Evropska liga: Istorijski uspjeh Sarajeva i Slavije

23 Jula
20:11 2009

Odlične vijesti stižu iz Trnave, Ekipa Sarajeva, večeras je uspijela izboriti naredno kolo evropske lige odigravši sa domaćim Spartakom 1-1 (1-0), gol za Sarajevo u posljednjim trenucima utakmice dijelo je Adisa Jahovića. Ekipa Spartaka znala je da nema šta izgubiti pa su u ovu utakmicu ušli ofanzivno, već od prve minute, igrači Spartaka su jurišali prema golu Alaima al bez većeg uspijeha.Varnice su počele već u 9. minuti kada je zbog faula nad Hruškom, žuti karton zaradio Janjoš. U 13 minuti desila se dobra prilika za Spartak, Kozuch je šutirao ali je lopta otišla pored gola, minutu poslije, novi žuti karton, ovaj put ja fauliran Janjoš a požutio je Prochazka.Napadi Spartaka redali su se jedan za drugim a pritisak se isplatio u 19. minuti kada za 1-0 pogađa Doželaj, tada je ponovo sve bilo na početku. I nakon primljenog gola, naš predstavnik nikako nije mogao organizovati neki ozbiljniji napad, činilo se kao da Sarajevo i dalje čuva rezultat dok Spartak preko večeras raspoloženog Kozucha pokušava povisiti rezultat. U 30. minuti susreta, Sarajevo je konačno zaprijetilo golu Spartaka, prvo je Džakmić šutirao iz slobodnog udarca da bi nešto kasnije i Rizvanović zaprijetio golu Kralja.

U 36. minuti, najzaslužniji što Spartak nije povećao vodstvo je Muhamed Alaim koji ne dozvoljava Kozuchu da se upiše u strijelce. Pred kraj poluvremena, golu Spartaka zaprijetio je Dudo ali se mreža nije zatresla.
Činilo se da se Sarajevo nakon 30 minuta igre oslobodilo pritiska i da će i u nastavku susreta krenuti agresivnije prema golu Spartaka. Međutim, početak drugog bio je repriza prvog poluvremena, Sarajevo se ponovo povuklo na svoju polovicu što je odgovaralo Česima koji su svim silama nastavili hitati prema golu Alaima.U drugom poluvremenu, Mehmed Janjoš, šansu je pružio mladom Pliski koji je ušao umjesto Dude.U 67. minuti, sreća je po ko zna koji put bila saveznik našeg predstavnika, dobru priliku nije iskoristio Hruška.Kao i u prvom poluvremenu, Sarajevo se pritiska oslobađa tek nakon 30-tak minuta igre, Jahović je zaprijetio u 72. minuti ali na semaforu je stajao rezultat koji znači produžetke.Mehmed Janjoš očigledno u Trnavi nije planirao ostati duže od 90 minuta pa je sredinom drugog dijela u igru uveo Avdića u kojem je strateg Sarajeva očigledno vidio svog jokera. Međutim, igrač koji je donio pobjedu i prolaz dalje Sarajevu je Jahović koji pogađa u 88. minuti za veliku radost i igrača i navijača Sarajeva, rezultat je do kraja ostao nepromijenjen, Sarajevo je izbacilo ekipu Spartaka i prošlo u naredni krug evropske lige.Šta reći, bosanski inat je večeras proradio po ko zna koji put a kažu da je inat naše najjače oružje, zbog čega ovo kažemo, u teškim trenucima za naš nogomet, u teškoj finansijkoj sitaciji za bh sport, igrači Sarajeva su otputovali u Trnavu i osvjetlali obraz Bosne i Hercegovine.Sve čestitke igračima, treneru Janjošu, i stručnom štabu Sarajeva, slavit će se večeras do jutra na ulicama našeg glavog grada. Bravo Sarajevo!

Slavija uvjerljiva protiv Danaca

Da remi bez pogodaka u prvom susretu igranom u Danskoj nije slučajnost nogometaši Slavije potvrdili su u večerašnjem susretu svladavši Aalborg rezultatom 3:1. Nogometaši Zorana Erbeza izborili su tako prolaz u drugo pretkolo Europske lige gdje ih očekuje još jedan slovački klub – Košice.Slavija je u vodstvo došla u 35. minuti prekrasnim pogotkom Kutalije koji je glavom šutirao u tik pored desne stative golmana Aalborga Zaze. Nedugo zatim Kutalija se ponovno našao u dobroj prilici, ali je ovoga puta vratar danske momčadi izašao kao pobjednik.Do kraja prvog djela vidjeli smo po jednu dobru priliku na obje strane, ali se na pauzu otišlo s rezultatom 1:0 za Slaviju.Novo pojačanje Slavije, Dejan Đermanović, napravio je u 48. minuti pravi dar-mar u obrani gostiju. Odlično je prevario dvojicu danskih braniča i zabio za 2:0 i veliko slavlje oko 1000 navijača Slavije.Danci ekspresno smanjuju preko Johanssona, koji pogotkom glavom matira nemoćnog Lučića. Nakon što su postigli pogodak nogometaši Aalborga su mogli i do poravnanja, ali je, na sreću, jedan pokušaj Nielsena završio za malo pored gola.Konačnih 3:1 za našega predstavnika postavio je Vučina Šćepanović u drugoj minuti sudačke nadoknade.  (Kliker.info-Sportin)