Konačno proradio : Džeko ušao i zabio prvijenac u Premiershipu (Video)

25 Aprila
21:22 2011

Blackburn i Manchester City odigrali su na Ewood Parku posljednju utakmicu 34. kola engleskog Premiershipa. Građani su ostvarili minimalnu pobjedu. Bh. reprezentativac Edin Džeko u nastavku je ušao u igru i postigao prvijenac u Premiershipu!Na Ewood Parku se obje ekipe imale pobjedu kao imperativ. Blackburnu bodovi spasa, dok je Manchester City želio zadržati tu četvrtu poziciju, kako bi naredne sezone igrali Ligu prvaka. Domaći nogometaši bili su pod pritiskom, jer zadnjih deset utakmica (devet prvenstvenih) nisu nikoga pobijedili.Protiv Cityja nisu izgledali bezazleno. Ipak, uvodnih petnaestak minuta protiče u dominaciju gostiju iz Manchestera, koji su imali 80:20 posjet lopte u svoju korist. U osmoj minuti Mario Balotelli je iznudio prekršaj, a onda ga sam izveo, no Paul Robson se nije dao iznenaditi. Dvije minute kasnije Aleksandar Kolarov je povukao akciju po lijevoj strani, krenuo ka sredini, a onda iz velike daljine dobro šutirao, no lopta je otišla malo preko gola. Dobru šansu gosti ne iskorištavaju u 16. minuti. David Silva je izveo korner s desne strane, Gareth Barry glavom puca, ali je iskusni Michel Salgado sa gol-linije izbacio loptu.Silva je dobro centrirao u 18. minuti, lopta se odbila na rub kaznenog prostora domaćih, odakle je Adam Johnson iz prve poluvolejom tukao iznad gola. Drugu polovicu prvog poluvremena dominirali su Roversi.

U 30. minuti David Dunn izvodi slobodni udarac, lopta prolazi živi zid, ali ne i spremnog Joe Harta. Šest minuta kasnije, Christopher Samba glavom šutira malo pored lijeve stative Harta. Samo nekoliko trenutaka kasnije Benjani se našao u prilici, no loše je zahvatio loptu glavom nakon centaršuta jednog svog suigrača s desne strane.Do kraja prvog dijela bilježimo još jedan pokušaj Sambe glavom, no i ovaj put pored gola Cityja. Martinu Olssonu je malo nedostajalo da u 55. minuti zabije, Hart je ovaj put imao puno sreće. Dvije minute kasnije Jason Roberts iz okreta sa nekih 16 metara prizemno puca, no njegov šut je bio toliko slab da je jedva stigao do Harta. U 64. minuti tamnoputi Samba, stoper Blackburna, ponovo prijeti. City je konačno zaigrao posljednjih 25 minuta. Dobru akciju kreirali su u 64. minuti, Silva je na kraju s ruba šesnaesterca gađao suprotni ugao gola Robinsona, lopta odlazi malo pored desne stative domaćeg gola.Na drugoj strani je uzvratio Benjani, obišao je Kompanyja, a onda desnom nogom gađao bliži ugao Hartovog gola, no neprecizno. Roberto Mancini pravi potez utakmice u 72. minuti. Vadi očajnog Adama Johnsona, a u igru šalje Edina Džeku. Naš reprezentativac odužio se četiri minute kasnije, prvijencem u Premiershipu. Sjajna akcija Silve i Johnsona na lijevoj strani Blackburnovog šesnaesterca, ovaj potonji prizemno progirava Džeku na drugoj strani, a naš reprezentativac rutinski savladala Robinsona za veliko slavlje Građana.Prije tog gola bilježimo "bombu" Kolarova, ali je Robinson tada bio spreman. Do kraja utakmice se rezultat nije mijenjao i City se odvojio petoplasiranom Tottenhamu na već četiri boda, dok Roversi ostaju u opasnoj zoni i nastavljaju niz očajnih rezultata. Ovo im je bila 11. uzastopna utakmica bez trijumfa.

Blackburn – Manchester City 0:1 (Džeko 75)

BLACKBURN: Robinson – Givet /od 85. Diouf/, Jones, Samba, Salgado – Olsson, Dunn /od 63. Rochina/, Jones, Emerton – Benjani /od 70. Kalinić/, Robers.

CITY: Hart – Kolarov, Lescott, Kompany, Zabaleta – Silva /od 90. Boyata/, Barry, Toure, De Jong – Johnson /od 72. Džeko/, Balotelli /od 83. Vieira/. (Kliker.info-SportSport)