Još samo korak do Brazila : Zmajevi i sa pola snage ubjedljivi protiv Lihtenštajna (Video)

11 Oktobra
20:03 2013
Fudbalska reprezentacija BiH došla je na korak do plasmana na SP u Brazil. Zmajevi su večeras u grupi G kvalifikacija savladali Lihtenštaj sa 4:1 i u utorak protiv Litvanije će imati priliku da ovjere odlazak na smotru najboljih selekcija svijeta.Naš tim je u večerašnjem meču krenuo ofanzivno od prve minute, a Džeko je prvi zaprijetio u 5. minuti kada je njegov lijep udarac iskosa sa lijeve strane odlično odbranio Jehle. U nastavku su prijetli i Medunjanin i Misimović, ali bez konkretnog učinka u prvih 20-tak minuta igre.

Konačno, Zmajevi su u 27. minuti slomili otpor Lihtenštajna koji je do isteka prvog poluvremena doživio pravu katastrofu. Prvo je u već pomenutoj 27. minuti nakon odličnog centaršuta Misimovića sa desne strane, Džeko glavom paslirao loptu u nebranjeni dio mreže gola Jehlea, a onda je i Misimović u 34. minuti nakon jedne gužve u kaznenom prostoru i povratne lopte Lulića, sa desetak metara preciznim udarcem povisio na 2:0.Prilike pred golom gostiju su se redale, a Avdija Vršajević je četiri minute kasnije odlično probio po desnoj strani, odlično je i centrirao,a  Ibiševiću nije bilo teško da glavom povisi na 3:0. Izgubljeni fudbaleri Lihtenštajna nisu ni znali šta ih je snašlo, a samo što su krenuli sa centra u 39. minuti, jedna lopta je došla do Džeke koji svojim drugim golom na utakmici odvodi Zmajeve na odmor sa vodstvom od 4:0.

I na početku drugog dijela, redale su se šanse. Ibišević i Misimović su šutirali, ali nisu imali sreće, da bi Lihtenštajn pomalo neočekivano u 61. minuti smanjio rezultat. Nakon jedne lijepe akcije, naša odbrana je bila neoprezna, a iz drugog plana se ubacio Nicolas Hasler koji je sa nekoliko metara matirao Begovića.Potom je, kako je selektor Sušić i najavljivao izvršena trostruka izmjena u našem timu, a pored Hajrovića i Ibričića priliku da upiše svije prve minute u dresu Zmajeva je dobio i fudbaler Rijeke Zoran Kvržić. Do kraja smo imali nekoliko prilika da povisimo rezultat, ali bez potrebe da se previše umarimo i sa željom da sačuvamo snagu za Litvaniju, ostalo je do kraja 4:1.Zmajevi su tako došli na korak do ostvarenja sna i plasmana na Svjetsko prvenstvo u Brazil. Za takvo što potrebna nam je pobjeda u utorak protiv Litvanije, a svi u domovini čvrsto vjeruju da će Safet Sušić i njegovi momci u utorak naveče navijačima prirediti neviđeno i nezapamćeno slavlje širom Bosne i Hercegovine.

BiH-Lihtenštajn 4:1

Stadion: Bilino polje. Gledalaca: 14 000. Sudija: Richard Liesveld (Holandija). Strijelci: 1:0 Džeko 27., 2:0 Misimović 34., 3:0 Ibišević 38., 4:0 Džeko 39., 4:1 N. Hasler 61.

BiH: Begović, Vršajević, Bičakčić, Spahić, Lulić ( od 61. Kvržić), Pjanić ( od 61. Hajrović), Medunjanin ( od 61. Ibričić), Salihović, Misimović, Džeko, Ibišević.

Lihtenštajn: Jehle, Quintans ( od 57. Erne), Stocklasa, Christen, Oehri, Kaufmann, Gubser, N. Hasler, Christen ( od 64. Yildiz), Polverino, D. Hasler ( od 80. Eris). (Kliker.info-SC)