Inter na krovu Evrope : Mourinho i Milito očitali lekciju Van Gaalu i Bayernu (Video)

22 Maja
20:03 2010

Inter je golovima Argentinca Diego Milita u Madridu na stadionu Santiago Bernabeu savladao Bayern u finalu Lige prvaka, te tako došao do trećeg naslova evropskog klupskog prvaka.Na travnjaku Santiago Bernabeua večeras je odigrana utakmica sezone,  veliko finale Lige prvaka, koje je na kraju pripalo nogometašima Intera. Neroazzurrima je ovo treći naslov Lige prvaka, čime su se izjednačili sa Barcelonom i Manchester Unitedom. Stadion madridskog Reala već je donosilo sreću za Milaneze i to 1969. godine, kada su Rossoneri bili prvaci  Evrope.Jose Mourinho je tako, nakon Ernsta Happela i Ottmara Hitzfelda, postao treći trener koji je Lige prvaka osvojio s dvije različite momčadi.  Portugalski stručnjak tako je nadmašio svog učitelja, ali i dokazao kritičarima kako je trenutno jedan od najboljih stručnjaka na svijetu.Već od prvog minuta i jedni i drugi su krenuli furiozno, pa je već u drugoj minuti Butt morao spašavati svoj gol nakon oštrog centaršuta Wesley Sneijdera. Sjajnu šansu na drugoj strani propušta Ivica Olić. Arjen Robben je sve uradio na desnoj strani, potom prizemno ubacio u peterac, a hrvatski reprezentativac šutirao je pored gola.Tri minute kasnije Hamit Altintop je napravio par driblinga te dobro šutirao sa nekih sedamanest metara, ali su to stigli blokirati Interovi igrači. U 16. minuti Demichelis i Van Buyten se najbolje ne snalaze nakon dobrog ubačaja Robbena, no treba napomenuti da je u gužvi Maicon rukom dirao loptu, ali se Howard Webb nije oglasio.

Wesley Sneijder je topovski opalio iz slobodnog udarca sa preko 30 metara, ali je i Butt dobro reagirao na golu Bayerna. Sneijder je iz slobodnog udarca pokušao i desetak minuta kasnije, tačnije u 26. minuti, no ponovo se Butt iskazao. Mogao je Bayern i do vodstva, no jedan od Interovih braniča je uočio Robbenov pokušaj da uposli mladog Thomasa Mullera.U 32. minuti Thomas Muller traljavo šutira, visoko iznad gola. Na drugoj strani Diego Milito šalje "svijeću" pred gol Butta, Sneijder volej udarcem šutira, no nije najbolje zahvatio loptu i igrači Bayerna uspjeli su izbaciti loptu daleko iz svog šesnaesterca.Inter je do vodstva došao u 35. minuti. Sve je počelo od Julio Cesara, čiju loptu glavom za Sneijdera spušta Milito, potom Holanđanin iz prve proigrava Milita, Argentinac se oslobodio Demichelisa i matirao Butta za veliko slavlje Italijana.Pet minuta prije kraja Bavarci pokušavaju preko Altintopa, čiji je prizemni udarac bio lak plijen za Julio Cesara. Robbenova "ljevica" nešto kasnije odlazi pored gola. Mogao je Sneijder skroz razbiti Bayern, kada je izašao sam pred Butta, no njemački se golman ovaj put nije dao savladati.Bayern je do kraja prvog dijela pokušao preko Ivice Olića i Mark van Bommela, no oba udarca odlaze izvan okvira gola Julio Cesara. Drugo poluvrijeme počelo je furiozno. Thomas Muller na samom otvaranju drugog dijela prijeti, a Brazilac na golu Intera brani. Na drugoj strani Milito dodaje do Gorana Pandeva, ali je plasirani udarac Makedonca u korner izbacio Butt.U 54. minuti Maicon gubi loptu, potom Altintop kroz noge Lucija gađa bliži ugao, no odlazi to pola metra pored desne stative Cesara. Potom bilježimo dobar pokušaj Mullera na jednoj, te Sneijdera (slobodni udarac) na drugoj strani. Na mukama je brazilski golman bio u 65. minuti. Arjen Robben je ljevicom šutirao iz kosa s desne strane, a Julio Cesar sjajnom paradom loptu izbacio u korner. Pet minuta kasnije lopta ponovo u mreži i ponovo je po nju morao Hans Joerg Butt. Eto'o je sjajnom dijagonalom pronašao Milita, ovaj se lažnjakom oslobodio Van Buytena a onda mirno pogodio za konačnih 2:0 i potpuno slavlje Neroazzurra.Do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja, Jose Mourinho je dodatno pojačao defanzivu, dok Bavarci nisu pronašli rješenje u napadu.

BAYERN – INTER 0:2 (Milito 35, 70)

BAYERN: Butt – Van Buyten, Demichelis, Lahm, Badstuber – Van Bommel, Hamit Altintop, Robben, Schweinsteiger – Muller, Olić. Trener: Louis van Gaal.

INTER: Julio Cesar, Zanetti, Samuel, Lucio, Chivu – Maicon, Cambiasso, Sneijder, Pandev – Eto'o, Milito. Trener: Jose  Mourinho.