Kvalifikacije za EURO: Srbija porazila Albaniju, Njemačka izgubila od Irske (VIDEO)

09 Oktobra
06:07 2015

Srbijaalb331U kvalifikacionoj utakmici visokog rizika grupe I fudbaleri  Srbije pobijedili su Albaniju u Elbasanu golovima Kolarova i Ljajića u sudijskoj nadoknadi, dok su fudbaleri  Irske ostvarili važnu pobjedu u grupi D kod kuće protiv Njemačke i tako produžili nadu za direktan plasman.

Nakon haosa u Beogradu prošle godine izazvanog dronom sa zastavom Velike Albanije, sličan scenario nije viđen u revanšu u Albaniji.. Mjere sigurnosti albanske policije učinile su svoje i utakmica protiv Srbije prošla je bez velikih incidenata, u prilično sportskom okruženju.

Albance je pobjeda protiv Srbije vodila na Evropsko prvenstvo. Pomogao je pri tome Portugal koji je kod kuće pobijedio Dansku pogotkom Moutinha u 67. minuti, ali u Elbasanu se ipak dogodilo slavlje gostiju, na razočarenje prepunog stadiona.Albanija je u ovom susretu imala nekoliko solidnih prilika, a najbolju Cikalleshija u 76. minuti koju je zaustavio Stojković. Srbija je pak bila blizu nakon udarca Ivanovića u 22. minuti malo iznad gola.

U sudijskoj nadoknadi gosti su ipak iskoristili neopreznosti Albanaca. Prvo je zabio Aleksandar Kolarov, a onda i Adem Ljajić.

U grupi I Portugal je osigurao plasman na Euro ovog četvrtka, a Albanci i dalje imaju šansu. Naime, ako pobijede Armeniju u gostima u nedjelju, preteći će Dansku koja je svoje utakmice već odigrala.Fudbaleri  Irske ostvarili su važnu pobjedu u grupi D kod kuće protiv Njemačke i tako produžili nadu za direktan plasman.

Njemačka nogometna reprezentacija doživjela je svoj drugi kvalifikacijski poraz. Na gostovanju u Irskoj pogotkom Shanea Longa u 70. minuti domaćin je stigao do velike pobjede te tako potpuno zakomplicirao ovu grupu.Sada Irska ima jednak broj bodova kao i Poljska, jer su Poljaci odigrali tek 2:2 protiv Škotske. Bili su blizu i porazu, no Robert Lewandowski ih je spasio s dva pogotka, od kojih je drugi pao u 90. minuti.

Škotska se tako oprostila od Eura, a Njemačka ima bod više ispred Poljske i Irske koji će u zadnjem kolu u međusobnom obračunu odlučiti ko će ići dalje.U grupi F također je bilo zanimljivo. Sjeverna Irska održala je nogometnu lekciju posljednjoj Grčkoj, pobjedivši 3:1, čime je osigrala mjesto na evropskoj nogometnoj smotri. Dva je pogotka zabio Steven Davis, jedan Josh Magennis.

Rumunija je samoj sebi umalo zagorčala život, no uspjela je golom Hobana u 90. minuti izjednačiti na 1:1 protiv Finske i ostati s bodom prednosti nad Mađarskom koja je također bila na rubu blamaže s Farskim Otocima.U zadnjem kolu Rumuni moraju dobiti Farske Otoke u gostima za odlazak na Euro, a Mađari i u tom slučaju ostaju u igri za prolazak dalje, kao najbolja treća reprezentacija.