Katastrofa Zmajeva u Izraelu : Bosna i Hercegovina sve dalje od Evropskog prvenstva

16 Novembra
22:54 2014

Haifa1U 4. kolu kvalifikacija za EP, Bosna i Hercegovina je poražena od Izraela na stadionu Sammy Ofer u Haifi rezultatom 3:0.Početak utakmice, sve do samog finiša prvog dijela igre nije ukazivao na takav rasplet situacije, ali Izraelci su znali kazniti sve naše promašaje.Pjanić je zaprijetio već u 2. minuti iz slobodnog udarca, ali njegov odličan šut sa 25 metara dobro je odbranio Marciano. na drugoj strani pokušao je Zahavi, ali njegov šut je bio preslab za Begovića. Odličnu akciju naš tim je izveo u 10. minuti kada je Pjanić proigrao Kvržića na desnoj strani koji je lijepo ubacio na peterac, ali Izet Hajrović nije najbolje reagovao pa je dobra prilika za Zmajeve otišla u nepovrat.

Ipak, Izrael je imao prvu veliku šansu. U 16. minuti Damari je prošao Begovića i vratio do Tala Ben Haima juniora, koji je pogodio vanjsku stativu. Isti igrač je i u 24. minuti nezgodno ubacio sa lijeve strane, a opet je lopta zakačila vanjski dio stative i ostalo je 0:0. Na novi pokušaj naših igrača čekali smo do 30. minute. Hajrović se lijepo oslobodio tri igrača Izraela, ali njegov šut sa 20-tak metara nije bio precizan i otišao je pored gola.

Kolosalnu priliku da dovede BiHu vodstvo imao je Senad Lulić u 32. minuti. Medunjanin je poslao sjajnu loptu, a igrač Lazija sa svega nekoliko metara nije uspio da pogodi mrežu domaće reprezentacije. U rasponu od 35. do 40. minute uslijedilo je nekoliko velkih uzbuđenja. Kvržić je u narednom napadu snažno šutirao iskosa sa desne strane, ali Marciano je dobro odbranio, da bi 60 seknudi kasnije Kvržić uposlio Medunjanina koji je šutirao, a izraelski golman je ponovo bio na visini zadatka. Oba golmana su bila kao na “streljani” pa je i Begović u 34. minuti uz dosta poteškoća odbranio udarac Zahavija.

Kazna za naše propuštene prilike uslijedila je u 36. minuti. Vermouth je šutirao, a lopta je zakačila Spahića i prevarila Begovića za 1:0 i veliko slavlje domaćih pristalica. Izrael je imao dobru šansu i tri minute kasnije, ali dobrom intervencijom istakao se Begović. Kvržić se našao u dobroj prilici u 43. minutu, ali je loše šutirao, a onda u 45. minuti Zmajevi su doživjeli novi šok. Damari je pobjegao Šunjiću i preciznim udarcem matirao nemoćnog Begovića za 2:0.Sušić je dvostrukom izmjenom na početku drugog dijela pokušao unaprijediti našu igru, ali već u 48. minuti zadesio nas je novi veliki peh. Damari je ponovo pobjegao Šunjiću, koji ga je kao posljednji igrač odbrane srušio na 18 metara, a Antonio Mateu Lahoz je našem stoperu pokazao put u svlačionicu i Zmajevi su ostali sa 10 igrača.

Taj trenutak je i definitivno značio da naš ionako desetkovani tim nema snage da izbjegne poraz, a pitanje je samo bilo kojim rezultatom će Izrael slaviti. Vermouth je u 59. minuti imao veliku šansu, ali je Begović odlično odbranio njegov udarac, baš kao i u 67. minuti kada je Meshumar izašao sam ispred našeg golmana, koji je majstorski zaustavio njegov šut. Ipak, u 70. minuti Asmir Begović je i po treći put morao vaditi loptu iz mreže. Zahavi je nakon nove brze kontre izašao sam ispred našeg gola i rutinski pogodio za velikih 3:0.Do kraja se rezultat nije mijenjao pa je naš tim upisao drugi poraz u kvalifikacijama koji nas je značajno udaljio od prva dva mjesta i plasmana na Evropsko prvenstvo.

Izrael-BiH 3:0

Stadion: Sammy Ofer u Haifi. Gledalaca: 30 000. Sudija: Antonio Mateu Lahoz (Španija). Strijelci: 1:0 Vermouth 36., 2:0 Damari 45., 3:0 Zahavi 70. Žuti kartoni: Ben Haim, Yejini, Bitton (Izrael), Spahić, Kvržić (BiH). Crveni karton: Šunjić 48. minuta (BiH).