Finale Lige prvaka : Barcelona slavi peti naslov prvaka Evrope! (Video)

07 Juna
00:04 2015

pike11Nogometaši Barcelone osvojili su peti naslov prvaka Evrope, pošto su večeras u finalu Lige prvaka u Berlinu savladali Juventus s 2:1. Barca i Juve osvojili su po dva trofeja ove sezone, pa su se i jedni i drugi borili za treći trofej. Stara dama se nadala čudu i prvom naslovu Lige prvaka od 1996. godine, ali nije uspjela. Italijani su se pokazali u dobrom izdanju, no katalonska mašina je ove sezone nezaustavljiva.

Nismo dugo čekali na prvo veliko uzbuđenje na Olimpijskom stadionu. Barcelona je sjajnom akcijom uspjela da povede. Messi, Neymar, Alba i Iniesta su kombinovali, lopta došla do Rakitića, koji se našao na pravom mjestu za slavlje Katalonaca.Tako je Rakitić postao drugi Hrvat poslije Marija Mandžukića koji se upisao u strijelce u nekom finalu Lige prvaka, te je postigao treći najbrži gol u finalima nakon Maldinija i Mendiete.

Barca je nastavila sa napadima. U 13. minuti je Buffon spasio Staru damu. Legenda Juventusa odbranila je snažan udarac Danija Alvesa. Svi su Brazilčevu loptu već vidjeli u golu, no Buffon je pokazao da je i sa 37 godina veličina.Morata i Tevez su prijetili Ter Stegenu, no nedovoljno da bi se stiglo do izjednačenja. Ipak, u 27. minuti Marchisio je s 20 metara šutirao malo preko gola Ter Stegena. Barca je pet minuta prije kraja imala još jendu dobru šansu, no Suarez je dva puta bio neprecizan.

U finišu prvog dijela Marchisio ponovo silovito puca, ali je Ter Stegen siguran. Ostalo je 1:0 za Barcu na poluvremenu.U trećoj minuti nastavka Barca je mogla da povede 2:0. Sijevnula je kontra Barce, lopta je došla do Suareza, koji je gađao bliži ugao, ali je Buffon spasio Juve.Messi je u 52. minuti pucao preko gola. Barca je imala veliki pritisak na gol Juventusa u prvih 10 minuta nastavka, a kada nije uspjela da zabije gol – uslijedila je kazna.

Lichesteiner je porigrao Teveza, ovaj iz teške pozicije puca, Ter Stegen odbija loptu do Morate, koji je zatresao mrežu njemačkog golmana. Uslijedio je period igre u kojem je Juve dominirao, opasno napadao, ali… U 68. minuti Barca ponovo vodi. Luis Suarez je natrčao na odbijanac poslije udarca Messija, te je katalonski gigant ponovo stigao do vodstva.

Nekoliko minuta kasnije Neymar postiže gol glavom, no on je opravdano poništen jer je Brazilac igrao rukom. Imala su oba tima svoje šanse do kraja. Prijetili su igrači Juventusa, pokušavali na sve načine doći do novog poravnanja, a Barca je smirila tempo igre, privela meč kraju i slavlje je moglo početi kada je Neymar u sedmoj minuti nadoknade pogodio za 3:1.