Liga prvaka : Wolfsburg golovima Grafitea sigurno do pobjede

16 Septembra
03:18 2009

U dvoboju bh. reprezentativaca u Ligi prvaka, uspješniji je bio dvojac iz Njemačke, Zvjezdan Misimović i Edin Džeko u dresu Wolfsburga bili su bolji od CSKA iz Moskve, za koji je igrao Elvir Rahimić.Trener Vukova Armin Veh odlučio je od prve minute zaigrati u izrazito ofanzivnoj formaciji, sa tri napadača: Edin Džeko, Grafite i Obafemi Martins. Međutim, i pored tri napadača u vrhu napada, aktuelni prvak Njemačke u prvih pola sata igre nije ozbiljnije zaprijetio golu CSKA na kojem je stajao Igor Akinfeev.

U prvih 30 minuta igre vrijedi izdvojiti samo šut Gentnera sa dvadesetak metara, ali je Akinfeev ipak bio uspješniji. U 34. minuti, fudbaler CSKA i reprezentativac Bosne i Hercegovine Elvir Rahimić zaradio je žuti karton zbog starta nad kolegom iz reprezentacije Zvjezdanom Misimovićem.

Asistencija Misimovića           A upravo je Misimović bio u centru pažnje kada je u 36. minuti sjajnom loptom uposlio Grafitea, koji izbija sam pred Akinfeeva i kroz noge mu šalje loptu u mrežu, te Wolfsburg vodi sa 1:0. Slavlje na tribinama se nije praktično ni stišalo, a već je bilo 2:0. Igrao se 41. minut kada Šemberas povlačenjem za dres u kaznenom prostoru CSKA obara Grafitea, a sudija pokazuje na bijelu tačku. Siguran izvođač najstrožije kazne bio je sam Grafite koji svojim drugim golom donosi prednost Vukovima od 2:0, a pri tom se rezultatu i otišlo na odmor.U nastavku CSKA je najbolju priliku imao u 67. minuti kada je po desnoj strani sjajno prošao Krasić i dobro centrirao, ali u šesnaestercu domaćih nisu se snašli Piliev i Dzagoev, te je i ova prilika otišla u nepovrat.Asistent kod prvog gola Vukova Zvjezdan Misimović oprobao je svoj šut u 70. minuti, ali lopta ipak odlazi daleko od gola reprezentativnog golmana Rusije. U posljednjih dvadesetak minuta prvak Njemačke se povukao, a Moskovljani su preuzeli terensku inicijativu i bivali sve opasniji po gol Diega Benaglia.

CSKA se ne predaje              Kruna terenske inicijative stilga je u 76.minutu kada je Dzagoev lijepim pogotkom smanjio na 1:2. Nakon primljenog gola, Vukovi su se malo trgnuli, te ponovo počeli težište igre prenositi na polovinu gostiju. Najbolju priliku je imao Miske, koji je sjajno reagovao na dodavanje Zianija, ali je Akinfeev pokazao zašto su za njega zainteresovani Manchester United i Bayern, te je odličnom odbranom skrenuo  loptu u korner.Wolfsburg je zapečatio pobjedu trećim golom Grafitea četiri minute prije kraja utakmice. Edin Džeko se odlično prikrao iza Ignaševiča, uzeo muloptu i uposlio Schafera, koji asistira Grafiteu za hat-trick. U drugom susretu iz grupe B, Manchester United dugo je lomio otpor Besiktasa u Istanbulu. Ipak, Crveni đavoli su stigli do minimalne pobjede i to golom veterana Paula Scholesa u 77. minuti.

Bayern slavio u Izraelu                                           Grupa A večeras je ponudila susrete između Maccabija i Bayerna, te Juventusa i Bordeauxa. Nakon prvih 45 minuta u Izraelu rezultat je glasio 0:0, a onda je Bayern demonstrirao snagu. Prvo je Daniel van Buyten pogodio za 1:0 u 64. minuti, da bi sa svoja dva gola Muller postavio konačnih 3:0 za Bavarce.Juventus je kiksao na svom stadionu protiv Bordeauxa, remiziravši 1:1. Nekadašnji napadač Udinesea Vicenzo Iaquinta doveo je Staru damu u prednost golom u 63. minuti, ali je bod Žirodincima donio Jaroslav Plašil 12 minuta kasnije. U sastavu torinskog kluba nije bilo Hasana Salihamidžića, ali ni Alessandra Del Piera i Brazilca Diega.

