Evropska liga : Sarajevo obezbjedilo prolaz u četvrto pretkolo

07 Augusta
05:10 2009

Ekipa Sarajeva je na Koševu nakon boljeg izvođenja jedaneateraca( 5-4) savladala Helsinborg i plasirala se u play off Evropske lige.Sarajevo je u  utakmicu ušlo sa imperativom pobjede. Mehmed Janjoš najavio je da će njegova ekipa pokušati postići, a uz to ne primiti pogodak.Međutim, takvo nešto se nije ostvarilo, gledaoci na Koševu nisu se uspjeli ni smjestiti na svoja mjesta a lopta je već bila u mreži Sarajeva. Rasmus Jonsson iskoristio je napažnju odbrane Sarajeva i lobovao nemoćnog Alaima.U nastavku su Šveđani apsolutno dominirali terenom, igračima Sarajeva nisu dozvoljavali da ozbiljnije ugroze njihov gol, odbrana Sarajeva uspješno je zaustavljala brojne napade Helsinborga.Veliku priliku za Helsinborg u 25. minuti nije iskoristio Makondele, nakon greške Torlaka, igrač Helsinborga je šutirao prema golu, savladao Alaima ali je lopta otišla preko gola.

Upravo kao i u utakmici sa Spartakom, nakon što je Sarajevo prvih pola sata bilo pod pritiskom, bordo momčad se otvorila i pokušala postići gol što im je pošlo za nogama već u 35. minuti kada je Hadžić sjajnim pogodkom izjednačio na 1-1.U drugo poluvrijeme Helsinborg je ušao bez strijelca prvog pogodka na utakmici, Jonssona a umjesto njega je ušao Mahalangu.Otvaranje drugog dijela je ponovo pripalo gostima iz Švedske koji su nekoliko puta zaprijetili golu Alaima ali se njegova mreža nije zatresla.Mehmed Janjoš je prije utakmice najavio da bi u igru mogao ući i Faruk Ihtijarević, jednog od najiskusnijih igrača Sarajeva Janjoš je uveo u 60. minuti kada je zamjenio Edina Dudu.Nakon što su se igrači u bordo dresovima oslobodili pritiska Helsinborga na startu drugog dijela, kao i u prvom poluvremenu su polako preuzimali terensku inicijativu.Sarajevo je od 65. minute stvaralo veliki pritisak na gol Šveđana koji se isplatio u 79. minuti kada je Muminović pronašao Avdića koji odlično reagira i glavom pogađa za preokret i vodstvo Sarajeva od 2-1.Publika na Koševu je bila na nogama nakon 2-1, čitav stadion bodrio je svije ljubimce kako bi što prije obezbijedili prolaz u treće pretkolo evropske lige.

U posljednjih 10-tak minuta, strasti su se smirlile, igralo se uglavnom na sredini terena, Sarajevo je pametnom i strpljivom igrom pokušavalo doći do trećeg pogodka.U 83. minuti, strijelca prvog pogodka za Sarajevo, Hadžića zamjenio je mladi Denis Čomor.Poslije regularnih 90 minuta rezultat je glasio 2-1 u korist Sarajeva koje je uspjelo prekokrenti 0-1 i pobjediti istim rezultatom kojim je Helsinborg slavio u Švedskoj.Nakon 180 minuta iz oba meča, oko 15 000 gledalaca na Koševu gledalo je produžetke.I ovaj put, otvaranje pripada Šveđanima ali sreća je ponovo bila saveznik Sarajeva pa je ostalo 2-1, dobru priliku da poveća rezultat u 12. minuti prvog produžetka imao je Rizvanović ali je na žalost rezultat ostao 2-1.U drugom produžetku gledali smo igru između dva šesnaesterca, na kraju je ostalo 2-1 pa se pristupilo izvođenju jedanaetseraca.Prvi jedanaesterac su imali gosti a uspješan je bio Sundin dok mu je na drugoj strani uzvratio Jahović.U drugoj seriji na veliku radost navijača na Koševu, Alaim brani šut Holgerssona a iskusni Ihtijarević dovodi Sarajevo u vodstvo, Nilson je na drugoj strani pogodio za Helsinborg a za Sarajevo je siguran bio i Rizvanović, Makondele je pogodio za Helsinborg kao i Maksumić za Sarajevo. Posljednji jedanaesterac za Helsinborg je izveo Wahlsted i pogodio, a mladi Hamzagić je golom Sarajevu donio prolaz  dalje.Sve čestitke igračima Sarajeva koji su i večeras sjajnom igrom izbacili favoriziranog Helsinborga i još jednom osvjetlali obraz Bosne i Hercegovine.   (Kliker.info-Sportin)