Izetbegović o tvrdnjama Radončića : Sud će utvrditi ko stoji iza ubistva Ramiza Delalića
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović rekao je da samo neupućeni građani mogu povjerovati u tvrdnje predsjednika Saveza za bolju budućnost Bosne i Hercegovine Fahrudina Radončića, da iza ubistva Ramiza Delalića stoji “bošnjačka državna mafija”.
U intervjuu za bh. portal Klix.ba, Izetbegović je kazao da bi koalicija SDA SBB trebala opstati bez obzira na odnose lidera stranaka.
Svjedočenje Fahrudina Radončića u slučaju Nasera Kelmendija danas se nastavlja pred Osnovnim sudom u Prištini.
„Bošnjačka koalicija SDA i SBB bi trebala opstati bez obzira na odnose Radončić – Izetbegović, naravno ako lideri obje stranke imaju snage izdići državni i nacionalni interes iznad vlastitih frustracija. Što se tiče mene i SDA, uložit ćemo truda i strpljenja da koalicija opstane, ali nećemo ostati nijemi niti dužni kada se izreknu neistine o SDA, a naročito neistine o rahmetli Aliji Izetbegoviću“, kazao je Izetbegović.
„Kada je u pitanju tvrdnja da iza ubistva Ramiza Delalića stoji bošnjačka državna mafija, u takvu tvrdnju može povjerovati samo dio neupućenog građanstva, a sud sigurno ne. Sud vjeruje samo činjenicama koje je van razumne sumnje utvrdio na profesionalan i propisan način. Neka mafija je sigurno imala razlog da ukloni Ramiza Delalića, a koja je to mafija i koji su to razlozi, saznat ćemo uskoro, za par mjeseci kad sud u Prištini izrekne presudu.“
Zaštita kladioničarskog lobija
Predsjedavajući Predsjedništva BiH smatra kako odnosi SDA i Hrvatske demokratske zajednice mogu i trebaju biti bolji u interesu same države, a i naroda koje ove stranke predstavljaju.
„HDZ i SDA su strateški partneri i dobro sarađuju na strateškim pitanjima bitnim za ovu zemlju, poput reformske agende i procesa integracije BiH u Evropsku uniju i NATO, ali morali bi biti bolji partneri i na svemu ostalom, raditi i reagovati brže. Svako ima svoje viđenje i razloge za nezadovoljstvo“, ističe Izetbegović.
Dodaje kako u SDA smatraju da HDZ nije trebao kvariti odnose sa SDA „stavljajući se u zaštitu kladioničarskog lobija“, da se nije trebao u pola pregovora sa SDA o gradu Mostaru „jednostrano izmaći i ostaviti nas na brisanom prostoru“, da njegovi ministri u Vladi FBiH nisu trebali, protivno stavu SDA, preusmjeravati sredstva iz kantona u kojima većinu čine Bošnjaci na kantone sa hrvatskom većinom…
„Cijenimo da će time možda nešto kratkoročno dobiti, ali dugoročno izgubiti. Što se tiče ‘virtualnih’ izbornih jedinica, takav prijedlog nismo još dobili, pa se o njemu ne mogu ni izjasniti. Na stolu je prijedlog rađen na bazi tzv. Fileovog modela, samo minuciozniji, jer potporu izbornoj volji konstitutivnih naroda rješava kroz općine, a ne kroz kantone. SDA cijeni da je time riješen prigovor koji Hrvati s pravom ponavljaju tvrdeći da brojniji Bošnjaci mogu izabrati oba člana Predsjedništva BiH iz Federacije.“
Spremni za pregovore
Izetbegović ističe kako je SDA je spremna nastaviti razgovore na ovom modelu i izvršiti potrebne intervencije kada je u pitanju zastupljenost Ostalih u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
„To bi bilo dovoljno i sve što je neophodno kada je u pitanju presuda u predmetu Sejdić-Finci“, dodaje.
„To je jedina izmjena Ustava BiH koju smo spremni da uradimo u ovom mandatnom periodu, i ništa više od toga. A i tome ćemo pristupiti tek onda kada se riješi pitanje izbora u Stocu i Mostaru i kada Parlament Federacije uhvati snažan zamah u donošenju reformskih zakona u skladu sa preuzetim obavezama iz reformske agende i pisma namjera MMF-u.“
On navodi kako, što se njega i SDA tiže, u ovom mandatnom periodu „nema govora o bilo kakvim širim reformama Ustava BiH koje izlaze iz jasno definisanih okvira onoga što je neophodno da se provede sudska odluka u predmetu Sejdić-Finci, jer za takvo što ne postoji minimum konsenzusa između ključnih političkih aktera u BiH“.
Prvi čovjek Predsjedništva BiH kaže kako “mantra o ugroženosti Hrvata” ima za cilj, upornim ponavljanjem, etablirati neistinu.
„Hrvati su odlično pozicionirani i na federalnom i na državnom nivou. U strukturi vlasti na federalnom i državnom nivou, a to je ogroman broj rukovodećih pozicija i pozicija u nadzornim i upravnim odborima, Hrvati učestvuju sa 43 posto odnosno 33 posto, što je duplo više od procenta u ukupnom broju stanovnika u BiH. U Vijeću ministara BiH je također paritet, a odluke se donose konsenzusom. Federalnu vladu čini osam ministara Bošnjaka, pet ministara Hrvata i tri ministra Srbina, mada su Bošnjaci trostruko brojniji narod u Federaciji od Hrvata.“
Pitanje izbora u Srebrenici
Na upit da prokomentira izbore u Srebrenici, Izetbegović kaže kako smatra da će „ako bude pravde, sud uvažiti žalbu Ćamila Durakovića i ponoviti izbore“.
„Bošnjački kandidat u Srebrenici se prvi put takmičio sa ujedinjenim srpskim blokom i u startu je imao 30 posto zaostatka, odnosno 1.800 potencijalnih glasova manje. Posebnim naporima smo tu razliku uspjeli sustići, aktivnosti su trajale mjesecima, ali onda se umiješala specijalna jedinica MUP-a RS, učinjen je niz protuzakonitih radnji na biračkim mjestima, pa i sam CIK je donio protuzakonitu odluku da odbaci glasove koji su stizali poštom sa daljih destinacija, odnosno tri dana nakon zatvaranja biračkih mjesta. Ako bude pravde, sud će uvažiti žalbu Ćamila Durakovića i ponoviti izbore“, naveo je Izetbegović.
(Kliker.info-Aljazeera)
2 0 komentara