Utakmice u grupama C i D ponudile su odličan nogomet. Navijači na svim stadionima osim na madridskom Vicente Calderonu mogu biti zadovoljni prikazanim. Favoriti su uglavnom, osim Atletica opravdali očekivanja navijača. Ipak, ono što vrijedi istaći jesu sjajne partije dva najbolja strijelca posljednje decenije Raula i Inzaghia koji pokazuju da još nisu za staro gvožđe.Real Madrid je u Zurich došao po sigurne bodove i to je napravio. Real je već u prvom poluvremenu završio posao sa švicarskim prvakom čiji godišnji budžet iznosi kao godišnja plata Cristiana Ronalda. Domaći nogometaši su odolijevali napadima Reala sve do 27. minute kada Ronaldo iz slobodnog udarca sa nekih dvadesetak metara "cijepa" mrežu domaćeg vratara.

Nije puno vremena prošlo, a Real je udvostručio svoje vodstvo. Iz odlične akcije najbolje se u kaznenom prostoru gostiju snalazi Raul Gonzalez koji povećava na 2:0. Bio je to Raulu 65. gol u 124 utakmice u Ligi prvaka.Nakon toga se igra Zuricha potpuno raspala, mada ni dotad nije ličila na nešto posebno. Na isteku prvog poluvremena Gonzalo Higuain sam ulazi u kazneni prostor Zuricha i postiže gol za sigurnih 3:0. Nakon postignutog gola sudac je odmah odsvirao kraj prvog poluvremena u kojem je Real pokazao da ima pakleni napad. U drugom poluvremenu se igra Reala potpuno raspala, što rastrčani domaći igrači vješto koriste. U 64. minuti je Casilas skrivio penal koji u gol pretvara Xavier Margairaz. Samo što su igrači Reala poveli loptu s centra, a igrači Zuricha su postigli novi pogodak, ovaj put strijelac je bio Aagerter.

Primljeni pogodak je natjerao igrače Reala da ponovo krenu ofanzivnije ka golu domaćina. Propustili su igrači madridskog kluba nekoliko izglednih prilika za postizanje gola, ali je ipak Ronaldo svojim drugim golom ponovo iz slobodnjaka doveo Real u vodstvo od 4:2 u 90. minuti utakmice. Kada su svi pomislili da je to kraj Guti postavlja konačnih 5:2 za madridski klub. Real je pokazao dva različita lica, ono u prvom poluvremenu kada je izgledao zaista moćan, i u drugom kada su igrači Zuricha bili dominantniji u svim segmentima igre. U duelu dva tima koji dijele zajedničku prošlost, a to je izbacanje iz lige zbog namještanja utakmica, na Velodromu su Olimpique Marseille i AC Milan odigrali pravu poslasticu za navijače. Pobjedu su odnijeli gostrujući igrači koji su slavili sa 2:1. Gosti su prvi došli do vodstva u 28. minuti, a strijelac je bio ko drugi nego veliki Pipo Inzaghi. Milan je odigrao vrlo dobro na sredini terena i uspio je zadržati domaće igrače daleko od svog gola u prvom poluvremenu. Na poluvrijeme su gosti otišli sa prednošću od 1:0. Na poluvremenu je Didier Deschamps očitao lekciju svojim igračima što je rezultiralo već u 49. minuti kada Gabriel Heinze postiže svoj prvijenac u dresu Marseillea pod dolaska iz Reala ovog ljeta. Milan je ponovo došao do vodstva u 75. minuti novim golom Inzaghia, koji izgleda nema zamjenu. Inzaghi igra odlično uprkos činjenici da je već duboko u četvrtoj deceniji.

GRUPA D Minimalna pobjeda Chelseja             Chelsea i Portos u na kišnom Stamford Bridgeu odigrali vrlo dobar meč u kojem su domaći igrači slavili rezultatom 1:0.   Prvo poluvrijeme utakmice su i jedni i drugi imali po nekoliko izglednih prilika, ali su golmani oba tima bili na visokom nivou. U nastavku je Chelsea zaigrao mnogo agresivnije što je dalo rezultata već u 48. minuti kada Nicolas Anelka donosi vodstvo londonskom timu. Nakon toga su igrači Chelseja propustili po nekoliko prilika za povećanje vodstva, ali zašto je ostalo 1:0 gosti mogu zahvaliti odličnom golmanu Heltonu koji je skinuo nekoliko čistih zicera.  Do kraja još vrijedi istaći jedino crveni karton igrača Porta Fernanda. Atletico Madrid je razočarao svoje navijače na startu Lige prvaka odigravši na Vicente Calderonu samo 0:0 sa APOELOM iz Nicosie. APOEL je izgledao potpuno ravnopravan rival naspram puno zvučnijeg Atletica. Kiparski prvak je još jednom pokazao da u nogometu ime malo znači.