Furija na krovu svijeta : Andres Iniesta zabio u 116. minuti i donio Španiji prvu titulu prvaka svijeta (Video)

11 Jula
21:19 2010

Nogometaši Španjolske novi su, po prvi put u svojoj povijesti, prvaci svijeta. U finalu u Johannesburgu Španjolska je s 1-0, nakon produžetaka, pobijedila Nizozemsku. Junak velike pobjede bio je Andres Iniesta koji je u 116. minuti zabio nakon asistencije Cesca Fabregasa. Van der Vaart nije "ispoštovao" zamku zaleđa, lopta je na desnoj strani došla do Inieste koji ju je gromovito poslao u suprotni kut vratiju nemoćnog Stekelenburga. Time je Španjolska europskom naslovu od prije dvije godine pridodala svjetski, a posve je zanimljivo da su sve utakmice od osmine finala dobili s istovjetnih 1-0. Istim rezultatom su dobili i spomenuto finale Europskog prvenstva protiv Njemačke.Španjolska je nešto žešće i otvorenije zagazila u finale, a Sergio Ramos se u prvih deset mintua dva puta našao u vrlo opasnoj situaciji po nizozemska vrata. U 5. minuti je pucao odlično glavom, ali je Stekelenburg dobro reagirao, dok se u 10. minuti "prošuljao" u šesnaesterac, ali je ostao nedorečen pri udarcu ili asistenciji. Nakon toga se prilično "zaratilo" na travnjaku, a u tome su prednjačili Nizozemci. De Jong je nespretno i krajnje opasno startao na Xabija Alonsa, te ga je kopačkom stisnuo žestoko po prsima. Za suca Webba bilo je to dovoljno samo za žuti karton, makar je mirne duše mogao pokazati i crveni.Nizozemska se u uvodnom dijelu odlučila za posve opreznu taktiku, no dobar udarac Robbena na izmaku prvog dijela (u kut vratiju Casillasa) kao da je naznačio što će se događati u nastavku.

Tada su Nizozemci krenuli daleko ozbiljnije i konkretnije prema suparniku, a najbolju, idealnu šansu, u 62. minuti je propustio Arjen Robben. Sneijder je maestralno gurnuo loptu između dva obrambena španjolska igrača u prostor, natrčao je Robben, ali nije realizirao situaciju jedan na jedan s Casillasom. Španjolski vratar je udarac obranio nogom, u padu.Kako se bližio kraj regularnih 90 minuta tako se povećavala napetost u oba šesnaesterca. Villa i Ramos su promašivali na jednoj, a Robben, pak, na drugoj strani, kada je pretrčavši Puyola opet išao jedan na jedan.U osnovnom dijelu nije bilo pogodaka, a u produžecima je opet odmornije izgledala Španjolska. Energiju je ulaskom definitivno donio Cesc Fabregas koji je u 95. minuti bio sam pred vratima, baš kao i Robben u akciji tijekom drugog poluvremena, no nije uspio nadmudriti Stekelenburga. Prijetio je Fabregas u 104. minuti, kao i Jesus Navas tri minute prije. Novi razlog da Španjolci krenu još žešće naprijed bio je drugi žuti karton, odnosno crveni, Heitinge u 109. minuti. Premda se nije mogla osjetiti brojčana prednost na travnjaku, Španjolci su ipak izbjegli "lutriju jedanaesteraca", a omogućio im je to igrač Barcelone Iniesta zabivši "zlatni pogodak" za veliko slavlje momčadi Vicentea del Bosquea.Raritetno, u 120 minuta finala je pokazano čak petnaest žutih kartona, a poduplao ih je spomenuti Heitinga. Raritetno, ali vrijedi reći da je ukupno upućeno 11 udaraca s obje strane u okvir vratiju.Nizozemcima tako ostaje čekanje na naslov svjetskog prvaka. Nakon ulazaka u finala i poraza u tim ogledima 1974. i 1978. godine, uslijedilo je ovo novo razočarenje. (Kliker.info-Sportal)