Liga prvaka : Kneževi šokirali Emirates, Spahić odličan u pobjedi Leverkusen protiv Atletica (Video)

26 Februara
03:29 2015

knezevi34Nogometaši Monaca napravili su veliki korak ka plasmanu u četvrtfinale Lige europskih prvaka, savladavši u srijedu navačer Arsenal u Londonu sa 3:1.Iznenađujuću pobjedu u britanskoj prijestonici donijeli su golovi Geoffreyja Kondogbie (38), Dmitra Berbatova (53) i Yannicka Carrasca (90+4), dok je poraz Arsenala smanjio Alec Oxlade-Chamberlain (90+1).

Arsenal je već u prvoj minuti imao sjajnu priliku, koju je upropastio Wellbeck udarcem iznad gola, a potom su “Topnici” imali još nekoliko polušansi.No, uprkos inicijativi Engleza, poveo je Monaco u 38. minuti, i to poprilično sretno; veznjak Kondogbia šutirao je s 25 metara, a lopta je pogodila kapitena Arsenala Mertesckera i prevarila golmana Ospinu.

Na početku drugog dijela nogometaši Monaca postigli su i drugi gol i šokirali navijače na Emirates stadionu.Bio je to klasični protivnapad, u kojem je Martial pronašao veterana Berbatova, koji je sa desetak metara lako postigao gol.U 58. minuti Giroud je sam na pet metara, ali prebacuje hrvatskog čuvara mreže Monaca Danijela Subašića, pa je francuski napadač nakon ove akcije zamijenjen.

U 62. minuti Martial je mogao povećati vodstvo Monaca, no njegov udarac brani Ospina, a Subašić je u 65. minuti također odbranio pokušaj Wallcota, da bi potom Wellbeck u čistoj situaciji pogodio ležećeg Wallcota umjesto prazne mreže.U prvoj minuti sudijske nadoknade Oxlade-Chamberlain je preciznim udarcem sa ruba kaznenog prostora savladao Subašića, no u posljednjim trenucima susreta Carasco je iz kontre opet svladao Ospinu za konačnih 3:1.

EmirS3Pobjedu ovog dana takmičenja zabilježio je i Bayer, koji je na svom terenu u Leverkusenu s minimalnih 1:0 pobijedio Atletico iz Madrida.Strijelac jedinog gola na BayAreni bio je Hakan Calhanoglu u 57. minuti.Domaći igrači dominirali su terenom u prvom poluvremenu, a angažiraniji pristup donio im je i dvije lijepe prilike u prvih pola sata, a oba je puta prema gostujućem golu pucao bh. internacionalac Emir Spahić.

Prvi njegov pokušaj u 13. minuti nakon greške Atleticovog golmana Moye s gol-linije izbacio je hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić, dok je u 26. minuti Spahić šutirao sa 25 metara i zatresao mjesto gdje se spajaju prečka i stativa.Predstavnik Španije se tek u završnici prvog poluvremena oslobodio pritiska i dva puta opasno zaprijetio, no oba je puta odlično reagirao domaći golman Leno.

U 39. minuti Leno je u posljednji trenutak “skinuo” loptu sa glave Griezmannu, da bi u sudijskoj nadoknadi odbranio atraktivan pokušaj Tiaga sa desetak metara.Nagrada za bolju igru Bayera stigla je u 57. minuti, kada je Calhanoglu snažnim i preciznim udarcem zatresao mrežu Atletica.

Karim Bellarabi je sjajnom varkom iz igre izbacio Godina, a zatim petom gurnuo loptu prema natrčalom Calhanogluu, koji je odlično reagirao.Nakon primljenog pogotka, trener gostiju Simeone u igru je uveo trećeg napadača, Mandžukiću i Griezmannu je pridodao Torresa, ali ta izmjena nije donijela željeni učinak.

Atletico nije bio ništa opasniji po domaći tim, a Bayer je opasno prijetio povećanjem vodstva iz kontranapada.Švicarski reprezentativac Josip Drmić u 74. je minuti bio sebičan u izglednoj situaciji te je Moya lako ukrotio njegov udarac.”Apotekarima” je posao u očuvanju prednosti dodatno olakšan u 77. minuti, kada je, zbog neopreznog starta, drugi žuti, odnosno crveni karton dobio Tiago.Revanš susreti u Madridu i Monaku su na programu 17. marta.

Rezultati prvih susreta osmine finala nogometne Lige prvaka:

Večeras:

Bayer – Atletico 1:0 (Calhanoglu 57)

Arsenal – Monaco 1:3 (Oxlade-Chamberlain 90+1 / Kondogbia 38, Berbatov 53, Carrasco 90+4)