Evropska liga : Sarajevo i Željo se plasirali u treće pretkolo!

21 Jula
19:13 2011

Ekipa Željezničara večeras je odradila fantastičan posao u Tiraspolu, eliminisavši Sheriff u drugom pretkolu Europa lige.Podsjetimo, Željo je prije sedam dana na Koševu savladao moldavsku ekipu, pogotkom Mirsada Bešlije, minimalnih 1:0. Večeras su na Maloj areni uspijeli sačuvati mrežu te možemo konstatovati, zasluženo izborili plasman u treće pretkolo Europa lige.Željo je u utakmicu ušao veoma disciplinovano te su meč svih 90 minuta taktički odradili, a na kraju i plasirali se u treće pretkolo. Već u uvodnim minutama susreta vijdeli smo priliku za Željezničar. Zajko Zeba je sjajno proigrao Smajića, ali je pokušaj Sulejmana ukrotio Stojanov, golman  domaćih.

Više loptu u nogama imali su Moldavci, ali nisu uspijeli kreirati neku šansu pred golom Karića. To im nije dozvoljavao odbrambeni bedem Amara Osima.Ponovo je Željo prijetio, Zajko Zeba je probao svoj šut ali lopta ovoga puta odlazi pored gola.  U 27. minuti domaći su imali šansu za gol. Nakon centaršuta iz kornera, Metoua se nije snašao najbolje.Sheriffu je Željezničar uzvratio u 36. minuti kada je Zajko Zeba fino prošao i šutirao, ali Stojanov je ponovo dobro intervenisao.U drugom je djelu ponovo terensku incijativu imao Sheriff, no pravih prilika nije bilo. Sa druge strane, naš predstavnik, Željezničar ponovo je bio na visini zadatka kada je u pitanju taktička postavka. Moldavcima nisu ponudili mnogo prostora, što je rezultiralo prolazu dalje Plavih sa Grbavice. Jedinu priliku za gol Moldavci su imali u sudijskoj nadoknadi ali na svu sreću nisu je iskoristili.Ovom prilikom čestitali bi Željezničaru na prolasku u treće pretkolo gdje će ih čekati Maccabi iz Tel Aviva.  (Kliker.info-Sportin)

I fudbaleri  Sarajeva plasirali su se u treće pretkolo Evropske lige nakon što su u revanš meču drugog kola, u sjajnoj atmosferi na Olimpijskom stadionu „Asim Ferhatović – Hase“, nadigrali švedski Orebro sa 2:0. Junak meča i dvostruki strijelac bio je domaći napadač Haskić, iako su svi bordo-mladići večeras bili istinski heroji.Sarajevo je kao u transu odigralo prvih 20-tak minuta. Domaći su bili  rastrčani, motivisani, raspoloženi za igru. Već u 1. minutu Kojašević je zagrijao dlanove švedskog čuvara mreže, a zatim je glavom pokušao Haskić. Ni nakon te prilike domaći nisu se povukli, da pače, krenuli su još ofanzivnije, no mreža Orebra nije se tresla.Sarajevo je zaprijetilo i iz slobodnjaka, kada je udarac Kojaševića završio u živom-zidu, a nešto kasnije omaleni veznjak opet je bio blizu gola.

Šutirao je u sami ugao, ali je odlični Alvbage loptu odbio u korner.Kada se očekivao kraj prvog dijela, Sarajevo je imalo najizgledniju priliku. Suljić je oboren u šesnaestercu, a sudija je dosudio penal. Izvođač je bio Obuća, no Albage je uhvatio njegov udarac. Orebro je zaprijetio samo u finišu, i to preko Gerzića koji je zagrijao dlanove Hamzića.Činilo se da će promašeni penal loše uticati na domaće, no to se nije dogodilo. Naprotiv, izabranici trenera Jiržija Plišeka su iz svlačionice, na nastavak susreta, izašli još angažiraniji što im se isplatilo već u 46. minutu. Udarac iz daljine uputio je Belošević, a nakon što je švedski čuvar mreže kratko odbio loptu Haskić je bio na pravom mjestu i nije mu bilo teško da pogodi mrežu. Tribine stadiona Asim Ferhatović-Hase u tom trenutku su eksplodirale, začula se pjesma što je dalo novi podstrek domaćinu.Orebro je u 50. minutu imao dobru šansu, kada je iz prekida pokušao ugroziti Hamzića, no golman Sarajeva na maestralan način sačuvao je svoju mrežu.Nova eksplozija na Koševu viđena je u 61. minutu. Sedin Torlak je povukao loptu sa svoje polovine i kada je stigao do kaznenog prostora gostiju uposlio je Haskića, koji je u maniru rasnog strijelca po drugi put pogodio mrežu Orebra.Do kraja meča gosti su pokušali smanjiti rezultat, ali bez izglednijih prilika. Opasnije je bilo Sarajevo, koje je šupljine u odbrani moglo kazniti, no golman Alvbage je izlazio kao pobjednik u duelima sa Suljićem i Kojaševićem, a Obuća definitivno nije imao svoje veče. (Kliker.info-SC)