hamburger-icon

Kliker.info

Klanjanje iza rešetaka : Odlazak na namaz u Sefer- begovu džamiju u Banjoj Luci rizičan po život

Klanjanje iza rešetaka : Odlazak na namaz u Sefer- begovu džamiju u Banjoj Luci rizičan po život

22 Septembra
04:58 2011

 Predstavnici Medžlisa IZ Banja Luka postavili su na sva stakla Sefer-begove džamije u ovom gradu kako bi u svakodnevnim napadima na objekt barem onemogućili povrede vjernika dok su u objektu. To je jučer za "Dnevni avaz" potvrdio i predsjednik Medžlisa IZ Banja Luka Kasim Mujičić. On, međutim, nije mogao kazati da su incidenti sada i rjeđi, ali je izrazio nadu da će tako biti u budućnosti te da će džematlije najzad moći slobodno dolaziti u ovu džamiju. Mujičić je podsjetio da je Sefer-begova džamija vjerski objekt koji je, iz sasvim nepoznatih razloga, i najčešća meta vandala u Banjoj Luci, ali i među najugroženijim objektima u  BiH.

– Uglavnom je to gađanje kamenicama vjernika koji dolaze klanjati, zatim dok traje namaz ili kada odlaze. Slučaj prijavimo, ali povratne informacije o počiniocima nema – naglašava on.Džematlije su nerado komentirale činjenicu da su tokom odlaska u ovu džamiju izloženi opasnostima.- U današnje vrijeme, na jedan vjerski objekt u centru demokratskog i otvorenog grada moraju se stavljati rešetke kao u zatvoru, a svaki vjernik odlazak na namaz smatra vlastitim rizikom po život. To je sramno i zastrašujuće – kaže džematlija Alem H. (69) iz Banje Luke.

MRV izrazio zabrinutost

Međureligijsko vijeće (MRV) u BiH izrazilo je jučer zabrinutost učestalim kršenjem prava na slobodu vjere, u čiji sastav ulazi i pravo na obavljanje vjerskih obreda, a posebno je zabrinuto činjenicom da se napadi na Sefer-begovu džamiju u Banjoj Luci vrše u vrijeme molitve, dok se vjernici nalaze u džamiji.Apelirali su na organe vlasti Banje Luke da omoguće slobodno ispovijedanje vjere i zaštite ovo, zakonom zagarantirano pravo.

Prva zapaljena 1993. godine 

Potpećka, Seferija ili Sefer-begova džamija pod Pećinama izgrađena je 1618. godine. Prva je od 16 banjalučkih džamija koje su od 1993. godine zapaljene ili minirane.je spomenik BiH, kao i njen harem, označen kao historijsko područje. Svečano je otvorena 15. novembra 2004., drugog dana Bajrama, i već dva dana kasnije na njoj su osvanuli uvredljivi grafiti, a zatim su napadi nastavljeni sve do danas. (Kliker.info-Dnevni avaz)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku