Hrvatska doznala protivnika : Gaučosi u polufinalu SP-a nakon lude završnice sa Nizozemskom (VIDEO)

10 Decembra
02:32 2022

Fudbalska reprezentacija Argentine plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Kataru nakon što je savladala Nizozemsku Nakon penala (2:2).

Za to vrijeme Nizozemci niti jednom nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti golu Argentine, koja je uvidjela slabost protivnika i u nastavku krenula nešto ofanzivnije.

Takav pristup donio im je vodstvo u 34. minuti. Messi je povukao loptu na sredini terena, sjajno uposlio Molinu u, koji odličnim šutem iz šesnaesterca dovodi Argentinu u vodstvo.

Argentinci su zatim ponovo snizili tempo igre, te se na odmor otišlo pri minimalnom vodstvu Gaučosa.

U drugom dijelu meča Nizozemci su morali krenuti na sve, ili ništa i agresivnom igrom pokušati doći do izjednačujućeg gola. To je za njih bilo laše reći, nego uraditi, budući da su se Argentinci sjajno branili i bili zadovoljni minimalnim vodstvom.

Dobru šansu da udvostruče vodstvo Argentinci su imali u 63. minuti kada je Messi iz slobodnog udarca sa 20-tak metara za malo prebacio gol protivnika.

Argentinci nisu dozvolili Nizozemcima da ih stisnu u vlastitu polovinu, te su sredinom drugog poluvremena ponovo preuzeli inicijativu, a u 71. minutu Van Dijk je skrivio jedanaesterac, koji je Lionel Messi pretvorio u dvostruko vodstvo Gaučosa.

Nizozemska se tek nakon drugog gola probudila i efikasnije zaprijetila Golu Argentine. Njihov trud se isplatio u 83. minuti kada je Weghorst pogodio glavom nakon sjajnog centaršuta Berghuisa.

Nizozemci su najbolje ostavili za kraj. Igrala se 11. minuta nadoknade. Nizozemcima je dosuđen slobodan udarac. Pet igrača Argentine stalo je u živi zid, a pored i malo ispred njih poredala su se tri Nizozemca. Sudija Lahoz je dozvolio izvođenje slobodnog udarca a Koopmeiners je uzeo zalet, prevario sve Argentince i umjesto da šutira direktno na gol dodao loptu Weghorstu, koji je stajao u živom zidu pored Argentinaca. Weghrosrt je primio loptu i iz okreta pogodio za nevjerovatno izjednačenje i još barem pola sata života na Mundijalu.

Produžeci

Kao i na početku utakmice, najveća bitka se vodila između dva šesnaesterca i bez većih prilika sa obje strane. Prvi produžetak, kao i cijeli tok utakmice karakterisao je veliki broj prekida, što je usporavalo igru i onemogućavalo obje selekcije da igraju fluidno i stvaraju šanse. Prvi produžetak završen je pri rezultatu 2:2.

Ni u drugom produžetku nismo vidjeli atraktivan fudbal. Umor, nervoza i mnoštvo prekida onemogućavali su i jednima i drugima da dođu u ozbiljniju akciju za gol. Sudija Lahoz je na kraju pokazao 13 žutih kartona. Na samom kraju, u 114. minuti, imala je Argentina priliku pobijediti. Di Maria je sjajno dodao do Lautara Martineza koji je snažno šutirao, ali je njegov pokušaj sa osam metara izblokiran. Samo minut kasnije Fernandez je za malo šutirao preko gola.

I pored inicijative Argentine, pa čak i pogođene stative Fernandeza u 121. minuti, rezultat je do kraja ostao nepromijenjen.

Penali

Van Dijk je odmah u prvoj seriji promašio penal, dok je Messi pogodio gol Nopperta. U drugoj seriji Emiliano Martinez je odbranio penal Berghuisa, a Paredes pogodio bez problema. Koopmeiners je bio siguran u trećoj seriji za Nizozemsku, a i Muntiel je bio precizan za Gaučose. Weghorst je u četvrtoj seriji pogodio, a posao za Argentince nije završio Enzo Fernandez jer je njegov udarac otišao pored gola. U petoj seriji Luuk de Jong je pogodio i produžio život Nizozemske, te je sve palo na Lautara Martineza. Postavio je loptu na bijelu tačku, uzeo zalet i pogodio, na oduševljenje svih Argentinaca.

Argentina će se tako u polufinalu sastati sa reprezentacijom Hrvatske, koja je ranije danas eliminisala Brazila nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.