaciju desio se u 56. minuti kada Rahimić zbog igranja rukom dobija žuti karton što je značilo da ni on kao ni Muratović neće biti na raspolaganju selektoru Blaževiću u revanš susretu.U 60. minuti, Deco je sjajnim pasom pronašao Liedsona u našem šesnaestercu koji odličnim potezom prebacuje Jahića ali na našu sreću šutira pored gola.Do tada odlično čuvani, Edin Džeko u 78. minuti na lijevoj strani šesnaestreca domaćih sjajno vara dva Portugalska igrača i šutira u bliži ugao ali lopta je nažalost završila pored stative Eduardovog gola.Selektor Blažević u posljednoj fazi utakmice mjenja Zvjezdana Misimovića umjesto kojeg na teren šalje Zlatana Muslimovića nakon čega su naši reprezentativci stvorili nekoliko velikih šansi a u jednoj takvoj, našao se upravo Muslimović.

U nastavku utakmice novi žuti karton, ovaj put za našeg kapitena Emira Spahića koji je pokušao zašititi lice ta zaustavio loptu tik iznad našeg šesnaesterca. Nakon toga Deco loše izvodi slobodan udarac i njegova lopta završava u našem živom zidu.Nekoliko minuta pred kraj utakmice u igru je ušao Miralem Pjanić kojem nije dugo trebalo da pokaže da će u budućnosti biti jedan od ključnih igrača naše reprezentacije.Sa nekih 20 metara upućuje dubinski centaršut u srce kaznenog prosotra i tamo pronalazi Džeku koji odlično šutira glavom ali prečka je ponovo bila saveznik Portugalaca, lopta se od prečku odbila do Zlatana Muslimovića koji pogađa stativu iako su mnogi navijači BiH u tom trenutku vidjeli loptu u mreži.No, ni to nije sve , pred sam kraj utakmice 15 metara od gola Portugala loptu je na prsa primio Ibišević, namještao se za šut ali je sudac Atkinson procjenio da je Ibišević igrao rukom.

Utakmica je završena rezultatom 1-0 za Portugal, to je rezultat koji nas i dalje drži u igri. Minimalan poraz nije nenadoknadiv u paklu Bilinog Polja u kojem će Portugalci nadamo se izgoriti a naši zmajevi poletjeti ka Južnoj Afirici.I pored poraza, sve čestitke našim igračima kao i stručnom štabu.Nezahvalno je u ovom trenutku tražiti najboljeg ili najlošijeg pojedinca, ipak ako se pita nas Sejad Salihović bio je jedan od najboljih ako ne i najbolji igrač naše reprezentacije večeras, jak u odbrani, odličan u ofanzivi, neka takav bude i u Zenici.Veliki hendikep će pred revanš susret u Zenici predstavljati izostanak Spahića, Muratovića i Rahimića ali vjerujemo da ko god dobije šansu, dat će sve od sebe kako bi ostvario historijski uspjeh te se plasirao na svjetsko prvenstvo.

Lisabon, Stadion Svjetlosti, Gledatelja: 60.000

PORTUGAL: Eduardo; Paulo Ferreira, Ricardo Carvalho, Bruno Alves, Duda; Pepe, Raul Meireles, Deco (od 83. Tiago); Nani (od 68. Fábio Coentrão), Simão (od 87. Hugo Almeida), Liedson.

BOSNA I HERCEGOVINA: Hasagić; Jahić, Nadarević, Spahić; Ibričić, Salihović, Rahimić, Muratović (od 86. Pjanić); Misimović (od 81. Muslimović) Ibišević, Džeko.

Strijelci: 1:0 (31.) Bruno Alves