Liga prvaka: Borussia savladala Chelsea, Benfica napravila veliki korak ka četvrtfinalu

16 Februara
00:56 2023

Večeras su odigrana dva susreta osmine Liga prvaka, a Borussia Dortmund je na svom terenu pobjedila Chelsea, dok je Benfica u gostima bila bolja od Club Bruggea.

Odmah u prvoj minuti sjajna i brza akcija Borussije, ali je Enzo Fernandez u zadnji trenutak izletio u blok. Mudryk je povukao kontru Chelseaja, a onda je Schlotterbeck fantastičnim klizećim startom uzeo loptu mladom Ukrajincu.

Domaći su igrali sjajno i kontrolisali su loptu u svojim nogama, zaprijetili su nekoliko puta preko, Adeyemija i Hallera, ali do promjene rezultat nije došlo. Sa druge strane Plavci u imali dvije dobre prilike preko Joaa Felixa, koji je i uspio pogoditi prečku nakon jednog udarca.

Do kraja poluvreman pokušao je i Wolfa, ali nije bio precizan pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 0:0.

Chelsea je imao dvije prilike na otvaranju drugog poluvremena preko Havertza i Enzo Fernandeza, ali promjene rezultata nije bilo.

Reece James je oslobodio prostor nakon primanja lopte i uputio je udarac pod prečku, ali nije uspio svladati golmana.

Od 62. minute domaći su poveli sa 1:0. Korner je bio za Chelsea, a nakon odbijene lopte Adeyemi je sa svoje polovice krenuo prema golu Chelseaja, prošao je Fernandeza, a onda i Kepu i mirno zabio.

Plavci su imali dobru priliku u 78. minuti, Koulibaly je šutirao, golman Borussije obranio, ali se lopta kotrljala prema mreži, da bi je onda Can na samoj liniji izbacio.

Pokušao je Chelsea preko Joao Felix i Ziyech, ali je Kobel na golu domaćina bio siguran.

Enzo Fernandez je upropastio obećavajuću šansu u samom finišu meča, nakon što je pucao po golu s ruba šesnaesterca. Gregor Kobel je reagirao vrhunski i obranio mu šut koji je išao u desne rašlje

Borussia Dortmund je na kraju slavila važnu pobjedu pred revaš meč u Londonu.

Benfica je imala prvu priliku već u trećoj minuti, Otamendi je nakon kornera glavom prebacio loptu do Ramosa, a napadač tima iz Lisabona pucao je glavom, ali je Mignolet uhvatio loptu.

Uzvratili su domaći dvije minute poslije. Buchanan je nakon dugog sprinta izašao sam s golmanom Benfice, imao je težak ugao te mu je Vlachodimos obranio udarac.

Antonio Silva je propustio šansu da postigne pogodak. Lijepo je pucao glavom, ali nije dobro naciljao, lopta je proletila tik iznad prečke.

Rafa Silva je primio tačan pas u šesnaestercu i odmah pucao. Nije imao sreće, pogodio je lijevu stativu.

Goncalo Ramos je pratio centaršut i pucao glavom, ali je lopta otišla iznad gola.

Uspjeli su domaći doći do vodstva u finišu prvog poluvremena, ali je gol Denisa Odoija poništen zbog ofsajd pozicije.

Jack Hendry je oborio protivnika u 50. minuti meča i sudija je pokazao na bijelu tačku, siguran realizator kaznenog udarca bio je Joao Mario.

Chiquinho je probao s tridesetak metara, ali se lopta od bloka odbila u korner.

U finišu utakmice Benfica je stigla do novog gola. Pogrešku u obrani je spremno dočekao David Neres i mirno zabio iz blizine za 0:2.

Benfica je nakon gola držala loptu u svojim nogama i u potpunosti kontrolirala meč do samog kraja, gdje je slavila zasluženu pobjedu.