Kosovo slavi svoju prvu medalju : Majlinda Kelmendi osvojila zlato u Riju

08 Augusta
02:01 2016

kelmendi33Džudiskinja  Majlinda Kelmendi ispisala je povijest kosovskog sporta, osvojivši prvu zlatnu medalju za Kosovo u premijernom nastupu na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.Ona je slavila u finalu u kategoriji do 52 kilograma, pobijedivši talijansku natjecateljicu Odette Giuffridu.

Brončana odličja osvojile su Ruskinja Natalija Kusjutina i Japanka Misato Nakamura.Prije četiri godine, Kelmendi  (25) je nastupila na Olimpijskim igrama u Londonu pod zastavom Albanije, ali nije osvojila medalju.

Kosovo je 2008. godine proglasilo nezavisnost od Srbije, a u Međunarodni olimpijski odbor primljeno je 2014. pa su Igre u Riju prve na kojima sportaši s Kosova nastupaju pod svojom zastavom.Kosovo prvi put sudjeluje na Olimpijskim igrama sa osam sportista u pet sportova.

Inače, Kelmendi je bivša svjetska i aktualna europska prvakinja u ovoj kategoriji, a zanimljivo da je do svjetskog zlata također stigla u Riju – prije tri godine.Dodajmo i da je vlada Srbije svojim sportašima naredila da siđu s postolja na Olimpijskim igrama u Riju ukoliko se nađu s nekim predstavnikom Kosova na dodjeli medalja. U džudu  se to nije dogodilo.