Gaučosi ipak prejaki : Poraz, ali i dobra igra u premijernom nastupu na Mundijalu (Video)

16 Juna
02:33 2014

kolasinac321Historija repreznetacije Bosne i Hercegovine je ispisana na Marakani. Naš nacionalni tim odigrao je prvi utakmicu na Mundijalu u svojoj historiji. Poraženi smo od Argentine (2:1), ali pružili smo dobru partiju i s pravom se možemo nadati da ćemo proći u nokaut fazu Svjetskog prvenstva u Brazilu.Nedugo nakon početka utakmice uslijedio je šok za sve Bosance i Hercegovce. Poslije centaršuta iz slobodnog udarca Marcos Rojo zakačio je loptu koja se od Seada Kolašinca odbila iza leđa Asmira Begovića. Na svu sreću, primljeni pogodak nimalo nije utjecao na naše reprezentativce.

Sjajno smo igrali u odbrani. Nekoliko fantastičnih intervencija Muhameda Bešića, Emira Spahića, Kolašinca… U 13. minuti imali smo sjajnu priliku. Zvjezdan Misimović je fantastično uposlio Seada Hajrovića, koji je veoma lijepo primio loptu, ali Sergio Romero je bio preblizu, tako da je intervenisao ispred našeg krilnog igrača.
Pjanić je pokušao iz slobodnjaka sa 20 metara, ali pogodio je živi zid. Sergio Aguero, Lionel Messi i Pablo Zabaleta pokušavali su pronaći put do našeg gola, ali naša odbrana igrala je sjajno i zaustavljala napade Argentinaca. Napadali su i Zmajevi, ali također su i Gaučosi blokirali napade na vrijeme.

Javier Mascherano u 32. minuti uputio je jako snažan udarac, ali je isti išao po sredini gola, te se Asmir Begović nije dao iznenaditi. Samo minutu poslije toga Misimović je odlično ostavio loptu za Edina Džeku, ali Dijamant je sa 20-ak metara šutirao preko gola. Zamjevi su bili sasvim ravnopravni.Najbolju priliku imali smo u 41. minuti. Miralem Pjanić je izveo korner, a Senad Lulić šutirao je glavom, no nažalost Romero je odbranio i loptu odbio u korner. U nastavku Hajrović je šutirao sa velike udaljenosti, ali nije bilo problema za golmana argentinske reprezentacije, te je prvi dio završen vodstvo Gaučosa (1:0).

Koliko je naša reprezentacija dobro odigrala u prvom poluvremenu govori i činjenica da je Alejandro Sebella, selektor Argentine, odmah od prve minute drugog poluvremena promijenio formaciju, te je u igru uveo dva nova igrača, Gonzala Higuaina i Fernanda Gaga.Poslije pet minuta igranja u drugom dijelu utakmice Hajrović je pokušao iz slobodnjaka, ali odbranio je to Romero. Krilni igrač Galatasaraya pokušao je i četiri minute poslije, međutim Romero je ponovo bio uspješniji. Odličnu šansu imali su Gaučos u 55. minuti. Di Maria i Messi su kombinovali, ovaj drugi proigrao je Aguera, koji šutira iz prve, ali pored gola.

Pokušao je u Bešić u 61. minuti, ali njegov udarac je otišao preko gola. Katastrofalan udarac Messija iz slobodnog udarca viđen je u 64. minuti. Ipak, jedan od najboljih fudbalera na svijetu nakon karakterističnog prodora u 65. minuti uz pomoć stative veoma lijepo je pogodio i udvostručio prednost Argentine.U nastavku nije bilo velikih prilika. Šut Hajrovića u 69. minuti otišao je pored gola, kao i udarac Aguera sedam minuta poslije. Poslije ubacivanja Messija Higuain je u 77. minuti šutirao glavom preko gola. Višća, koji je ušao s klupe, pokušao je u 84. minuti, ali Romero nije imao problema.

U 85. minuti ispisane su nove stranice historije. Naša reprezentacija je postigla prvi gol na velikomtakmičenju. Pjanić je uposlio čovjeka čiji gol nas je odveo u Brazil. Mali Princ je sjajno asistirao Vedadu Ibiševiću, koji je sjajno ispod Romera poslao loptu u mrežu za 2:1.U nastavku stisli smo Argentince, tražili smo izjednačujući pogodak, no nažalost nismo uspjeli. Kako god, možemo biti ponosni na naše reprezentativce. Ispisali smo historiju i pokazali kvalitet.

Argentina – Bosna i Hercegovina 2:1 (Kolašinac 3’ autogol, Messi 65’ / Ibišević 85’)

Stadion: Marakana (Rio de Janeiro). Temperatura: 25° C. Vjetar: 10 m/s. Vlažnost: 69 %. Gledalaca: 74.000. Sudija: Joel Aguilar (SLV), pomoćnici – William Torres (SLV) i Juan Zumba (SLV). Žuti kartoni: Rojo (Argentina), Spahić (BiH).

ARGENTINA:
Romero, Zabaleta, Campagnaro (od 46’ Gago), Garay, Fernandez, Rojo, Maxi (od 46’ Higuain), Mascherano, Di Maria, Messi, Aguero (od 87’ Biglia).

BOSNA I HERCEGOVINA: Begović, Spahić, Bičakčić, Mujdža (od 69’ Ibišević), Kolašinac, Bešić, Pjanić, Hajrović (od 71’ Višća), Lulić, Misimović (od 74’ Medunjanin), Džeko.  (Kliker.info-SC)

Jedan komentar

1. Adnan Koljindar
    Adnan Koljindar 16 Juna, 03:39

dobra igra! dobri driblinzi, pasovi, povezivanje… slabi, neefikasni, skoro bespomocni pred protivnickim golom. BiH nema golgetere.