hamburger-icon

Kliker.info

Eskalacija rata : : U tijeku veliki iranski napad na Izrael, lansirano 25 balističkih projektila, stižu prve snimke!

Eskalacija rata : : U tijeku veliki iranski napad na Izrael, lansirano 25 balističkih projektila, stižu prve snimke!

20 Juna
17:08 2025

Times of Israel javlja da je oko 25 balističkih projektila ispaljeno iz Irana na Izrael u posljednjem napadu.

Jedan udar u Haifi je ranio nekoliko ljudi, a ostali su udari zabilježeni u južnom i središnjem dijelu Izraela.

Izraelska hitna služba Magen David Adom je priopćila da su na bolničkom liječenju nakon zračnih napada u posljednjih sat vremena dvije osobe. Šesnaestogodišnji dječak je u teškom stanju, a 54-godišnji muškarac u srednje teškom stanju. Obojica imaju rane od gelera.

Ne zna se gdje su ozlijeđeni, no za sada je poznato da je u Haifi pogođena zgrada Ministarstva unutarnjih poslova.

Iran je odbacio sve moguće pregovore s SAD-om, barem dok traju izraelski napadi. To je najnovija informacija iz Ženeve, gdje se danas sastaje iranski ministar vanjskih poslova Abbas Aragči sa svojim kolegama iz Velike Britanije, Francuske i Njemačke. Drži se stava da se neće sastati s američkim dužnosnicima dok Izrael ne prekine napade.

Iran lansirao val raketa 

Iran je lansirao val projektila prema Izraelu, javlja Sky News. Izraelska je vojska priopćila da je identificirala napad, a o njemu su izvijestili i iranski državni mediji.

IDF kažu da su se sirene oglasile u nekoliko područja diljem Izraela te da se radi na presretanju prijetnje, javlja Jutarnji.

Trump još razmišlja

Iran je u petak poručio da neće razgovarati o budućnosti svojeg nuklearnog programa dok traju izraelski napadi, dok ga Europa nastoji vratiti za pregovarački stol, a SAD razmišlja hoće li se uključiti u sukob.

Bijela kuća objavila je u četvrtak da će predsjednik Donald Trump u iduća dva tjedna odlučiti hoće li se SAD uključiti u sukob, napominjući da postoji mogućnost pregovora s Iranom u skoroj budućnosti.

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči rekao je u petak da nema prostora za pregovore sa Sjedinjenim Državama “dok ne prestane izraelska agresija”.+

No u petak poslijepodne treba se u Ženevi sastati s europskim ministrima vanjskih poslova. Europa se nada da će razgovori omogućiti povratak diplomaciji.

Na sastanku će sudjelovati ministri vanjskih poslova Francuske, Velike Britanije i Njemačke te šefica europske diplomacije Kaja Kallas.

Dvoje diplomata reklo je prije sastanka da će Aragčiju reći da je SAD i dalje otvoren za izravne pregovore.

Izaslanik SAD-a razgovarao s Aragčijem

No slabi su izgledi za napredak, rekli su diplomati.

Izrael je prošli petak počeo napadati Iran, tvrdeći da je nadomak razvoja nuklearnog oružja. Iran, koji tvrdi da je njegov nuklearni program isključivo mirnodopski, odgovorio je napadima projektilima i dronova na Izrael.

U Ženevi je 2013. postignut početni dogovor s Iranom o ograničavanju njegova nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje sankcija. Sveobuhvatni sporazum potpisan je 2015.

Trump je povukao SAD iz tog sporazuma 2018. Novi pregovori između Irana i SAD-a propali su kada je Izrael pokrenuo operaciju Uspon lava protiv Irana, ciljajući iranski nuklearni i raketni program.

Trump malo prijeti Teheranu pa ga poziva da se vrati pregovorima. Njegov posebni izaslanik za regiju, Steve Witkoff, razgovarao je s Aragčijem nekoliko puta od prošlog tjedna, rekli su izvori.

(Kliker.info-SD)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku